29 maj 2022
Grant Rektorski – czwarta edycja konkursu
23 styczeń 2012

Zakończył się właśnie kolejny konkurs na dofinansowanie działalności studentów w studenckich kołach naukowych znany pod nazwą „Grant Rektorski”. Warto przypomnieć, że celem konkursu jest dofinansowanie najciekawszych projektów i prac prowadzonych przez studenckie koła naukowe, których przybywa w naszej uczelni z każdym rokiem. Aktualnie zarejestrowanych jest w AGH i w większości działających, ponad sto! studenckich kół naukowych, skupionych w pionach górniczym i hutniczym. Regulamin konkursu oparty jest na czterech podstawowych kryteriach oceny projektów: oryginalność i atrakcyjność tematu, aktualność i waga problemu, stopień zaangażowania koła (liczba wykonawców projektu) oraz wielkość grupy beneficjentów (liczba osób, organizacji). Od czwartej edycji konkursu obowiązuje zasada, że każde koło naukowe może zgłosić w danym roku maksimum dwa projekty samodzielnie lub we współpracy z innymi kołami. Dodatkowo wprowadzono także wymaganie potwierdzonego dofinansowania kosztów zgłaszanego projektu pozyskanego z innych źródeł. Dokonano także w ramach oceny i rankingowania wniosków rozdziału projektów na dwie grupy: projekty konstrukcyjno-badawcze i projekty dotyczące szkoleń, warsztatów naukowych, konferencji i seminariów. Do czwartej edycji konkursu zgłoszono 57 wniosków z czego w wyniku oceny dokonanej przez komisję, pod przewodnictwem Prorektora ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Zbigniewa Kąkola, dofinansowanie uzyskało 40 projektów wymienionych poniżej. Gratulacje dla zdobywców grantów i życzenia sukcesu w realizacji projektów, a pozostałym kołom naukowym życzenia nowych i ciekawych projektów w przyszłorocznej edycji konkursu. Już z samych tytułów tegorocznych wniosków wynika duża różnorodność podejmowanej przez koła naukowe tematyki. Realizacja projektów w ramach grantu rektorskiego to dla członków kół naukowych także świetna lekcja przed „dorosłymi” grantami, o które zapewne walczyć będą w nieodległej przyszłości już jako absolwenci naszej Uczelni. Dodatkowym pozytywnym aspektem tegorocznego konkursu jest zwiększenie zainteresowania i wsparcia działalności studentów przez władze wydziałów. Praktycznie wszystkie projekty, które uzyskały dofinansowanie w ramach tegorocznego konkursu otrzymały także wymierne wsparcie finansowe od wydziałów. Z każdym rokiem rośnie także liczba zgłaszanych wniosków zawierających projekty wspierane przez sponsorów zewnętrznych. Świadczy to o wzrastającym zainteresowaniu firm zewnętrznych tą form działalności naukowej studentów oraz doskonaleniu przez studentów umiejętności pozyskiwania takich środków finansowych. W obu przypadkach to także korzyść dla samej uczelni.

Etapy realizacji tegorocznych „grantowych” projektów zaowocują zapewne prezentacjami na najbliższej, już XLIX, sesji studenckich kół naukowych, która odbędzie się w maju br. Podsumowanie realizacji tegorocznych grantów oraz ich „odbiór” odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, w ramach jesiennego seminarium studenckiego ruchu naukowego.

Leszek Kurcz

Nazwa koła

Tytuł projektu

Biomed + Interga