18 listopad 2017
Relacja ze spotkania z prof. Buzkiem w Brukseli

Pierwsza niedziela czerwca 2012 roku – z Katowic wyrusza autokar, którym uczestnicy wyjazdu, na zaproszenie prof. Jerzego Buzka, dojadą do Brukseli. Bierze w nim udział również trójka studentów Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej – Dorota Jeziorowska, Aleksandra Kloza oraz Dariusz Kijanka, laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej, zorganizowanego pod patronatem medialnym Trybuny Górniczej w ramach XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Początek podróży przebiegł bardzo sprawnie i autokar mógł skierować się w stronę granicy polsko-niemieckiej, aby po całonocnej podróży dotrzeć do pierwszego przystanku, już na terenie Belgii – Leuven, niewielkiego miasta uniwersyteckiego. Mimo deszczu uczestnicy wyjazdu zgodnie twierdzili, że jest ono niezwykle urokliwie. Po spacerze po Rynku oraz Wielkim Beginażu, autokar z podróżnymi ruszył w dalszą podróż, aby w godzinach wieczornych dotrzeć do celu, którym była Bruksela.

Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu wcielili się w rolę turystów i z zapartym tchem podziwiali zabytki miasta będącego stolicą Zjednoczonej Europy. Rynek Główny, zabytkowe gotyckie kościoły, Łuk Triumfalny, Atomium – wszystko było nadzwyczaj ciekawe i piękne.

fot. arch. DJ

Ostatniego dnia pobytu w Brukseli wszyscy udali się do dzielnicy europejskiej, w której mieszczą się najważniejsze organy Unii Europejskiej z Europarlamentem na czele. Tam też czekał wszystkich główny punkt wycieczki – spotkanie z prof. Jerzym Buzkiem, poprzedzone wizytą w Parlamentarium – nowo otwartym muzeum historii Unii Europejskiej. Po jego zwiedzeniu nadeszła najbardziej wyczekiwana chwila – wizyta w Europarlamencie. Chwile oczekiwania na przyjście prof. Buzka uczestniczy spędzili na rozmowie z asystentami profesora.

Gdy prof. Jerzy Buzek wszedł do sali, powitały go oklaski, które nie cichły, gdy witał się osobiście z uczestnikami spotkania. Po oficjalnym powitaniu, Jerzy Buzek poruszył wiele tematów jakże ważnych dla Unii Europejskiej, starając się przybliżyć zgromadzonym kulisy sytuacji ekonomiczno-politycznej Zjednoczonej Europy:

− Europa musi poddać się reformom […] Musi zacząć oszczędzać i nie „przejadać” pieniędzy − mówił profesor. Poruszona została również kwestia polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jerzy Buzek potwierdził, że: polityka energetyczna jest bardzo ważną kwestią dla całej Wspólnoty, jednak obecny kryzys w Strefie Euro zepchnął ją na drugi plan […] Jest to jednak temat na tyle istotny, że odkładanie rozmów, prac i negocjacji nie może ulec całkowitemu zawieszeniu.

Po długiej i sympatycznej rozmowie wszyscy wyszli z profesorem, w celu zrobienia wspólnych, pamiątkowych zdjęć, a następnie pożegnał się on z uczestnikami wyjazdu, wyrażając radość z naszej obecności.

Cała wizyta w Europarlamencie zakończyła się wizytą w Sali Plenarnej, gdzie odbywają się obrady Europarlamentu. To było niezapomniane przeżycie i wspaniała wycieczka! – jednomyślnie kwitowali wszyscy uczestnicy.

Dariusz Kijanka
Dorota Jeziorowska