24 wrzesień 2017
Od Redaktora

Jadąc codziennie rowerem do pracy mam okazję dokładnie przyjrzeć się ruchowi ulicznemu. Zauważyłem, że ma on charakter cykliczny. Co roku można byłoby zapewne, jeśli by ktoś robił dokładniejsze obserwacje, rozpoznać dany miesiąc po charakterze ruchu ulicznego. I tak też jest z końcem czerwca. Na ulicach widać już, że studenci rozpoczęli sesję, a nawet częściowo wyjechali z miasta. Nie ma się co oszukiwać, to właśnie studenci są kołem zamachowym Krakowa. To oni w znacznym stopniu generują ruch uliczny, konsumpcję i mają wpływ na wiele innych dziedzin codziennego życia (złośliwi zapewne stwierdziliby, że największy wpływ mają na konsumpcję, ale ja tego wątku nie będę tu analizował…).

Pisząc powyższy akapit chciałem jedynie stwierdzić, że czuć już w powietrzu wakacje. Tegoroczne lato przysłało swoją forpocztę już w majowy weekend i od tego czasu daje się we znaki, ale to dobrze, bo lubię i czekam na nie cały rok.

Skoro mowa o wakacjach to wspomnieć też muszę o kończącym się roku akademickim i dobiegającej końca kadencji władz rektorskich. Pierwszej czteroletniej kadencji, podczas której, należy to stwierdzić, nasza uczelnia zmieniła swoje oblicze. Polecamy wywiad z Rektorem AGH prof. Antonim Tajdusiem, w którym Ilona Trębacz próbuje przybliżyć sylwetkę profesora, nie tylko jako rektora naszej uczelni. Wywiadowi towarzyszy fotoreportaż z koncertu zespołu „Pod Budą” poświęconego Rektorowi AGH.

Warte uwagi są teksty dotyczące jubileuszu 70-lecia prof. Józefa Hansela i wręczenia doktoratu honoris causa AGH prof. Eugeniuszowi Świtońskiemu – gorąco polecam.

Zbigniew Sulima