Wyróżnienia dla Przyjaciół GiG

Eksploracja zasobów kosmicznych

Tematem wydania tego numeru Biuletynu jest święto górniczeBarbórka. To co zajmowało środowisko górnicze w minionym 2020roku przybliży Państwu profesor Marek Cała – Dziekan WydziałuGórnictwa i Geoinżynierii naszej uczelni. Opowie także, jakinterdyscyplinarnym wydziałem jest GiG – zakres dydaktyki i badańnaukowych wykracza bowiem daleko poza tradycyjną nazwę wydziału.

Perspektyw. Kształcimy także w zakresie inżynierii lądowej, środowiska, zarządzania przedsiębiorstwami produkcyjnymi oraz na jedynym takim kierunku w kraju – rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Kierunku idealnie dobranym dla potrzeb transformacji rejonów górniczych, która już się w Polsce rozpoczęła. W styczniu tego roku rozpoczęliśmy realizację międzynarodowego projektu „ReviRIS – Revitalising Post-Mining Regions: Problems and Potential in RIS Europe” w ramach KIC EIT Raw Materials. W konsorcjum ośmiu partnerów z sześciu krajów wypracowywany jest wielopoziomowy model zarządzania terenami pogórniczymi w Europe, którego jednym z elementów jest ewaluacyjny zestaw narzędzi dla decydentów. Budżet projektu wynosi ponad 1 mln euro. Mająca obecnie miejsce transformacja energetyczna skłania do bardziej racjonalnego i kompleksowego podejścia do rewitalizacji terenów pogórniczych, w tym rozwiązywania problemów społecznych i wprowadzania alternatywnych źródeł energii. W ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej realizujemy Grant Uczelniany pt. „Modele przejścia na neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym dla rejonów górniczych w transformacji”. Ponadto wydział uczestniczy w pracach zespołu powołanego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego do opracowania Terytorialnego Planu Transformacji, natomiast w kwestii szczegółowych rozwiązań współpracujemy z gminami górniczymi z Małopolski Zachodniej i Śląska.

gospodarcze i technologiczne. Całkowity budżet projektu dla AGH to 620 tys. zł. Jako wydział otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu pt: „Górnicza Aktywacja Zawodowa” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, który wpisuje się w procesy adaptacji do zmian na regionalnym rynku pracy. Projekt będzie realizowany wspólnie z JSW Szkolenie i Górnictwo. Założeniem projektu jest niwelowanie braków kompetencyjnych, inspirowanie do podnoszenia kwalifikacji i budowanie ścieżki kariery u pracodawcy, co ma prowadzić do aktywizacji zawodowej oraz dalszego rozwoju wedle indywidualnych potrzeb uczestnika projektu. W ramach projektu wydział będzie realizował studia podyplomowe oraz staże. Całkowity budżet projektu dla AGH 1,45 mln zł. Warto także wspomnieć o sukcesach naszych studentów. Zbudowana przez studentów kierunku budownictwo, ruchoma kładka o skratowaniu nożycowym, zajęła pierwsze miejsce w kategorii Joker w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKos oraz II nagrodę w kategorii „Wyzwanie Młodego Inżyniera” w konkursie dla Młodych Inżynierów Builder 4 Young Engineers. W konkursie wyróżnienie za analizę konstrukcji ultralekkiej kładki dla pieszych w technologii Tensegrity, otrzymało ponadto dwóch naszych studentów. W czerwcu 2020 roku odbyła się XVI edycja Forum „Topical issues of rational use of natural resources”, jedna z najważniejszych na świecie konferencji naukowych (pod auspicjami UNESCO) dla młodych uczonych dotycząca tematyki gospodarowania zasobami naturalnymi. Trójka naszych studentów znalazła się w gronie laureatów, czyli zostali „najlepszymi mówcami” forum. Nasi studenci i doktoranci są także bardzo zaangażowani w realizację pakietu czterech projektów edukacyjno-dydaktycznych finansowanych z EIT RM (European Institute of Innovation and Technology Raw Materials). Główne cele tych projektów to wprowadzanie idei RM do szkół podstawowych i średnich (RM@School), przygotowanie ścieżek mobilności studentów – głównie w kierunkach górniczych i geologicznych (MOBI-US), optymalizacja programów studiów dla lepszego osiągania celów zrównoważonego rozwoju przy pozyskiwaniu i gospodarce surowcami (EnAct-SDGs) czy też doskonalenie umiejętności kadry uniwersyteckiej w kierunkach: metody nauczania, rozwój i zarządzanie projektami, innowacyjność i przedsiębiorczość oraz nauka w biznesie (TrainESEEv.2). Nasi pracownicy realizują wiele projektów dla NCBiR oraz na zlecenie przedsiębiorstw takich jak KGHM Polska Miedź S.A., PGG S.A., JSW S.A., LW Bogdanka S.A., czy też PGE GiEK. To nasi tradycyjni zleceniodawcy z branży górniczej. Wszystkie te działania nie wyczerpują zakresu naszych możliwości. Kończy się realizacja programu Gospostrateg dotyczącego potencjału rozwoju i wdrażania w Polsce technologii kolei próżniowej w kontekście społecznym, technicznym, ekonomicznym i prawnym. Dla różnych oddziałów GDDKiA konsultujemy sprawy związane z budową tuneli oraz zabezpieczeniem terenów osuwiskowych na trasach S3, S7 i S19, badamy właściwości mieszanek gruntowych i wapna posodowego dla firmy CIECH R&D, doradzamy firmie GAS-System w zakresie posadowienia rurociągów, prowadzimy przestrzenne symulacje numeryczne podziemnego magazynowania gazu dla GAS-Storage Poland; szkolimy pracowników Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. w zakresie ryzyka towarzyszącego budowie tuneli, a także prowadzimy obliczenia i opracowujemy koncepcje zabezpieczenia Smoczej Jamy (i to wszystko w jednym zdaniu!).