Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
21 maj 2018
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Media o AGH

Prace magisterskie studentów AGH
najlepsze w konkursie
Gazeta.pl 9.05.2012

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyli w V edycji ogólnopolskiego konkursu Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej na najlepszą pracę magisterską w 2011 roku. Pierwszą nagrodę, w wysokości 3 tys. zł, otrzymała mgr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH, za pracę zatytułowaną Nowej generacji biomateriały hydrożelowe do leczenia ubytków tkanki kostnej. Drugie miejsce zajęli mgr inż. Tomasz Karaś i mgr inż. Robert Kos z Wydziału Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH za pracę pt. Czujniki optyczne jako podstawa systemu sterowani urządzeniami domowymi przez osoby niepełnosprawne. Ponadto w konkursie wyróżnienie zdobyli mgr inż. Wojciech Tekieli i mgr inż. Przemysław Kowalski z Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej za pracę poświęconą systemowi określającemu rodzaj uszkodzeń stawu kolanowego na podstawie obrazów z tomografu komputerowego.

Trójwymiarowa rewolucja
Newsweek 14.05.2012

Można drukować unikatowe suknie, części zamienne do maszyn, a nawet implanty idealnie dopasowane do pacjenta. Są już nawet domowe drukarki 3D. Jedne maszyny mają wielkość auta, inne – pudełka na buty. Jedne wytwarzają uchwyty do szafek kuchennych, inne samochodowe błotniki. Łączy je jedno: pracują w technologii zwanej drukowaniem przestrzennym. – Polega ona na maszynowym nakładaniu warstwy po warstwie, np. płynnego plastiku czy sproszkowanych metali, które potem są sklejane i utwardzane przy użyciu różnych źródeł energii, np. laserów – mówi prof. Edward Wantuch z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Metoda 3D od dotychczasowej produkcji różni się tym, że dowolny przedmiot trzeba najpierw zaprojektować w komputerze lub wykonać skan już istniejącego obiektu, a potem specjalny program steruje drukarką 3D. Projekt lub skan można wykorzystać do produkcji na miejscu lub przesłać za pośrednictwem internetu do innej maszyny 3D, która na drugim końcu świata wykona kopię obiektu. Dzięki temu np. na potrzebną część zapasową do auta nie będzie trzeba czekać tygodniami, lecz kilka godzin. Z pomocą przestrzennej drukarki można tworzyć części zapasowe, których już nikt nie produkuje. Wystarczy zeskanować pęknięte elementy, wirtualnie je połączyć, a potem wydrukować.

Jednak chyba największe nadzieje z technologią 3D wiążą lekarze. – Drukowanie przestrzenne pozwala wytworzyć brakujący element kości czy chrząstki dokładnie dopasowane do ubytku u konkretnego pacjenta – mówi prof. Edward Wantuch. Już dziś tą metodą wytwarzane są korony dentystyczne czy elementy aparatów słuchowych. Ale nie tylko. Dzięki technice modelowania komputerowego zaczęto produkować bardziej skomplikowane elementy, na przykład protezę idealnie odtwarzającą amputowaną rękę. Zespół kierowany przez prof. Wantucha pracuje nad stworzeniem technologii produkcji fragmentów kości twarzoczaszki dla pacjentów po wypadkach lub innych urazach.

Ranking uczelni 2012: UW zdeklasowane
przez UJ po raz pierwszy od trzech lat
Gazeta Krakowska 15.05.2012

Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych 2012, organizowanym przez miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. Kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich znalazły się także: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ranking „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” opiera się na kryteriach z sześciu grup, takich jak: prestiż (mierzony m.in. preferencjami pracodawców i wyborami olimpijczyków), potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność (liczba zgłoszonych i uzyskanych patentów), warunki studiowania (liczba wykładowców np. z tytułem profesorskim) i umiędzynarodowienie (liczba studiujących w językach obcych).

AGH robi w biznesie
Gazeta Wyborcza 16.05.2012

Umówić się z rektorem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej nie jest łatwo, a jeśli już się to uda, jest wielce prawdopodobne, że miniemy się w drzwiach z szefem największej polskiej firmy paliwowej, dyrektorem międzynarodowego koncernu hutniczego czy wadowickim przedsiębiorcą z branży spożywczej. 9 maja AGH podpisała umowę z Riedhammer GmbH, światowym potentatem w produkcji pieców przemysłowych. Takich umów jak z Riedhammer GmbH, AGH ma podpisanych ponad 270. Wśród przedsiębiorstw, które korzystają z potencjału naukowego i kadrowego krakowskiej uczelni, są m.in. Lotos, PGNiG, PKN Orlen, Motorola, Arcelor-Mittal, Tauron, Ericpol. Do tego dochodzą zamawiane opinie i ekspertyzy dla biznesu, których uczelnia sporządza około dwóch tysięcy rocznie. – Dziś blisko 50 proc. naszych uczelnianych przychodów pochodzi ze współpracy z biznesem. Korzyści są obopólne. My dostajemy pieniądze na rozwój uczelni i nowoczesne wyposażenie laboratoryjne, praktyki i staże dla naszych studentów oraz kontakt z rzeczywistością rynkową, który dla uczelni jest bezcenny. Biznes też korzysta, bo firmy dostają dobrze wykształconych inżynierów, pomagamy im rozwiązać problemy produkcyjne i techniczne, testujemy dla nich nowe technologie. To jest symbioza – mówi prof. Antoni Tajduś, rektor AGH.

Specjaliści od łupków na wagę złota
Puls Biznesu 16.05.2012

Na wydobyciu gazu łupkowego w Polsce zarobią nie tylko skarb państwa i międzynarodowe koncerny. Szansę na niezłe zarobki mają także fachowcy z branży wydobywczej. Dotychczas zatrudnienie przy poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów, czyli tzw. łupków, znalazło w naszym kraju około 20 tys. osób. Według szacunków międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Hays w ciągu najbliższych dwóch lat ta liczba się podwoi. Na zapotrzebowanie rynku szybko reagują uczelnie techniczne, organizując specjalne kursy, szkolenia czy tworząc nowe kierunki studiów. – Do programu studiów wprowadzamy nowe specjalistyczne przedmioty np. metody i technologie wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych. AGH, odpowiadając na zapotrzebowanie gospodarki, oferuje wiele różnorodnych kierunków. Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska utworzył niedawno kierunek geofizyka. Na Wydziale Wiertnictwa 5 lat temu otwarto studia na kierunku Inżyniera Naftowa i Gazownicza ze specjalnościami wiertnictwo naftowe, inżynieria naftowa oraz inżynieria gazownicza. Do programu studiów wprowadzamy nowe specjalistyczne przedmioty, na przykład metody i technologie wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych. W tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy studia podyplomowe – Technologie wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych – wylicza prof. Andrzej Gonet, dziekan Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej. O zainteresowaniu zdobyciem wykształcenia, a później pracy w branży najlepiej świadczą same liczby. W 2011 r. Wydział Wiertnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej ukończyło 65 studentów, w tym roku będzie ich około 103, natomiast na pierwszy rok studiów przyjęto aż 300 osób. O najlepszych studentów rywalizują koncerny, które już na III-IV roku studiów najlepszym oferują stypendia w zamian za to, że jako absolwenci rozpoczną u nich pracę.

Naukowi Idole – troje krakowskich naukowców na podium!
Gazeta.pl 20.05.2012

Troje krakowskich naukowców na podium polskiej edycji FameLab 2012, konkursu na najlepszego popularyzatora nauki. Zwyciężczyni pojedzie na międzynarodowy finał do Wielkiej Brytanii. Monika Koperska, na co dzień doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmująca się chemią konserwacyjną, urzekła nie tylko jury, ale także publiczność. Za swoją trzyminutową prezentację o naturze papieru dostała aż trzy nagrody: główną, publiczności i nagrodę partnera konkursu. Drugie miejsce zajął doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej Marcin Zastawnik, a trzecie Michał Krupiński, doktorant w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. W pierwszej polskiej edycji konkursu wzięło udział 81 naukowców z całej Polski. Reprezentowali takie dziedziny jak: chemia, fizyka, biologia, biotechnologia i inne, od architektury po inżynierię kosmiczną. 15 czerwca Monika Koperska będzie reprezentowała Polskę na międzynarodowym finale Fame Lab 2012 na Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii.

Siatkarki AGH Galeco Wisły Kraków
wracają do I ligi!
Sportowetempo.pl 20.05.2012

Siatkarki AGH Galeco Wisły Kraków awansowały do I ligi. W Turnieju Mistrzyń II ligi w Świeci zajęły 2. miejsce za Budowalnymi Toruń i wspólnie z tym zespołem wywalczyły promocję z II ligi. Mecz AGH Galceo Wisły z Sokołem 43 AZS AWF Katowice był jednostronnym widowiskiem. W drużynie z Krakowa nie było słabych punktów. W ataku brylowały Sandra Biernatek, Magdalena Jagodzińska i Karolina Surma. Po ostatnim punkcie krakowianki wraz z grupką swoich kibiców odtańczyły w świeckiej hali taniec radości. Dzięki temu zwycięstwu wiślaczki po trzech latach nieobecności ponownie zagrają w I lidze.

Pracodawca na uczelni
Puls Biznesu 21.05.2012

Wśród najpopularniejszych kierunków podyplomowych przedstawiciele uczelni wymieniają studia związane z finansami lub stanowiskami menedżerskimi. Na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej najwięcej chętnych było na zarządzanie projektami informatycznymi i zarządzanie projektami, a także na kierunki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, rachunkowością, grafiką komputerową oraz szacowanie nieruchomości. – Dobrze sprzedają się studia z zakresu nieruchomości, ale nie wiadomo, czy to się utrzyma, jeśli znikną licencje dla zarządców nieruchomości po otwarciu przez rząd niektórych zawodów regulowanych – mówi Katarzyna Brzozowska z AGH. Na AGH w tym roku akademickim uruchomiono np. programowanie aplikacji webowych, marketing internetowy, transport i eksploatacja terminali LNG, zarządzanie technologią wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych, geoenergetyka i geoinżynieria, zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie. W planach na przyszły rok są m.in. zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie oraz audyt zewnętrzny i kontrola finansowa. Katarzyna Brzozowska z AGH mówi, że także w tej uczelni wiele kierunków powstaje lub jest modyfikowanych tak, by uwzględnić oczekiwania pracodawców. Tak jest chociażby na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu czy Górnictwa i Geoinżynierii.

Centrum Informatyki AGH
z tytułem Budowa Roku 2011
Gazeta.pl 30.05.2012

Centrum Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie otrzymało tytuł „Budowy Roku 2011” w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Rozstrzygnięty 29 maja konkurs, współorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ma na celu „wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne”. Laureaci otrzymali nagrody I, II i III stopnia oraz dyplomy uznania. Otwarte 28 marca b.r. Centrum Informatyki AGH – wyróżnione wraz z czternastoma innymi budynkami nagrodą I stopnia – to jedna z czterech dużych inwestycji naukowo-dydaktycznych, które w tym roku wzbogacą kampus Akademii Górniczo-Hutniczej (pozostałe to: Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii, Centrum Ceramiki, budynek Wydziału Energetyki i Paliw). Generalnym wykonawcą gmachu była firma Mostostal Warszawa S.A., za projekt architektoniczny odpowiedzialni byli arch. Jacek Czech, arch. Piotr Wróbel, arch. Janusz Duliński i mgr inż. Jolanta Marzec (konstrukcja). Inwestycja powstała w ciągu 27 miesięcy u zbiegu ulic Kawiory i Nawojki. Znajdują się w nim sale wykładowe, seminaryjne, laboratoria, pokoje pracowników naukowych oraz pomieszczenia administracyjne i techniczne. Powierzchnia użytkowa budynku to 10 593 m kw.

Studenci AGH
pracują nad łazikiem marsjańskim
Naukawpolsce.pl PAP 31.05.2012

Będzie miał sześć kół, chwytak na ramieniu i minilaboratorium chemiczne – łazik budowany przez studentów AGH w 2013 roku ma wziąć udział w konkursie pojazdów marsjańskich na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Będzie gotowy już w październiku tego roku. Łazika konstruują członkowie Koła Naukowego INTEGRA Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracuje nad nim około 30 osób, skupionych w kilku sekcjach. Pracę studentów wspomagają i nadzorują dr Dariusz Marchewka i dr Paweł Piątek z Katedry Automatyki AGH. W zawodach startować mogą zarówno roboty jeżdżące, kroczące, pełzające, na kołach lub gąsienicach. Pojazd budowany przez studentów AGH będzie poruszał się na sześciu kołach, posługiwał się chwytakiem na ramieniu, transmitował obraz przy pomocy zestawu kamer, a sterować nim będzie jednostka centralna, komunikująca się bezprzewodowo z centrum dowodzenia.

AGH ma najnowocześniejszy nanotomograf
TVP Kraków 9.06.2012

Jest tysiąc razy dokładniejszy niż tradycyjny medyczny tomograf. Nanotomograf – mają już do dyspozycji naukowcy i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Będą badać między innymi strukturę kości, by pomóc w zaprojektowaniu np. idealnej i trwałej endoprotezy czy leczeniu osteoporozy. Potrafi dostrzec szczegóły o rozmiarach 200 nanometrów – tj. sto razy mniejsze niż włos; mrówka włożona do nanotomografu, już wkrótce przestaje mieć dla nas jakiekolwiek tajemnice. W taki sam sposób naukowcy chcą poznać złożoność struktury ludzkiej kości, by dowiedzieć się jak reaguje np. na osadzony na niej implant. Badania cieszą ortopedów, bo dotychczas wszczepiane implanty nie są idealne i na pewno nie wystarczą na zawsze. Najczęściej muszą być wymieniane po dziesięciu, piętnastu latach, bywa że wcześniej. Naukowcy AGH mają nadzieję, że badanie struktury kości za pomocą nowego nanotomografu sprawi, że kiedyś endoprotezy będą projektowane i dostosowane do konkretnego człowieka. I wymieniać nie będzie trzeba ich wcale.

Bartosz Dembiński
Rzecznik Prasowy AGH