Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
04 luty 2023

Nauka na dużym ekranie

Dosc&Science – sekcja filmów naukowych, w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego promuje naukę w mniej znany sposób . Pokazy pięciu intrygujących dokumentów na AGH odbyły się 26–30 maja w auli Bogdanka w pawilonie A-1.

AGH dla nauki

Organizatorzy pierwszego Doc&Science w AGH pragną dołożyć wszelkich starań, aby pokazy filmów naukowych na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naszej uczelni. Współpraca z tak znamienitymi partnerami jak Krakowska Fundacja Filmowa oraz czeskim festiwalem filmów naukowych AFO daje gwarancję najwyższej jakości.

fot. Wiktor Sarnik

Szczególnie cieszy fakt, że już przy pierwszej edycji projekt poparli Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka i Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Andrzej Jajszczyk, obejmując patronat nad wydarzeniem.

Dlaczego Doc&Science odbył się akurat w Akademii Górniczo-Hutniczej? To proste: studenci i pracownicy naszej uczelni sami tworzą naukę i obracają się w świecie najnowszych technologii. Więc gdzie lepiej pokazać naukę, jeśli nie w miejscu, gdzie ona powstaje? Wychodząc z inicjatywą pokazu dokumentów naukowych, AGH kolejny raz ukazuje się jako uniwersytet nowoczesny i otwarty. Docs&Science wpisuje się w działania AGH na rzecz popularyzacji nauki. To kolejny sposób, by poznawanie nauki było pasjonującym przeżyciem. Imprezy tego typu odbywają się na całym świecie i cieszą się niesłabnącą popularnością, należy przywołać przykład francuskiego Paris Science, czeskiego Akademia Film Olomouc lub Science Film Festiwal w USA.

Doc&Science to projekt Fundacji dla AGH i Krakowskiej Fundacji Filmowej. Wydarzenie to nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania i wsparcia wspaniałych partnerów. Szczególne podziękowania dla władz wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, które uwierzyły, że aula Bogdanka może na chwilę stać się salą kinową. PZU i ZGH Bolesław, którzy zaufali zapewnieniom, że w krótkim czasie można zrobić naprawdę wartościowy projekt. Byli z nami również Copernicus Festiwal, wydarzenie o dużym znaczeniu w świecie nauki, Grupa Naukowa Pro Futuro oraz przyjaciele z czeskiego AFO, którzy pomogli przygotować program pierwszego Docs&Science. Szczególne podziękowania dla Wolontariuszy z Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska: Mady Słowik, Klaudi Białeckiej, Roksany Kmiecik, Agaty Korony, Agnieszki Krępy, Michała Piwody, Pauliny Grabek i Pawła Drwala oraz koordynatorki Marty Czubajewskiej z wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

fot. Wiktor Sarnik

Nauka z innej strony

Można ją pokazać na wiele sposobów – nie tylko na wykładach, w książkach albo konferencjach naukowych. Filmy dokumentalne, które zobaczyliśmy na Docs&Science w interesujący sposób mówią o nauce, odkryciach, innowacjach oraz o tych, którzy są z nimi związani, czyli naukowcach i odkrywcach. Filmy wybrane do programu D&S były bardzo różnorodne w ujęciu zakresu tematycznego, jak również formy przekazu i narracji, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Kluczowym elementem sekcji było stworzenie przestrzeni do dyskusji z ekspertami z dziedzin omawianych w filmach.

W ramach sekcji obejrzeliśmy pięć filmów. Wraz z twórcami „Wilczych Gór” widzowie mogli odbyć niezwykłą podróż do serca Karpat, gdzie odradzają się pierwotne ekosystemy Europy. Przy okazji filmu „Warunki umowy obowiązują” poddaliśmy refleksji nasze bezpieczeństwo w sieci, mamy nadzieję, że każdy z nas od tej pory uważnie będzie czytał wszelkie regulaminy, które podpisuje w sieci kliknięciem przycisku akceptuj. W „Gramatyce szczęścia” mieliśmy okazję poznać plemię Pirahã, które w swoim języku nie używa czasu przyszłego i przeszłego, nie nazywa kolorów i nie stosuje liczebników.

Na pytanie „Co ma wspólnego pogoda w Ameryce Południowej z warunkami na Saharze” znaleźliśmy odpowiedź w filmie „Ziemia z kosmosu”, którego autorzy w makro skali tłumaczył zjawiska, jakie zachodzą na ziemi, natomiast przy okazji pokazu „Gorączki cząstek” przyjrzeliśmy się z bliska pracy naukowców nad największym projektem naukowym realizowanym w instytucie CERN.

Po Festiwalu

Docs&Science przyciągnął do auli Bogdanka wielu pasjonatów nauki. Każdego dnia na pokazach było ponad 150 osób. Połowę z nich stanowili studenci, ale nie zabrakło pracowników uczelni, akredytowanych uczestników KFF’u, widzów spoza AGH, a nawet dzieci.

Sukces festiwalu to nie tylko dobre filmy, ale stworzenie przestrzeni do dyskusji. Po każdym pokazie o 17:30 zapraszaliśmy widzów do dyskusji z ekspertami.

W poniedziałek 26 maja w roli eksperta wystąpił Jarosław Królewski, specjalista w zakresie technologii internetowych, który uzmysłowił nam, jaką cenę płacimy dużym serwisom typu google, Facebook za korzystanie z pozornie darmowych usług.

Dyskusję po filmie „Wilcze Góry” prowadzili prof. Henryk Okrama – polski biolog zajmujący się badaniami nad drapieżnikami, a także reżyser filmu Erik Baláž. Okazało się, ze wbrew nazwie w Wilczych Górach jest obecnie bardzo trudno spotkać przedstawiciela tego szlachetnego gatunku. Wilki żyją w najmniej dostępnych obszarach i nie pokazują się ludziom.

Trzeciego dnia na temat dokumentu „Ziemia z kosmosu” odbyła się długa dyskusja z dr. Łukaszem Lamżą, który specjalizuje się w filozofii przyrody, zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin oraz ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki.

Po „Gramatyce szczęścia” miała miejsce niezwykle pasjonująca prelekcja Andrzeja Muszyńskiego, który w swych podróżach dotarł do równie pierwotnych i dzikich miejsc jak Daniel Everett, bohater filmu, naukowiec z Uniwersytetu Stanowego Illinois.

Ostatniego dnia długą dyskusję po dokumencie „Gorączka cząstek” poprowadzili Jolanta Olszowska i Paweł Bruckman de Renstrom, uczestnicy eksperymentu ATLAS w CERN-ie.

Nasi eksperci odpowiadali na pytania zgromadzonych, tłumacząc czym jest cząsteczka i pole Higgsa.

Każdy z gości został zasypany pytaniami, a dyskusje trwałyby pewnie dłużej, gdyby nie ograniczenia czasowe. Daje to organizatorom jasny sygnał – widzowie tegorocznego Docs&Science czekają na kolejną edycję.

Krakowski Festiwal Filmowy

Docs&Science odbywał się w ramach najstarszego krakowskiego festiwalu filmowego. Krakowski Festiwal Filmowy odbył się w tym roku po raz 54. Przez 7 festiwalowych dni w całym Krakowie odbywały się pokazy i konkursy filmowe. Nasze miasto odwiedziło w tych dniach wielu wybitnych gości, wśród nich kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, Dick Fontaine – brytyjski reżyser, Peter Rippl – autor dokumentów filmowych, czy Marc Isaacs, dokumentalista BBC oraz Channel4. Kolejne święto fanów już za rok. Mamy ogromną nadzieję, że w programie 55. KFFu odnajdziemy sekcję Docs&Science.

Agnieszka Krępa