Wybierz rocznik
Dziedzictwo Kulturowe Wsi Polskiej – Małopolska w AGH
- Szczegóły
- Kategoria: styczeń 2012 nr 49
- 23 styczeń 2012
Gościem specjalnym międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Centrum AGH – UNESCO pt.: Interregional Engineering Conference in Technology and Education – Global Benchmarking and Monitoring (Kraków, 8–10.12.2011) była grupa folklorystyczna Dziedzictwo Kulturowe Wsi Polskiej – Małopolska. Grupę na konferencji reprezentowały: Filomena Pająk, Magdalena Bartkowska, Kornelia Dzidek, Irena Zguda, Magdalena Bernecka. Celem działalności grupy jest przekaz małopolskiego dziedzictwa kulturowego młodym pokoleniom, promocja w wymiarze międzynarodowym, kultywowanie tradycyjnego rzemiosła oraz zwyczajów i obrzędów ludowych. W spotkaniu uczestniczył prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju AGH.
Grupa zaprezentowała uczestnikom międzynarodowej konferencji UCTE 2011 oraz licznie przybyłym studentom i pracownikom AGH swoje wyroby rękodzieła i sztuki ludowej. W szczególności prezentowane były wyroby z Bursztynowego Szlaku, traktu prowadzącego z Budapesztu przez Bańską Szczawnicę do Krakowa, a docelowo na Pomorze Bałtyckie. Prezentowane produkty lokalne ze szlaku bursztynowego obejmowały: ceramikę z Lanckorony (kubki, filiżanki, komplety naczyń wytwarzane w warsztacie artystycznym znajdującym się w tradycyjnym drewnianym domku lanckorońskim); aniołki wykonywane w małym warsztacie domowym w Lanckoronie nazywanej miasteczkiem aniołów; haftowane serwety i woreczki zapachowe oparte na hafcie krzyżykowym, płaskim, dzierganym, richelieu, tworzące koronki klockowe i szydełkowe; wyroby lniane oraz z naturalnych materiałów ozdobione haftami i koronkami; artystycznie haftowane obrusy i poduszki z koronkami, fartuszki oraz pościele; koszyki i galanteria drzewna z łuby z Budzowa; przetwory z jarzębiny (dżemy, konfitury, jarzębina kandyzowana i nalewki); obrazki malowane na szkle lub papierze; gobeliny – pięknie tkane dzieła, wycinanki misternie wykonane i charakteryzujące się delikatnością i niepowtarzalnym urokiem motywów roślinnych i ludowych.
Spotkanie uczestników, szczególnie spoza Polski, z artystami było przekazem umiejętności tradycyjnego rzemiosła rękodzielniczego i prezentacją warsztatów rękodzielniczych oraz okazją do porównania tradycji i wyrobów regionalnych w różnych krajach, zwłaszcza w Afryce i Azji. Wystawa i spotkanie wzbudziły duże zainteresowanie uczestników konferencji UCTE 2011 wpisując się w jej tematykę w obszarze dziedzictwa kulturowego i ewolucji techniki w lokalnych środowiskach.
• opracował: prof. Janusz Szpytko