Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
04 luty 2023

Gorący okres i grad medali dla AZS AGH

Wiosenna aura za oknem nie zawsze nas rozpieszcza, o czym mogliśmy się już przekonać. Jednak w szeregach Akademickiego Związku Sportowego Akademii Górniczo-Hutniczej zagościło już lato i gorący okres dla kilku konkurencji sportowych. W niespełna ostatnich dwóch miesiącach odbyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, badmintonie oraz siatkówce, w których nasi zawodnicy z powodzeniem walczyli o medale. Interesującą imprezą, w której triumfowali studenci AGH były Akademickie Ogólnopolskie Regaty Ulicy Piotrkowskiej. Niebywałe osiągnięcia na swoim koncie w pływaniu zanotował również Marcin Ryszka, student I roku Zarządzania.

Spektakularny sukces na Mistrzostwach Świata IBSA Osób Niewidomych i Słabowidzących odniósł Marcin Ryszka, zdobywając trzy złote medale, jeden srebrny i dwa brązowe. Mistrzostwa odbyły się w tureckiej Antalyi w dniach 6–10 kwietnia 2011 roku. Opiekunem zawodnika sekcji pływackiej AZS AGH jest mgr Kazimierz Woźnicki. Tytuł trzykrotnego Mistrza Świata Marcin wywalczył w stylu klasycznym na dystansie 50, 100 i 200 metrów, pobijając w tych konkurencjach również rekord Polski. Srebrny krążek wywalczył płynąc 200 metrów stylem dowolnym, natomiast po dwa brązowe medale sięgnął na dystansie 100 metrów stylem dowolnym oraz 200 metrów stylem zmiennym, w której to konkurencji również ustanowił nowy rekord kraju. Dzięki fenomenalnym wynikom na 100 metrów stylem klasycznym i 200 metrów stylem zmiennym, nasz zawodnik uzyskał prawo startu na paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku. Marcin może również wystartować w konkurencji olimpijskiej na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Serdeczne gratulacje należą się nie tylko naszemu, wspaniałemu zawodnikowi, ale również jego trenerowi.

Znakomicie spisali się nasi zawodnicy w AMP w biegach przełajowych, które w tym roku odbyły się w dniach 1–2 kwietnia w Łodzi. Męska reprezentacja AZS AGH w składzie: Łukasz Augustyn (GGiIŚ), Maciej Broniatowski (GGiOŚ), Krzysztof Chmura (GGiOŚ), Dawid Dadej (GiG), Bartosz Gorczyca (WNiG), Maksymilian Piasecki (WNiG), Kacper Piech (GGiIŚ), Rafał Snochowski (GiG) i Hubert Wiktorowski (GGiIŚ) wywalczyła po raz trzeci z rzędu złoty medal w biegach przełajowych w klasyfikacji generalnej, wygrywając jednocześnie klasyfikację uczelni technicznych. Rywalizacja odbywała się na dystansach 9 i 4,5 km. Indywidualnie najlepiej spisał się R. Snochowski na dystansie 4,5 km plasując się na 5 miejscu. 14 miejsce na dystansie 9 km zajął B. Gorczyca. W zawodach udział wzięło ponad 400 biegaczy.

Drużyna AGH w biegach przełajowych - fot. Zbigniew Sulima

Gospodarzem AMP w siatkówce był Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który w dniach 6–8 maja 2011 roku gościł 16 najlepszych, żeńskich drużyn z całej Polski. W tym gronie nie mogło zabraknąć również siatkarek AZS AGH, które po wywalczeniu awansu w strefie C w Lublinie, zapowiadały mocną walkę podczas finałów. Jednak turniej rządzi się swoimi prawami i już losowanie grupowe zapowiadało wiele emocji. Nasze dziewczyny w pierwszym spotkaniu zmierzyły się z ubiegłorocznym zwycięzcą mistrzostw Politechniką Częstochowską. Od tego meczu zależały losy dalszej części turnieju i siatkarki AZS AGH miały tego świadomość. Znakomite przygotowanie i skupienie pozwoliły na zwycięstwo nad Politechniką Częstochowską 2:0. W drugim meczu fazy grupowej nasze „Złotka” po zaciętym boju pokonały Akademię Leona Koźmińskiego z Warszawy, z wynikiem 2:1. Pierwsze miejsce w grupie dziewczyny wywalczyły po wygranym meczu 2:0 z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszym meczu drugiej fazy turnieju AGH Kraków zwyciężyło nad Uniwersytetem Łódzkim 2:0. Kolejne spotkanie, którego stawką był awans do finału, dziewczyny rozegrały z Uniwersytetem Rzeszowskim. Niestety doświadczone dziewczyny z Rzeszowa nie dały sobie wyrwać tego zwycięstwa i po wyrównanym, dwusetowym boju, AGH uległo swoim rywalkom. W meczu o 3 miejsce dziewczyny zmierzyły się z drużyną AWF Katowice. Wysiłek włożony w dotychczasowe spotkania widać było po obu stronach siatki, jednak żaden zespół nie dawał za wygraną. Zgromadzeni kibice byli świadkami pięciosetowego meczu, w którym nie zabrakło ofiarności i zaciętych wymian. Po ponad dwugodzinnej walce siatkarki AGH uległy AWF Katowice 3:2, przegrywając w tie-breaku 17:15. Ostatecznie dziewczyny uplasowały się na 4 miejscu w klasyfikacji generalnej, na osłodę zdobywając złoty medal w kategorii uczelni technicznych. Skład: Agata Bartuzi (Wydział Zarządzania), Gabriela Gasidło (GGiOŚ ), Marika Janota (Wydział Odlewnictwa), Patrycja Klimczak (MSIB), Alicja Leszek (IMiR), Joanna Mokrzycka (WNiG), Alicja Nabielec (MSIB), Paulina Stojek (GGiOŚ), Adrianna Szady (MSIB), Sabina Rusinek (PiE), Karolina Tokarczyk (GGiOŚ), Ewa Wojdyła (Wydział Zarządzania) i Magdalena Żaba (Wydział Humanistyczny). Trener: Irina Bogdanowa. Cały turniej wygrał gospodarz zawodów – Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa, w którego barwach można było oglądać zawodniczki z pierwszoligowej drużyny Elisteski Skawa AZS EUK.

Żeńska drużyna AGH siatkówki - fot. arch. AZS AGH

W dniach 6–8 maja 2011 r. na hali SWFiS AGH obyły się Finały Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie. W zawodach udział wzięło 133 zawodników z 16 najlepszych uczelni w Polsce. Zawodnicy AGH rozpoczęli turniej od zwycięstwa nad Uniwersytetem Gdańskim 5:2 oraz nad Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu 6:1. W ostatnim meczu fazy grupowej przegrali z UWM Olsztyn 7:0. W drugiej fazie turnieju po bardzo wyrównanej walce przegrali z późniejszymi zdobywcami 3 miejsca AWF Warszawa w stosunku 4:3, przegrywając nieznacznie w decydującym pojedynku. Później w derbowym boju z AWF Kraków wygrali 5:2. Ostatnim spotkaniem był mecz o 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Rywalizowali tam z Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową 4:3 i zajęli ostatecznie 6 miejsce. W klasyfikacji uczelni technicznych nasza drużyna zajęła 1 miejsce. Skład: Kornel Apostoilk (IMiIP), Karolina Buczyńska (Wydział Odlewnictwa), Robert Gałek (Wydział Zarządzania), Ewelina Łach (WNiG), Karolina Neska (MN), Katarzyna Płonka (IMiC), Tomasz Urbanik (IMiIP) i Przemysław Wyszkowski (EAIiE). Najlepszą drużyną w zawodach okazała się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która pokonała w finale Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w stosunku 4:1. Trzecią lokatę zajęła drużyna Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, która pokonała Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 4:3.

Akademickie Ogólnopolskie Regaty Ulicy Piotrowskiej to już dziewiąta edycja imprezy, która 9 kwietnia odbyła się w Łodzi. W tym dniu ulica Piotrowska przemieniła się w jedną z najsłynniejszych rzek Tamizę, po której ścigały się specjalne łodzie wioślarskie, składające się z drużyn z całego kraju. Pomysłodawcy wzorowali się na trwającej od ponad 100 lat na Tamizie rywalizacji studenckich osad wioślarskich Oxford–Cambridge. A ponieważ w Łodzi nie ma dużej rzeki wymyślono, że zastąpi ją główna ulica miasta. Osady ścigają się na specjalnie zaprojektowanych, poruszanych systemem linek „łódkach” na kołach, które wprawiają w ruch załogi złożone z pięciu „wioślarzy”. Osada AGH po raz drugi z rzędu triumfowała w tych zawodach, pokonując dystans 4000 metrów w nieco ponad 12 minut. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Medyczny z Łodzi, wyprzedzając Politechnikę Krakowską. Skład osady AGH: Kamil Frankowski (IMIP), Grzegorz Kuziel (EAIE), Paweł Majdra (IMIP), Piotr Maszczak (Wydział Zarządzania), Rafał Myszka (IMiR), Paweł Proficz (GiG), Mateusz Turbasa (EAIE) i Sebastian Wapa (EAIE).

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników AZS AGH oraz ich trenerów. Życzymy dalszej sportowej i owocnej kariery.

Magdalena Żaba