04 luty 2023

Festiwal Nauki w Krakowie 2014

Festiwal Nauki w Krakowie jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż naukowo-kulturalny miasta . Każdego dnia przyciąga kilkanaście tysięcy zwiedzających – zarówno krakowian, jak i turystów z kraju i zagranicy. O sukcesie imprezy decyduje nie tylko dogodne położenie miasteczka namiotowego w samym centrum miasta, ale także przystępna i widowiskowa formuła prezentacji. Festiwal to także możliwość nawiązania kontaktów ze środowiskiem akademickim, poznania oferty edukacyjnej krakowskich szkół wyższych oraz integracji środowiska akademickiego. Inauguracja festiwalu odbyła się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, tradycyjnie koncertem Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej. Od 2005 roku oficjalne otwarcie festiwalu Nauki w Krakowie organizowane jest na estradzie na Rynku Głównym. Byli na nim obecni rektorzy uczelni biorących udział w festiwalu, przedstawiciele Instytutów PAN, władze samorządowe miasta i województwa. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa Rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

fot. Maciej Gądek

Tegoroczna, czternasta edycja Festiwalu Nauki w Krakowie odbywała się pod hasłem „Z nauką przez wieki” nawiązującym do jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako impreza towarzysząca nawiązująca do hasła festiwalu odbył się między innymi „Bieg po wiedzę” na krakowskich Błoniach. Uczestniczyli w nim uczniowie krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz drużyny uczelni i instytutów biorących udział w festiwalu. Studenci AGH zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Indywidualnie z AGH w grupie studentów pierwsze miejsce zajął Dawid Malina, a w grupie studentek drugie miejsce Katarzyna Dulak. W imieniu całej społeczności AGH serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej uczelni. W ramach festiwalu był również zorganizowany konkurs filmowy pt. „Przełomowe odkrycia w Krakowie”.

fot. Maciej Gądek

Akademia Górniczo-Hutnicza w ramach prezentacji na Rynku miała w tym roku do dyspozycji 7 namiotów, każdy o powierzchni 25 metrów kwadratowych, w których na przemian prezentowały się wszystkie wydziały uczelni. Łącznie w ciągu czterech dni festiwalu AGH przedstawiło ponad dwieście różnego typu prezentacji. Piękna w tym roku pogoda przyciągnęła na Rynek Główny tłumy odwiedzających poszczególne namioty, a szczęśliwe, uśmiechnięte i zainteresowane pokazami twarze, szczególnie dzieci potwierdzają sens i potrzebę organizacji Festiwalu Nauki.

fot. Maciej Gądek

Jak co roku duże zainteresowanie wzbudziły występy na estradzie festiwalowej ZPiT AGH „Krakus”, szczególnie grupa dziecięca i nasza Orkiestra Reprezentacyjna. Również serdecznie dziękujemy za niezawodne uczestnictwo w festiwalu, piękne występy i wspaniałą promocję naszej uczelni. W tym roku w ramach festiwalu była zorganizowana przez Bibliotekę Główną AGH wystawa „Walery i Ferdynand Goetlowie w sozologii i literaturze” oraz zwiedzanie Muzeum AGH. Nowością była interaktywna mapa Krakowa, na której były zaznaczone wszystkie wydarzenia festiwalowe.

fot. Maciej Gądek

Drugi rok w trakcie festiwalu funkcjonowało studio telewizyjne, z którego relacjonowano na żywo wszystkie imprezy festiwalowe oraz wywiady z gośćmi festiwalu. Realizatorem projektu było Studio Telewizyjne Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego pod kierownictwem redaktora Jacka Przybylskiego we współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Reporterami AGH byli studenci z Radia 17 Dominik Cisoń i Karol Świeca, którym bardzo dziękujemy.

fot. Maciej Gądek

Zakończenie festiwalu odbyło się w PWST spektaklem „AMERICAN POETRY BREAKFAST”, który jest efektem semestralnej pracy studentów III roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

- fot. arch. autora

Organizacja festiwalu jest wyzwaniem, które można zrealizować tylko dzięki zaangażowaniu wielu ludzi z pomysłami, którzy poświęcają swój czas dla promocji nauki i naszej uczelni. Przy organizacji tegorocznej edycji festiwalu łącznie uczestniczyło kilkaset osób, pracowników AGH, a głównie studentów pracujących, na co dzień w wielu kołach naukowych. W tym roku tymi, którzy organizowali festiwal byli: Anna Hołda – Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Joanna Augustyn-Pieniążek – Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Rafał Tarko i Mariusz Benesz – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Barbara Swatorowska i Katarzyna Schlette – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Piotr Kisiel – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Sylwia Zelek – Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Wojciech Jaśkowski – Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Juliusz Leszczyński – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Jarosław Jakubski, Dorota Kalisz i Emilia Wildhirt – Wydział Odlewnictwa, Magdalena Suśniak – Wydział Metali Nieżelaznych, Albin Wojnar – Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Bartosz Soliński – Wydział Zarządzania, Mateusz Szubel – Wydział Energetyki i Paliw, Maciej Śniechowski – Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Anna Pudełko i Tomasz Zabawa – Wydział Matematyki Stosowanej. Koordynacją udziału AGH w festiwalu zajmowali się Paweł Gara i Michał Bembenek, a stronę internetową festiwalu przygotował i prowadził Krzysztof Kołodziejczyk z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Serdecznie dziękuję za wykonaną pracę i możliwość współpracy przy kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Krakowie.

Bolesław Karwat
Pełnomocnik Rektora AGH ds. Festiwalu Nauki w Krakowie