04 luty 2023

Trwa modernizacja "Sienkiewiczówki"

Zakończył się pierwszy etap modernizacji Domu Gościnnego AGH "Sienkiewiczówka" w Krakowie. Termin zakończenia drugiego etapu prac planowany jest na koniec 2014 roku .

Budynek przy ul. Piłsudskiego 16, który od 1992 roku jest własnością naszej uczelni, przez wiele lat służył gościom zagranicznym odwiedzającym AGH. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy – Henrykowi Sienkiewiczowi, który – jak głosi legenda – napisał w nim „Quo vadis”.

Od lat miejsce to stanowi ważny punkt na intelektualnej mapie Krakowa. Warto przypomnieć, że obiekt powstał na zamówienie Edwarda i Jadwigi Janczewskich. Edward Janczewski był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, z kolei jego żona Jadwiga, wielka humanistka i utalentowana malarka, była siostrą pierwszej żony Henryka Sienkiewicza – Marii. W „domu na Wolskiej” gościli również m.in. Ignacy Paderewski, Helena Modrzejewska, Brat Albert oraz profesor Stanisław Tarnowski.

Wizualizacja 1

Stan i potencjał nieruchomości

Zaprojektowany przez Sławomira Odrzywolskiego i Władysława Kaczmarskiego budynek w stylu secesyjnym został wybudowany w 1890 roku. „Sienkiewiczówka” zlokalizowana jest w centrum Krakowa, około 1 km od głównego gmachu AGH. Budynek o powierzchni 932,3 m2, położony jest na działce o powierzchni około 13 arów. Ostatni remont przeprowadzono tu około 25 lat temu.

Głównymi atutami obiektu są m.in. znakomita lokalizacja blisko Starego Miasta, a poprzez to – możliwość korzystania z atrakcji kulturalnych i turystycznych Krakowa, dostęp do dużego ogrodu, a także bliskość głównych arterii komunikacyjnych miasta.

Zakres modernizacji i zaawansowanie inwestycji

W ramach pierwszego etapu inwestycji przeprowadzono remont konserwatorski elewacji i stolarki oraz wykonano prace demontażowe, izolacyjne i konstrukcyjne, a także wzmocniono konstrukcję dachu oraz wymieniono pokrycie dachowe wraz z elementami odprowadzenia wody i obróbkami z blachy miedzianej.

Wizualizacja 2

W drugim etapie przewiduje się prace budowlane związane z przebudową układu pomieszczeń wewnątrz budynku wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacji ze schładzaniem, a także wykończenia wnętrz, dostawę i montaż wyposażenia, mebli oraz sprzętu AGD.

Celem modernizacji jest przystosowanie „Sienkiewiczówki” m.in. do funkcji konferencyjnej.

W budynku przewidziano m.in. salę konferencyjną dla około 15 osób (wizualizacja nr 1), która będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz komputerowy oraz salon reprezentacyjny (wizualizacja nr 2).

W zakresie infrastruktury technicznej przewidziano poprawę energooszczędności przez wprowadzenie do części pomieszczeń klimatyzacji z odzyskiem ciepła. Wszystkie pomieszczenia, takie jak sale konferencyjne, hol recepcyjny, czy klub w dolnej kondygnacji budynku, zostaną zaaranżowane według specjalnie przygotowanego projektu.

Podsumowanie

Celem modernizacji jest przywrócenie obiektowi dawnej świetności, dzięki czemu budynek stanie się „wizytówką” Akademii Górniczo-Hutniczej w zakresie organizacji ważnych spotkań oraz prestiżowych uroczystości na wyższym szczeblu.

Szacunkowy koszt modernizacji wynosi około 6 mln zł brutto.

W ramach I etapu inwestycji Fundacja POLSKA MIEDŹ przyznała AGH na podstawie zawartej umowy kwotę 120 000 zł, którą przeznaczono na zakup blachy miedzianej na pokrycie dachu wraz z elementami odprowadzania wody.

Ryszard Niszczota