Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
20 marzec 2023

Wybierz rocznik

Doktoranci walczyli drugi raz o Puchar Prorektora ds. Nauki

W dniach 13–15 stycznia 2012 w miejscowości Brezovica na Słowacji dzięki przychylności Prorektora ds. Nauki prof. Tomasza Szmuca doktoranci AGH mieli możliwość wspólnej zabawy oraz integracji połączonej z rywalizacją o Puchar Prorektora ds. Nauki.

Organizatorem pucharu Prorektora była Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów, na czele z jej przewodniczącym mgr. inż. Łukaszem Wzorkiem, a reprezentowanym przez mgr inż. Klaudię Czopek. Organizatorem wspierającym podobnie jak w roku ubiegłym było Stowarzyszenie Studenckie Towarzystwo Naukowe reprezentowane przez Wojciecha Sajdaka.

Integracja pracowników, doktorantów i ich rodzin poprzez wspólną zabawę na śniegu, połączoną z rywalizacją w konkurencjach narciarskich była celem wspólnego zimowego wyjazdu. Organizatorzy postawili bardziej na dobrą zabawę, niż typowo sportową rywalizację, dlatego udział każdego, bez względu na poziom jazdy na nartach, był mile widziany.

Piątkowy dzień rozpoczął się od zregenerowania sił w gorących basenach termalnych w Oravicy. Po tej chwili relaksu, cała grupa pojechała autokarem do miejsca docelowego, gdzie następnego dnia planowane były zawody narciarskie. Po zakwaterowaniu w pensjonacie, rozpoczęło się wieczorne spotkanie integracyjne, połączone z tak dobrze znaną i lubianą zabawą karaoke. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił i zaśpiewać ulubioną piosenkę. Rozbawione muzyką towarzystwo postanowiło wieczorną porą ulepić bałwana, jednak śnieg był zbyt sypki i lepienie bałwana zamieniło się w bitwę na śnieżki. Potem przy świetle księżyca i cieple od palącego się ogniska uczestnicy zjazdu dyskutowali, śpiewali i nabierali energii na kolejny dzień, który to był dniem zawodów o Puchar Prorektora ds. Nauki.

Witold Kowol z pucharem, który zdobył już drugi raz - fot. Zbigniew Sulima

Sobotni poranek rozpoczął się od przygotowania sprzętu narciarskiego oraz pierwszych zjazdów i zapoznawania się ze specyfiką stoku. Dzień zawodów, zarówno pod względem warunków atmosferycznych jak i humoru, który dopisywał wszystkim uczestnikom wyjazdu, był udanym.

Nad przygotowaniem i zabezpieczeniem trasy czuwali właściciele ośrodka „Teplica”. Serdeczne podziękowania za nieocenioną pomoc należą się Wojciechowi Sajdakowi za przygotowanie wyjazdu. Dzięki niemu, całość narciarskiej rywalizacji przebiegła w miłej, sportowej atmosferze.

Zawody rozegrano tradycyjnie w trzech kategoriach: slalom narciarski mężczyzn, slalom narciarski kobiet oraz snowboard.

Trzy pierwsze miejsca w slalomie męskim zajęli:

I Witold Kowol 19,29 s

II Łukasz Kulesza 21,39 s

III Jakub Wiewióra 21,41 s

Trzy pierwsze miejsca w slalomie żeńskim zajęły:

I Joanna Karbowniczek 25,85 s

II Mariola Selent 28,03 s

III Dobrochna Sulima 30,44 s

Trzy pierwsze miejsca w zjeździe na snowboardzie zajęli:

I Dawid Pycia 31,25 s

II Jakub Wiewióra 33,10 s

III Magdalena Hoydys 34,21 s

W rywalizacji o puchar prorektora, najlepszym wśród pracowników i doktorantów okazał się po raz drugi z rzędu Witold Kowol. W tym roku również zostały docenione zmagania uczestnika zawodów, który na metę dotarł ostatni. Najwytrwalszym zawodnikiem została Klaudia Czopek, która ma metę przybyła z czasem 3 min 12,61 s.

Puchary oraz dyplomy wręczała odpowiednio doktorantom i pracownikom w imieniu Prorektor ds. Nauki prof. Tomasza Szmuca zastępca przewodniczącego Uczelnianej Rady Doktorantów Klaudia Czopek. Zwycięzcy oprócz pucharów i dyplomów otrzymali nagrody ufundowane przez sklepik „Pamiątki AGH”. Nadmienić warto, że każdy uczestnik wyjazdu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę „Opowieści i anegdoty z życia AGH”.

fot. Zbigniew Sulima

Zwieńczeniem dnia był zjazd z pochodniami (jest to już tradycyjny element pucharowych zmagań, niezwykle nastrojowy i malowniczy). Każdy z uczestników miał możliwość wyjechać orczykiem na sam szczyt stoku, by z niego powoli zjechać jeden za drugim. Jednak nie wszyscy zdobyli się na odwagę, by po ciemku – jedynie z pochodnią w ręku – zjechać z góry. Grupa uczestników wycieczki, która pozostała u podnóża stoku mogła podziwiać widok poruszających się światełek zsuwających się ze stoku. Po emocjach związanych z zawodami narciarskimi i zjazdem z pochodniami, uczestnicy pucharu prorektora mogli zasiąść przy gitarze i zaśpiewać wspólnie szlagiery, które towarzyszą od lat, nie tylko naszemu pokoleniu.

Niedziela była dla większości czasem wędrówek po okolicy i podziwiania wyjątkowej scenerii Słowackiej części Tatr i jednocześnie odpoczynkiem od zmagań narciarskich. Najwytrwalsi narciarze szusowali jednak od samego rana, a jeszcze inni po prostu odpoczywali w zaciszu pokoju.

W ten sposób dobiegł końca II Puchar Prorektora ds. Nauki. Można zaryzykować stwierdzenie, że pomysł pierwszych zawodów o puchar dziekana zapoczątkowanych dwanaście lat temu na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej przez dr. inż. Leszka Kurcza został przejęty przez inne wydziały i przez doktorantów, którzy swoje zawody powoli wpisują w kalendarz imprez integracyjno-sportowych naszej uczelni.

Do zobaczenia za rok! Mamy nadzieję, że będzie was z nami jeszcze więcej.

Klaudia Czopek


fotografie z zawodów znajdują się pod adresem:
foto.agh.edu.pl/thumbnails.php?album=250


fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima