04 luty 2023

V Dni Jana Pawła II w Tarnowie

Tarnowska PWSZ włączyła się w obchody „Dni Jana Pawła II” poprzez zorganizowanie 5 listopada 2010 r. uroczystej Sesji Naukowej oraz warsztatów studenckich.

Sesji Naukowej przewodziła dr hab. Zofia Cygal-Krupa, prof. PWSZ i Kierownik Zakładu Filologii Polskiej. Przypomniała ona zgromadzonym w Auli słuchaczom o tematyce „Dni Jana Pawła II”: do tej pory odbyły się cztery takie edycje, tegoroczna jest piąta. Edycje poświęcone były kolejno prawdzie, obliczu dobra, obliczu piękna, a w ubiegłym roku hasłem naczelnym była Wolność. Wolność, o której Jan Paweł II mówił: „całym sobą płacisz za wolność, więc tą wolnością nazywaj to, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie poznawać”.

fot. arch. PWSZ

W ramach Sesji słuchacze wysłuchali dwóch niezmiernie interesujących wykładów: prof. dr hab. Jan Okoń mówił o „Pojęciu wolności w nauczaniu Jana Pawła II”, a ks. dr hab. Zbigniew Wolak, prof. PWSZ, podjął temat „Wolność, osoba i czyn u Jana Pawła II”.

W warsztatach studenckich uczestniczyli studenci kierunków filologicznych prowadzonych w ramach Instytutu Humanistycznego, przygotowani przez dr. Wiesława Rogalskiego. Warsztaty ropoczęły się od wyjaśnienia wprowadzającego dokonanego przez dr. Mateusza Antoniuka, koordynatora obchodów „Dni Jana Pawła II” w tarnowskiej PWSZ: studenci mieli pomysł następujący – jest stół, można go sobie wyobrazić jako blat biurka w bibliotece, lektorium lub jeszcze inaczej. Przy stole siedzą dwie osoby i czytają teksty Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Różne teksty z różnych okresów jego życia, różne gatunki skupione wokół problemu wolności. Ta lektura jest lekturą cichą, rozgrywa się w wyobraźni, w myśli osób siedzących przy stole, ale że stół znalazł się na scenie, a scena ma tę właściwość, że to co ukryte może ujawniać, a to co bezcielesne może ucieleśniać, więc i ten wewnętrzny, lekturowy wielogłos skojarzeń, myśli, fraz się materializuje. I tak powstaje rzeczywistość, którą można posłuchać i pooglądać.

fot. arch. PWSZ