29 maj 2022
Rak nie boli
23 styczeń 2012

15 grudnia 2011 roku w AGH, odbył się Otwarty Dzień Profilaktyki Raka Skóry zainicjowany przez komitet organizacyjny akcji „Rak nie boli! Badaj się i żyj!” oraz Grupę Naukową Pro Futuro. Przez cały dzień na terenie akademii można było spotkać wolontariuszy, którzy udzielali cennych informacji odnośnie profilaktyki raka skóry, rozdawali ulotki oraz prowadzili kwestę na rzecz akcji. Zbiórka okazała się dużym sukcesem – hojni darczyńcy wrzucili do puszek 754,64 zł. Wieczorem w salach pawilonu A-1 specjalnie dla studentów i pracowników AGH przygotowano wykład nt. „Weź zdrowie w swoje ręce! Poznaj nowoczesną profilaktykę nowotworów i żyj!”.

Akcja „Rak nie boli! Badaj się i żyj” (największa w Małopolsce akcji profilaktyki nowotworów skóry), została zainaugurowana 5 lat temu i od samego początku ściśle współpracuje z kliniką medycyny estetycznej i dermatochirurgii Face&Body Institute. Instytut od lat prowadzi badania profilaktyczne znamion skórnych najnowocześniejszym w Europie sprzętem Mole Mate, współpracując z najlepszymi specjalistami w kraju. Dysponuje także zapleczem zabiegowym i współpracuje z Instytutem Onkologii. Od 7 października 2011 roku akcji patronuje Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Uniwersytet Jagielloński.

A teraz kilka słów o problemie i celach akcji – opowiada Pani Paulina Pyka.

Każdego roku w Polsce blisko 160 000 osób dowiaduje się o swojej chorobie nowotworowej. Nasz kraj ma najniższy odsetek wyleczalności w Europie. Ponad połowa ludzi chorujących na nowotwory, umiera. Jednym z głównych powodów tak niskiej wyleczalności nowotworów w naszym kraju jest niewiedza i lęk przed diagnozą, a przecież wystarczy się zbadać, by mieć pewność i żyć.

Ze względu na duże zainteresowanie dotychczas przeprowadzonymi akcjami widzimy, że problem czerniaka jest naprawdę duży, a wiedza ludzi na jego temat niewystarczająca.

Niestety borykamy się z takimi problemami, jak wciąż za mały rozgłos, który mógłby skłonić pacjentów do systematycznego badania się. Słowo nowotwór, o którym boimy się nawet słyszeć, zazwyczaj jest traktowane jak wyrok, którym absolutnie nie musi być!

Duża zachorowalność związana jest z dużą ekspozycją ciała na słońce, szczególnie takich miejsc, o których na co dzień nie pamiętamy tj. nosa, uszu czy stóp (tutaj kłania się noszenie czapek z daszkiem czy japonek). Kto z nas smaruje te miejsca kremem z filtrem? Ilu z nas faktycznie stosuje kremy z filtrami ochronnymi zgodnie z instrukcją? Wciąż duża moda na korzystanie z solarium podnosi wskaźnik zachorowalności – temat aktualny zwłaszcza teraz zimą, kiedy w równym stopniu panowie i panie odwiedzają salony „słońca” w celu poprawienia samopoczucia i koloru skóry… Wszystkie zmiany na skórze, te które towarzyszą nam od urodzenia i te które pojawiły się zupełnie niedawno można w prosty, bezinwazyjny sposób zdiagnozować. W ramach akcji Face&Body Institute używa nowoczesnego sprzętu diagnostycznego znamion skórnych Mole-Mate, które jest całkowicie bezinwazyjne, dzięki czemu badanie jest bardzo szybkie i bezbolesne. Umożliwia ono ocenę struktur skóry do 2 mm w głąb i pozwala niemal w 100% zadecydować o konieczności wycięcia zmiany. Każde badanie zakończone jest wydrukiem komputerowym, który umożliwia konsultację z innym specjalistą.

Od 2007 roku przebadanych zostało 4390 osób! Tylko w 2011 roku udało nam się za darmo przebadać kilkaset osób. Nadrzędnym celem akcji „Rak nie boli! Badaj się i żyj” jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka skóry oraz pozyskanie funduszy umożliwiających przeprowadzenie 1000 bezpłatnych badań Mole-Mate. Dzięki akcji na AGH jesteśmy o krok bliżej.

Liczymy, iż dzięki tej akcji nikt z nas nie będzie musiał się BAĆ… Wystarczy profilaktyka!

Komitet organizacyjny akcji „Rak nie boli! Badaj się i żyj!” wraz z Grupą Naukową Pro Futuro składają serdeczne podziękowania Rektorowi AGH profesorowi Antoniemu Tajdusiowi za możliwość zorganizowania Otwartego Dnia Profilaktyki Raka Skóry w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Dziekanowi Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii profesorowi Piotrowi Czaji za możliwość zorganizowania wykładu w sali wydziału.

Dziękujemy wszystkim tym, bez których inicjatywa ta by się nie powiodła, w szczególności:

– wolontariuszom, którzy mimo chłodu dzielnie kwestowali na terenie naszej uczelni – uczniom II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz Studentom III roku Zarządzania i Inżynierii Produkcji z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii,

– darczyńcom, wszystkim hojnym studentom oraz pracownikom AGH,

– przedstawicielkom komitetu organizacyjnego akcji „Rak nie boli! Badaj się i żyj!” – Paulinie Pyce oraz Kindze Ziaji,

– Agnieszce Gomolińskiej za przeprowadzenie wykładu pn. „Weź zrdowie w swoje ręce! Poznaj nowoczesną profilaktykę nowotworów i żyj!”

– podziękowania dla Face and Body Instytut, który przygotował i rozdał na terenie AGH ponad 500 kuponów rabatowych na badanie diagnozowania znamion skórnych aparatem Mole-Mate.

Dziękujemy!

W instytucie można dokonać badania profilaktycznego, a na hasło „AGH się bada” do 30 kwietnia można otrzymać 67 proc. zniżki – www.raknieboli.pl.

mgr inż. Marta Czubajewska
doktorantka na Wydziale Gónictwa i Geoinżynierii na Katedrze Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle
Zastępca Prezesa Grupy Naukowej Pro Futuro