19 listopad 2017
Miecz Dziekana 2012

Trzecie już w historii Wydziału Energetyki i Paliw regaty integracyjne zostały rozstrzygnięte. Żeglarze i uczestnicy spotkania zebrali się w Bartkowej nad Zalewem Rożnowskim w dniach 1–3 czerwca 2012 roku. Patronat nad tym wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw prof. Piotr Tomczyk.

Bartkowa to urocze miejsce, dobrze znane już studentom, które sprzyja nabieraniu sił przed zbliżającym się końcem roku akademickiego oraz sesją. Prognozy były dobre – zarówno te pogodowe, jak i te rysujące się na twarzach uczestników. Po przyjeździe na miejsce pobytu oraz ciepłym posiłku rozpoczęto pierwsze zmagania sportowe w bardzo emocjonującej rywalizacji siatkarskiej, a wieczór zakończył się tańcami w skocznych rytmach. Każda obecna kobieta na wyjeździe miała gwarancje partnera do tańca, póki wystarczy sił, a nasze studentki nie wahały się tego przywileju wykorzystać do późnych godzin nocnych.

fot. AKŻ

Kolejnego dnia, w sobotę, wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie głównego celu pobytu w Bartkowe – regat. Pogoda się sprawdziła. Było słonecznie, ciepło, a wiatr miał idealną do uprawiania żeglarstwa siłę (do 4 w skali Beauforta) oraz by dostarczyć wielu wrażeń i atrakcji. Pod czujnym okiem sędziego regatowego, pana Krzysztofa Jeziorowskiego, rywalizowało ze sobą 10 jachtów klasy Omega. Byli między uczestnikami zarówno doświadczeni żeglarze, jak i osoby, dla których wiatr w żaglach to było całkowicie nowe doświadczenie, zarówno studenci, doktoranci oraz pracownicy wydziału. Nie obyło się bez sporych przechyłów i nabierania wody na pokład. Rywalizacja była zacięta. Wiatr płatał wiele figli i pozycje uczestników w rankingu zmieniały się z każdym biegiem. Ostatecznie, zwycięzcą została załoga pod komendą sterujących na przemian: dziekana dr. Leszka Kurcza oraz Jarosława Przybyły pływających z załogą w osobach Izabeli Handerek oraz Magdaleny Pietrasz. Drugie miejsce zajęła Dorota Jeziorowska w załodze z Katarzyną Pawełczyk, Piotrem Cabanem oraz Wojciechem Zarębą. Trzeci natomiast był Michał Nowak wraz z Jędrzejem Derdą, Krzysztofem Wolnym oraz Piotrem Palianem. Po zakończeniu regat, Prodziekan ds. kształcenia dr inż. Leszek Kurcz uroczyście wręczył nagrody zwycięzcom. Natomiast Dorota Jeziorowska – zwyciężczyni ubiegłorocznych regat – przekazała „Miecz Dziekana” zwycięskiej załodze. Zwycięzcy otrzymali również poza pamiątkowymi dyplomami ręcznie wykonane przez studentów pamiątki żeglarskie.

fot. AKŻ

Gdy emocje już opadły, nastąpiła dalsza, integracyjna część wieczoru. W przepiękną czerwcową noc spotkaliśmy się przy ognisku. Nie brakowało również śpiewu szant, pieśni biesiadnych, czy popularnych piosenek akademickich przy akompaniamencie instrumentów. Dziekan podziękował zarówno Wydziałowej Radzie Samorządu Studentów WEiP jak i Akademickiemu Klubowi Żeglarskiemu za organizację tego wyjazdu. Wyraził też nadzieję, że za rok w kolejnej edycji „Miecza Dziekana” studenci, doktoranci oraz pracownicy WEiP również będą mieli możliwość udziału w takiej formie spędzania wolnego czasu.

W niedzielę był czas na rekreacyjne pływanie po jeziorze zarówno na jachtach jak i na rowerkach wodnych. Piękne krajobrazy otaczające Jezioro Rożnowskie wszystkim nam dodały sił na nadchodzący intensywny czas. A kto zdobędzie „Miecz Dziekana” za rok? Tego nie wiemy. Dlatego gratulujemy zwycięzcom i z niecierpliwością czekamy na kolejne regaty.

Izabela Czuba, Wojciech Sajdak