Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
28 styczeń 2023

Absolwenci AGH w mediach

Interia.pl 23.11.2010

Artur Potocki od 2011 roku obejmie funkcję Prezesa Zarządu portalu Interia.pl. W tworzeniu portalu praktycznie brał udział od samego początku. Doskonale zna firmę, sprawdził się jako wiceprezes Zarządu. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania AGH. Od początku kariery zawodowej związany jest z portalem Interia.pl, początkowo jako specjalista ds. promocji, potem dyrektor promocji. W 2006 roku objął w portalu stanowisko dyrektora Marketingu@PR, a w 2008 roku został członkiem Zarządu, w 2009 roku wiceprezesem Zarządu INTERIA.PL SA odpowiedzialnym za marketing oraz segmenty biznesowe. W latach 2007–2009 był członkiem Rady Nadzorczej spółki Polskie Badania Internetu oraz członkiem Rady Metodologicznej Badania Megapanel PBI/Gemius.

Gazeta Wyborcza 23.11.2010

Lucjana Kuźnicka-Tylenda jest absolwentką Wydziału Ceramiki AGH, Prezesem TFP. Producent opakowań i tektury falistej z podpoznańskiego Kórnika, to jeden z najpoważniejszych graczy na tym rynku. Do jej klientów należą Nestlé, Kompania, Piwowarska, Sweedwood (dostarcza opakowania Ikei), fabryka telewizorów LG w Kobierzycach czy Unilever. TFP produkuje rocznie 220 mln m kw. tektury falistej, ma około 10 procent polskiego rynku, roczne obroty w wysokości kilkuset milionów złotych, a eksportuje swoje produkty do Szwecji i Holandii. TFP to biznes rodzinny. Firmę założył mąż pani Lucyny Kuźnickiej-Tylendy, ale niestety w 1992 roku zginął w wypadku samochodowym. „Stanęłam przed dylematem. Zamknąć produkcję czy przejąć ją po mężu. Ostatecznie po roku przejęłam ster” – mówi dziś Prezes Kuźnicka. To była dobra decyzja, gdyż rynek opakowań z tektury rozwijał się w tempie ekspresowym. Dziś w budowie jest trzeci zakład, a firma twardo walczy z międzynarodowymi gigantami tej branży, którzy posiadają większą część polskiego rynku.

Wyborcza.pl 23.11.2010

Piotr Uszok ponownie został Prezydentem Katowic. W niedzielnych wyborach 55-letni Prezydent zwyciężył podobnie jak osiem i cztery lata temu w pierwszej turze. Ukończył AGH w Krakowie, pracował w kopalni węgla „Murcki”, dochodząc do stanowiska nadsztygara. W 1990 roku po raz pierwszy został radnym, w 1994 roku wiceprezydentem miasta odpowiedzialnym m.in. za infrastrukturę, a od 1998 roku pełni funkcję prezydenta. Jest aktywnym samorządowcem – od wielu lat działa w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (m.in. jako współprzewodniczący), Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich; w przeszłości kierował obiema tymi organizacjami. Mieszka w Kostuchowie – jednej z południowych dzielnic Katowic. Lubi pływanie, piesze wycieczki, jazdę na nartach i na rowerze oraz fotografowanie przyrody. Wolny czas najchętniej spędza z rodziną. Jego hobby to gra na gitarze.

Dziennik Polski 25.11.2010

W wypełnionej gośćmi uczelnianej auli odbyła się uroczystość odnowienia immatrykulacji absolwentów rocznika 1960/61 z ówczesnych Wydziałów: Metalugicznego; Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej; Maszyn Górniczych i Hutniczych; Ceramicznego oraz Odlewnictwa. „Cieszymy się, że chcecie podtrzymać więź z uczelnią, czego najlepszym dowodem jest wasza obecność tutaj” – powiedział Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Stanisław Mitkowski. Uroczystość odnowienia immatrykulacji absolwentów sprzed 50 lat po raz pierwszy przeprowadzona została w uczelni w 1969 roku z okazji 50-lecia jej istnienia, a z czasem na stałe weszła do kalendarza uczelnianych uroczystości.

Dziennik Polski 2.12.2010

W wieku 68 lat zmarł prof. Zbigniew Kędzierski, wybitny inżynier materiałowy. Studia na Wydziale Metalurgicznym AGH ukończył w 1967 roku i od tego momentu związał się zawodowo z uczelnią. Tu się doktoryzował i habilitował, tu uzyskał tytuł profesora, był też członkiem Senatu uczelni. Jego zainteresowania naukowe skupiały się na teoretycznych podstawach materiałoznawstwa. Był konsultantem Huty Zawiercie i Huty Warszawa, Batory i Ferrum. Od 1976 roku był rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego. Od 1979 roku współpracował z Instytutem Archeologii UJ, prowadząc prace nad klasyfikacją technologii mieczy rzymskich. Działalność w zakresie badań starożytnych wyrobów metalowych sprawiła, że w 1980 roku został przyjęty do międzynarodowego stowarzyszenia „Comitte Pour la Siderurgie Ancienne” z siedzibą w Pradze. W 2010 roku jako członek zespołu specjalistów prowadził prace nad rekonstrukcją serca Dzwonu Zygmunta na Wawelu.

Polska Kurier Lubelski 4.12.2010

„Bogdanka” to największa, najbardziej efektywna ekonomicznie i najnowocześniejsza kopalnia w Polsce. Bez wątpienia lider na rynku węgla energetycznego, stanowiącego o bezpieczeństwie kraju. Przez 35 lat zapracowała właśnie na taką pozycję. Mirosław Taras jest Prezesem Zarządu LW „Bogdanka” i absolwentem Wydziału Górniczego AGH, specjalność: Projektowanie i budowa kopalń. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe w SGH w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw. Od 1980 roku związany był z Lubelskim Zagłębiem Węglowym, w latach 1980–1991 oraz 1992–1998 pracował w PP KWK „Bogdanka” i KWK „Bogdanka”, a następnie w firmach Lubcoal SA oraz Grupie Kapitałowej Lubelski Węgiel SA jako zastępca Prezesa Zarządu. Od 2001 roku został zatrudniony ponownie w Lubelskim Węglu „Bogdanka” SA. jako dyrektor Zakładu Ceramiki Budowlanej. Od 2003 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. handlu i transportu kolejowego – Prokurent. Prezesem Zarządu został od 16 lutego 2008 roku.

Pozostali członkowie Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA:

Zbigniew Stopa jest zastępcą Prezesa ds. technicznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA. Urodził się w 1959 roku jest absolwentem Wydziału Górniczego AGH, kierunku Górnictwo i Geologia, specjalność – Technika eksploatacji złóż (1984). W 1997 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania bezpieczeństwa i higiena pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z „Bogdanką”. Przeszedł wszystkie szczeble kariery od stażysty pod ziemią do kierownika działu robót górniczych.

Waldemar Bernaciak jest zastępcą Prezesa Zarządu ds. handlu i logistyki. Absolwent Wydziału Górniczego AGH, kierunku Górnictwo i Geologia, specjalność: Projektowanie i budowa kopalń. Od 1979 roku jest zatrudniony w dozorze ruchu w firmach budujących Lubelskie Zagłębie Węglowe, a od 1997 roku pracownik kopalni „Bogdanka”. Uczestnik wielu szkoleń specjalistycznych, absolwent studiów podyplomowych w zakresie logistyki i gospodarki materiałowej.

Dziennik Polski
(rubryka: Dziennik Małopolski Zachodniej) 6.12.2010

Marek Sowa został Marszałkiem Województwa Małopolskiego. Ma 43 lata i jest absolwentem AGH. Jego samorządowa kariera toczy się w iście amerykańskim stylu. Przypomnijmy, że w latach 1994–1998 był sołtysem Bobrka. W latach 1994–2002 był radnym Rady Miejskiej w Chełmku oraz członkiem Zarządu Miejskiego (1994–1998). Od 1999 roku kierował oświęcimską agendą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Następnie w latach 2003–2006 pełnił funkcję zastępcy dyrektora kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego. Od 2006 roku jest radnym województwa małopolskiego. Od marca 2007 roku był członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego, gdzie odpowiadał m.in. za fundusze europejskie i rozwój gospodarczy. Obecnie objął stery w Małopolsce już jako szef regionalnego samorządu.

Polska Dziennik Zachodni 7.12.2010

Lubomir Zawierucha, dotychczasowy wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg do spraw inwestycji objął funkcję wiceprezydenta Bielska-Białej. Teraz będzie się zajmował strategią i rozwojem gospodarczym całego miasta. Jest doktorem nauk o ziemi. Tytuł uzyskał na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w 2006 roku. W bielskim Ratuszu dr Zawierucha zastąpi jednego z trzech dotychczasowych wiceprezydentów.

Bankier 8.12.2010

Tomasz Jażdżyński został Prezesem GG Network. Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki (1995) oraz Wydziału Zarządzania AGH (1998). Był jednym z założycieli Abakus’a – producenta wspierającego techniczną analizę rynku papierów wartościowych. Od 1995 roku pracował dla domów maklerskich w Krakowie (KDM, obecnie IDM) i Penetratora m.in. jako kierownik działu IT i analityk rynku papierów wartościowych. W 1999 roku dołączył do portalu horyzontalnego Interia.pl, gdzie w 2000 roku awansował na stanowisko CEO. Następnie w 2000 roku wprowadził do obrotu giełdowego akcje Interia.pl jako najmłodszy CEO w historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W 2004 roku odszedł z Interia.pl i zaczął współpracę z portalem horyzontalnym Wirtualna Polska. Jako CFO był odpowiedzialny za finansową i operacyjną restrukturyzację spółki. W 2005 roku został CEO portalu finansowego Bankier.pl, który stał się spółką publiczną, a tym samym Tomasz Jażdżyński został pierwszym CEO, który wprowadził do obrotu giełdowego w Polsce dwie różne spółki. Po przejęciu Interia.pl przez grupę Bauer Media w 2008 roku ponownie został CEO tego portalu.

W 2004 roku został uznany przez redakcję InternetStandard za Człowieka Roku 2004 polskiego Internetu. W 2009 roku otrzymał od IAB Poland prestiżową nagrodę Mixx-awards za całokształt osiągnięć.

oprac. Małgorzata Krokoszyńska