18 listopad 2017
Forum Kół Naukowych – spotkania z nauką i sztuką

Za nami kolejny semestr nauki, ale także kolejny semestr spotkań Forum Kół Naukowych.

Mijający semestr rozpoczęliśmy 13 marca 2012 roku. W roli mistrza i przewodnika wystąpił prof. Maciej Pawlikowski (GGiOŚ), który ze swoją uczennicą Martą Wróbel z Koła Naukowego Geologów przedstawił referat pt. „Stare Górnictwo w Tatrach – Nowe Górnictwo w Kongo” okraszony relacjami filmowymi z Kongo i bieżącym komentarzem pana profesora.

W części artystycznej wystąpili studenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Usłyszeliśmy „Konzertstuck” Paula Hindemitha w wykonaniu Joanny Jarosz i Aleksandry Skierki (saksofony altowe) oraz Canti notturni Adama Walacińskiego w wykonaniu Krzysztofa Guńki (saksofon altowy) oraz Dominika Frankiewicza (wiolonczela).

W czerwcu tradycyjnie spotkaliśmy się w Gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Plac Matejki 13). Już po raz drugi na czerwcowe Forum zapraszały wspólnie trzy uczelnie: AGH, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna, a program spotkania był bardzo urozmaicony. Spotkanie otworzył duet skrzypaczek: Anny Budy i Aleksandry Szoty, laureatek Międzynarodowego Konkursu 22. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Citta di Barletta” we Włoszech (z klasy prof. Mieczysława Szlezera), które wykonały Sonatę C-dur na dwoje skrzypiec op. 56 S. Prokofiewa. Następnie wysłuchaliśmy wykładu pt. „Miasta rzeźby”, dr. Piotra Twardowskiego (ASP, Katedra Rzeźby I), którego rzeźby można oglądać w miastach całego świata, zwłaszcza znanych z prestiżowych konkursów rzeźby współczesnej. Z wykładem wspaniale współgrał występ Krzysztofa Guńki (z klasy dr. hab. Andrzeja Rzymkowskiego), który wykonał Improvisations II i III Ryo Noda.

fot. arch. autora

Na zakończenie spotkania zwiedziliśmy wystawę końcowo-roczną prac studentów Wydziału Malarstwa i Wydziału Rzeźby, po której przewodnikiem był prof. ASP Karol Badyna.

Forum Kół Naukowych – spotkania z nauką i sztuką to cykl comiesięcznych spotkań, które odbywają się z inicjatywy Pełnomocników Rektora AGH ds. Kół Naukowych w AGH od czerwca 2003 roku. Konwencja spotkań zakłada podział forum na dwie części, naukową oraz artystyczną. Celem przedsięwzięcia jest integracja środowiska studenckich kół naukowych Pionu Hutniczego i Pionu Górniczego działających w AGH, a także zapoznanie się z działalnością artystyczną studentów Krakowskiej Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych.

Dziękujemy koordynatorom spotkań Forum Kół Naukowych z krakowskich uczelni artystycznych: prof. Danucie Mroczek-Szlezer z Akademii Muzycznej oraz prof. Karolowi Badynie z Akademii Sztuk Pięknych.

Zapraszamy na spotkania w nowym roku akademickim 2012/2013. Kolejne Forum już w październiku!

Małgorzata Śliwka
Wydział Górnictwa i Geoinżynierii