Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
04 lipiec 2020
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Od wrzeciona do żakardu
23 kwiecień 2012

historia przędzalnictwa i tkactwa – wystawa w Muzeum Historii AGH i Techniki

Dla założyciela Muzeum Historii AGH i Techniki Mieczysława Radwana niezwykle istotna była troska o zachowanie śladów, które dokumentowały zmiany zachodzące w kulturze materialnej. Stąd dbałość o przedmioty życia codziennego oraz wiedzę obrazującą sposoby ich wytwarzania. Muzeum stara się te idee pielęgnować. Oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów organizowane są wystawy czasowe poświęcone m.in. tematyce ginących rzemiosł. Ekspozycja dotycząca, modnego dziś, kowalstwa artystycznego cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Od dnia 15 marca do 11 maja 2012 roku czynna jest wystawa zatytułowana „Od wrzeciona do żakardu. Historia przędzalnictwa i tkactwa”. Na uroczystym otwarciu, którego dokonał Prorektor ds. Ogólnych AGH prof. Tadeusz Słomka, można było wysłuchać prelekcji mgr Krystyny Reinfuss, pracownika Muzeum Etnograficznego w Krakowie, dotyczącej sposobów pozyskiwania i obróbki surowców oraz technik przędzenia i tkania w Polsce. Dodatkową atrakcją był pokaz pani Mieczysławy Śmierciak, która prezentowała zgromadzonym jedną z metod tkania na małych krosnach domowych.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli, dr. Antoniego Bartosza, który wyraził zgodę na wypożyczenie eksponatów ze zbiorów MEK, możemy dokładnie przyjrzeć się temu ginącemu dziś rzemiosłu. Na ekspozycję składają się unikatowe tkaniny z XIX wieku z różnych regionów Polski (stroje ludowe, narzuty, dywany) oraz przykłady domowych urządzeń przygotowawczych do przędziwa i kołowrotków. W dobie doskonale prosperującego przemysłu włókienniczego rękodzieło tkackie odchodzi już w zapomnienie. Trzeba jednak pamiętać, że pojawienie się prostych narzędzi takich jak: wrzeciona, przęślice, szpularze, kołowrotki, motowidła dały początek rzemiosłu, które było bez wątpienia przełomem cywilizacyjnym w dziejach ludzkości.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30–
–15.30. Wstęp wolny.

Agnieszka Olszewska

fot. Tomasz Kozieł
fot. Tomasz Kozieł
fot. Tomasz Kozieł
fot. Tomasz Kozieł