18 listopad 2017
Studenci AGH zeskanowali "Sztygarkę"

Czterech członków Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki AGH pod czujnym okiem opiekuna naukowego, mgr. inż. Wojciecha Matwija w dniach 1–2 czerwca 2012 roku zeskanowało całość zabytkowej Kopalni Ćwiczebnej przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Skanowanie laserowe to technologia pozwalająca co sekundę pozyskać z dokładnością kilku milimetrów kilkaset tysięcy punktów reprezentujących powierzchnię mierzonego obiektu. Tak zebrane dane tworzą tzw. „chmurę punktów”, będącą bardzo dobrym materiałem do opracowywania modeli 3D, czy dokumentacji takiej jak plany czy przekroje. Członkowie koła postanowili przetestować tę technologię w praktyce zabierając skaner na wyjazd do kopalni.

Pomiary w Kopalni Ćwiczebnej - fot. Sławomir Kubiak

Co ciekawe, obiekt ten, należący dawniej do Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej, pierwszej szkoły o takim profilu w Zagłębiu Dąbrowskim, został samodzielnie wykonany przez jej uczniów. Przyszli mierniczy, geolodzy i sztygarzy w ten sposób zdobywali pierwsze szlify w przyszłym fachu.

Kilkaset metrów zeskanowanych wyrobisk, kilkadziesiąt stanowisk skanera, około 3,5 miliarda pomierzonych punktów są efektami pracy całego zespołu. Będzie je można podziwiać za kilka miesięcy na Facebooku:

www.facebook.com/KNGKAGH

oraz w serwisie YouTube

www.youtube.com/user/kngkagh.

Wyjazd odbył się dzięki Grantowi Rektorskiemu, który otrzymało koło, a także pomocy finansowej udzielonej przez Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica. Podziękowania należą się również dyrekcji Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej za udostępnienie Kopalni Ćwiczebnej do skanowania, a także dla opiekunów naukowych grantu: mgr. inż. Wojciecha Matwija oraz dr. inż. Artura Krawczyka.

Sławomir Kubiak

Członkowie KNGK wraz z Sebastianem Kosakowskim – przedstawicielem Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej - fot. Sławomir Kubiak