18 listopad 2017
Open Street Map

1 czerwca 2012 roku w Wydziale GGiIŚ odbyły się warsztaty Open Street Map (OSM), które zostały zorganizowane przez Koło Naukowe Grafiki Komputerowej i Geomatyki. Zajęcia prowadzone były przez członków stowarzyszenia OSM panów Andrzeja Zaborowskiego i Michała Mackiewicza.

Open Street Map (skrótowo OSM) to globalny projekt, dzięki któremu powstaje darmowa, swobodnie dostępna mapa świata. Tworzy go i edytuje internetowa społeczność, dzięki czemu może dotrzeć we wszystkie zakątki świata. Powszechność – to jeden z filarów OSM. Dlatego tak ważne jest propagowanie projektu we wszelaki sposób.

fot. Jagoda Pietrzak

Dobrą formą upowszechniania idei są warsztaty, ponieważ nie tylko inspirują, ale i pokazują konkretne narzędzia. Jedne z nich, zorganizowane przez Koło Naukowe Grafiki Komputerowej i Geomatyki, odbyły się w piątek 1 czerwca 2012 roku w Wydziale GGiIŚ w AGH. Zajęcia prowadzone były przez członków stowarzyszenia OSM panów Andrzeja Zaborowskiego i Michała Mackiewicza. Na rozgrzewkę uczestnicy usłyszeli kilka słów o tym, czym jest wolna kultura i jak wpisuje się w nią Open Street Map. Zrozumienie celu projektu, uświadomienie profitów jakie może mieć dzięki niemu każdy z nas to podstawa rozpowszechnienia jego idei. Do tego kilka przykładów realnego wpływu istnienia Open Street Map na mniejsze i większe społeczności. Wstęp seminarium był wspaniale inspirujący do bliższego zapoznania się z działaniem projektu.

fot. Jagoda Pietrzak

Następnie przyszedł czas na meritum sprawy, czyli kartograficzną stronę Open Street Map. Uczestnicy mogli zobaczyć jak edytuje się treść mapy m.in. za pomocą aplikacji JOSM. Jej funkcjonalność podobna jest do programów CAD, została więc wybrana jako najbliższa studentom geodezji. Prowadzący wyjaśnili najważniejsze zasady wprowadzania danych, a także pokazali jak poradzić sobie z wątpliwościami korzystając z platformy wiki, będącej częścią projektu OSM.

Opowiedzieli też o metodach pozyskania danych: zbieraniu śladów z odbiorników GPS oraz robieniu zdjęć z powietrza. Pan Andrzej zaprezentował używane przez niego latawce: jeden niewielki, wręcz zabawkowy, drugi zaś duży, dedykowany fotografii powietrznej model. Niestety, pogoda nie pozwoliła na wykorzystanie ich w terenie.

Ostatnia część seminairum dotyczyła praktycznego wykorzystania OSM: do tworzenia własnych map (drukowanych i na stronach internetowych), w nawigacji czy przy tworzeniu map barier.

Warsztaty obfitowały w ciekawostki, a także prezentację wielu praktycznych narzędzi m.in.: do tworzenia prostych ortofotomap czy własnych stylów mapy.

Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom Stowarzyszenie OSM poszerzy się o kilku nowych członków, a każdy z uczestników warsztatów włączy się w tworzenie największej otwartej mapy świata – Open Street Map.

Jagoda Pietrzak