24 wrzesień 2017
Koło Naukowe Odnawialnych Źródeł Energii „Grzała”

Szersze perspektywy!

Studenckie Koło Naukowe „Grzała” to jedno z najmłodszych kół naukowych na Akademii Górniczo-Hutniczej, ale prężnie i dynamicznie się rozwijające. W krótkim zarysie historyczno-organizacyjnym opis KN OZE „Grzała” wygląda tak: do 2011 roku grupa pasjonatów odnawialnych źródeł energii funkcjonowała, jako sekcja Koła Naukowego Geologów, by w tym roku powołać samodzielną jednostkę. Koło Naukowe Odnawialnych Źródeł Energii „Grzała” działa na Wydziale GGiOŚ, przy Katedrze Surowców Energetycznych. Liczba członków wynosi 41. W swoim statucie zawiera ideę poszerzania wiedzy i umiejętności o alternatywnych rozwiązaniach pozyskania energii oraz umożliwienia zdobycia nowych kwalifikacji w tym obszarze. Opiekę nad właściwym rozwojem koła sprawuje dr inż. Mirosław Janowski.

Czy zadawałeś sobie kiedyś pytania: Jak można wytworzyć energię elektryczną wykorzystując promieniowanie słoneczne? Czy mogę mieć własną turbinę wiatrową w domu? Jak spadek wody wytwarza prąd elektryczny? W jaki sposób pozyskuje się ciepło z wnętrza Ziemii? Na te i wiele innych pytań uzyskasz odpowiedzi podczas spotkań koła. Prezes KN OZE „Grzała” Kamil Adamczyk na pytanie, dlaczego warto przyjść na spotkanie odpowiada: „Bo jesteśmy jednym z najlepszych kół, do jakiego można się zapisać (śmiech). A tak na serio, w naszym kole można rozwijać swoje zainteresowania, realizować ciekawe pomysły, poszerzać swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim poznać bardzo sympatycznych i pełnych entuzjazmu ludzi, którzy wspierają się nawzajem przy realizacji wspólnych przedsięwzięć”.

fot. KSAF AGH

Ale organizacja KN OZE „Grzała” to nie tylko spotkania, na których można zapoznać się z cotygodniową prasówką, posłuchać prezentacji tematycznych oraz przedyskutować zagadnienia problemowe. Przynależność do KN OZE „Grzała” umożliwia:

– udział w ciekawych projektach, poprzednie projekty koła to m.in. OZI – pojazd o napędzie hybrydowym, skonstruowany przez członków koła pojazd trójkołowy, który porusza się dzięki energii z panelu fotowoltaicznego, natomiast w okresach pochmurnych dni dzięki napędowi mięśni;

– OZE Day – Dzień Odnawialnych Źródeł na AGH – wydarzenie, na którym dzięki konferencji, targom wystawowym, warsztatom i innym wydarzeniom towarzyszącym można uzyskać ciekawe informacje od firm z branży OZE;

– projekt analizy termowizyjnej akademików AGH – badanie energetyczne budynków przy pomocy kamery termowizyjnej, sprawdzenie stanu budynków po wykonaniu termomodernizacji;

– oraz przyszłe projekty będące w trakcie realizacji, takie jak: pojazd na holzgas – projekt samochodu zasilanego paliwem typu holzgas oraz skrypt uczelniany o odnawialnych źródłach energii;

– częściowo refinansowane wyjazdy naukowe krajowe i zagraniczne (Solina, Bańska Niżna, Islandia, Poprad);

– bezpłatne szkolenia w poważnych firmach (Herz, Junkers, Ochsner, CES, Paradigma, Atlantic i wielu innych).

fot. KSAF AGH

Dlaczego warto wiedzieć coś więcej o OZE? Polska, jako członek UE przyjęła dyrektywę, krótko określaną, jako 3 × 20 (do 2020 roku, 20% energii finalnej brutto ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii, a emisja CO2 ma zostać zredukowana o 20%). Nasz kraj zobowiązał się do zapewnienia 15% finalnego zużycia energii z odnawialnych źródeł do 2020 roku. Sektor firm i organizacji związanych z alternatywnymi źródłami energii będzie się rozwijał. Kolejnym tego dowodem jest nowopowstały kierunek studiów I stopnia na WGGiOŚ – alternatywne źródła energii.

fot. KSAF AGH

Niezdecydowanych może przekonają słowa jednego z członków KN OZE „Grzała” Bartłomieja Podlaska, który twierdzi, że „w kole można spotkać ludzi z pasją, chcących zmienić, choć część z otaczającego nas świata. Realizujemy wiele interesujących projektów.” Po czym dodaje: „W krajach zachodu tworzone są już «zielone sektory» gospodarki, w których zatrudnienie znajduje bardzo duża liczba specjalistów z różnych branż. W Polsce proces ten już się rozpoczął”. Zapraszamy nie tylko tych, którzy potrafią rozszyfrować skrót OZE, ale też wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat czystej energii. Wejdź na stronę www.oze.agh.edu.pl lub wyślij e-mail: kn_grzał Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . KN OZE „Grzała” – Szersze perspektywy!

Anita Raś