Wybierz rocznik
Tele-phonetics – historia telefonu
- Szczegóły
- Kategoria: maj 2011 nr 41
- 06 czerwiec 2011
nowa wystawa w Muzeum Historii AGH i Techniki
14 kwietnia 2011 roku otwarta została w Muzeum Historii AGH i Techniki kolejna wystawa z dziedziny historii techniki. Tym razem temat dotyczy historii jednego z najpopularniejszych dziś urządzeń, bez którego praca, biznes, informacja, kontakty towarzyskie nie byłyby możliwe. Mamy na myśli oczywiście, telefon.
Otwarcie wystawy zaanonsował symbolicznie dźwięk dzwonka telefonu. Zebranych gości powitał Prorektor ds. Ogólnych AGH, prof. Tadeusz Słomka. W piękny lecz zawiły świat telekomunikacji wprowadził nas prof. Zdzisław Papir z Katedry Telekomunikacji AGH, a kwestię wielkiego znaczenia rozwoju techniki w kulturze materialnej człowieka poruszył były Rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz. Swymi bogatymi doświadczeniami w kolekcjonowaniu zabytkowych przedmiotów podzielił się z nami właściciel Galerii Art DE&CO p. Marek Sosenko.
Wystawa przypomina nam historię, której początek sięga czasów starożytności. Wtedy to zwykła chińska zabawka – dwa kubki i sznurek – posłużyła do pierwszych prób porozumienia się na odległość, a z czasem zainspirowała dziewiętnastowiecznych uczonych do licznych prób i udoskonaleń urządzenia. I tak – poznajemy pierwsze zmagania A. Bella nad urządzeniem wspomagającym słyszalność u osób niedosłyszących, pierwsze doświadczenia A. Meucciego, pragnącego swym wynalazkiem ułatwić życie chorej żonie, poznajemy prototyp telefonu E.Greya (będącego również „ojcem” syntezatora), dowiadujemy się o telefonicznym urządzeniu muzycznym J.P. Reisa i licznych udoskonaleniach wynalazku dokonanych przez geniusza z Menlo Park T.A. Edisona i harfistę D.E. Hughes’a.
Fabułę historyczną pięknie wzbogacają i ilustrują cenne eksponaty: dawne telefony (najstarszy z 1886 roku), zabytkowe centralki telefoniczne, telegrafy i dalekopisy. Obejrzeć można także unikatowe dziewiętnastowieczne dzwonki przywoławcze, które kiedyś współpracowały z telefonami salonowymi i hotelowymi.
Wiele spośród tych zabytkowych eksponatów udostępnili nam życzliwi miłośnicy historii techniki: dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie mgr inż. Marek Golonka, właściciel Galerii Art.DE&CO p. Marek Sosenko, profesorowie Katedry Telekomunikacji AGH prof. Andrzej Pach, prof. Zdzisław Papir, prof. Andrzej Jajszczyk. Wszystkim najserdeczniej dziękujemy za pomoc i wsparcie przy urządzeniu tej wystawy.
Miło nam, że oprócz dostojnych gości, znalazła się również w muzeum grupa młodzieży – kandydatów na studia w AGH – uczniów Technikum Odlewniczego z dalekiego Elbląga, którzy oprócz wystawy, obejrzeli także inne zbiory naszego muzeum i zapoznali się z historią, być może, swojej przyszłej uczelni.
Informujemy również, że w związku z uroczystością beatyfikacji Jana Pawła II, w muzeum można obejrzeć bogaty zbiór archiwalnych fotografii ze spotkań władz i pracowników AGH z Papieżem-Polakiem z czasów Jego pontyfikatu oraz przypomnieć sobie słowa Ojca Świętego skierowane tylko do nas. Zapraszamy!
• dr Maria Korzec – OHTzM