18 styczeń 2022
Karny rektora…
23 styczeń 2012

Do przerwy 0:1

Ustawił piłkę na 11 metrze od bramki. Pewnym krokiem podbiegł do niej i wykonał precyzyjny strzał. Szanowany profesor, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej Antoni Tajduś w kapeluszu, płaszczu i butach od garnituru strzelił karnego (po kozacku) bramkarzowi Młodej Ekstraklasy Wisły Kraków Janowi Koconiowi. Piłkarz Białej Gwiazdy nie miał szans na obronę. Pojedynek Rektor–Wiślacy zakończył się zwycięstwem AGH.

Rewanż

Czas na rewanż. Dwie drużyny po sześciu zawodników, 15-minutowy mecz. Duże emocje, szybkie akcje i to, co kibice kochają najbardziej – strzelone bramki. Pomimo niesprzyjającej pogody pojedynek pomiędzy AZS AGH a drużyną Wisły Kraków (prowadzoną przez Tomasza Kulawika) oglądało wielu kibiców. Na trybunach znaleźli się między innymi Rektor AGH prof. Antoni Tajduś, Prorektor ds. Ogólnych prof. Tadeusz Słomka, Prezes Zarządu Wisły Kraków Bogdan Basałaj, kapitan Wisły Kraków Radosław Sobolewski, dziekani niektórych wydziałów AGH, Dyrekcja MS AGH, przedstawiciele URSS AGH, pracownicy administracji i służb technicznych, studentki i studenci. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a bramkę dla drużyny Białej Gwiazdy, po podaniu Macieja Termanowskiego, zdobył Hubert Tomalski.

Trener radzi

Tym oto kozackim karnym oraz zaciętą walką dwóch drużyn piłkarskich zainaugurowano 7 grudnia 2011 roku, uroczystość otwarcia nowego boiska piłkarskiego na terenie Miasteczka Studenckiego AGH. Nowoczesny obiekt o wymiarach 67 × 40 metrów posiada same zalety: sztuczna nawierzchnia, dobry system odwodniania, oświetlenie. To wszystko sprawia, że murawa może być użytkowana niemal przez cały rok od rana do wieczora. Głównym atutem jest jednak chyba lokalizacja – Miasteczko Studenckie jest popularnym miejscem spotkań młodzieży akademickiej.

Jak to na otwarciu, nie mogło zabraknąć przemówienia Rektora AGH na tę okoliczność. Profesor Tajduś mówił o imponującym obiekcie, wielkiej dumie i rozwoju infrastruktury na terenie uczelni, wspomniał również o planach na przyszłość. Wyraził także nadzieję na budowę kolejnych boisk do piłki siatkowej, koszykowej czy squasha, dzięki którym studenci będą mogli aktywnie uprawiać sport. Wszyscy mieszkańcy Miasteczka Studenckiego AGH, po uprzedniej elektronicznej rezerwacji, mogą korzystać z murawy codziennie w godzinach od 7:30 do 22:30. Operatorem sportowym obiektu jest Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH.

fot. Jan W. Graczyński

Okiem kibica

Akademia Górniczo-Hutnicza ma własne boisko – to nasza duma – mówią rektor i studenci (chociaż nie wszyscy, bo rzadko zdarza się jednomyślność). Pojawienie się nowego obiektu działa na korzyść uczelni, podnosi jej prestiż. Oznacza to, że w AGH rozwija się infrastruktura, a kolokwialnie rzecz ujmując – „coś się dzieje”. Ale czy boisko stworzono tylko „na pokaz”? Oczywiście nie. Obiekt sportowy powstał w głównej mierze z myślą o studentach. Może w trosce o nasze zdrowie (i rozwój intelektualny) w myśl zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. A może też z innych powodów? Przesłanki nie są jednak najistotniejsze. Dobrze natomiast, że takie miejsce powstało. Może teraz przechodząc przez miasteczko studenckie zobaczymy studentów grających w piłkę nożną, a nie tylko osoby w stanie upojenia alkoholowego z piwem w ręku. Ćwiczmy. Rozwijajmy się. Sport to zdrowie, a na starość i kości będą w lepszym stanie. Możliwości na zwiększenie naszej aktywności sportowej są, trzeba teraz tylko trochę chęci i determinacji. W erze komputerów, świata wirtualnego i siedzącego trybu pracy warto samemu zatroszczyć się o swoje zdrowie i zwiększenie wysiłku fizycznego. Biada natomiast tym, co narzekają i mówią, że przydałoby się stworzyć więcej miejsc parkingowych zamiast boiska. Bo może zamiast podjeżdżać samochodem, czasem po prostu warto się przejść. Kraków mniej zakorkowany będzie, a my zdrowsi.

Żeby przekonać się o tym, że pomysł stworzenia boiska sportowego był strzałem w dziesiątkę, wystarczy po południu przejść się koło obiektu. Pomimo zimowej pory chętnych do grania nie brakuje.

Biorąc pod uwagę techniczny charakter uczelni rezerwacja boiska odbywa się przez rejestrację w systemie elektronicznym. Na stronie internetowej boisko.msagh.pl można również sprawdzić, kto zarezerwował w danym dniu obiekt. Obiekt cieszy się powodzeniem niezależnie od panujących warunków atmosferycznych – przykładowo w dniach 9, 10, 11 oraz 12 stycznia murawa od rana do wieczora była zajęta.

W kontekście Euro 2012 warto zauważyć, że okolice Akademii Górniczo-Hutniczej otoczone są wspaniałymi stadionami. Mamy stadion Cracovii, stadion Wisły Kraków, a teraz jeszcze boisko na Miasteczku Studenckim. Z dumą możemy powiedzieć, że Akademia Górniczo-Hutnicza realizuje plan pana Premiera – my też mamy swojego Orlika!

Aleksandra Grzybowska
Studentka III roku Socjologii Wydziału Humanistycznego AGH.

Reportaż powstał w ramach zajęć z przedmiotu Retoryka i gatunki medialne.