18 styczeń 2022
Inauguracja Międzywydziałowej Ligii AGH
06 grudzień 2011

Już niebawem rozpoczną się rozgrywki sportowe w Międzywydziałowej Lidze AGH. Jak co roku wszystkich uczestników oraz kibiców czekają wielkie emocje, które są widoczne w rywalizacji między wydziałami. Kto należy do faworytów i jakie nowości czekają nas w tym sezonie?

Międzywydziałowa Liga Akademii Górniczo-Hutniczej, to inicjatywa, która już na stałe zapisała się w działalności Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego AGH. Rozgrywki prowadzone są corocznie w czterech konkurencjach: siatkówka kobiet i siatkówka mężczyzn, koszykówka mężczyzn oraz futsal mężczyzn. Taka formuła utrzymuje się już od kilku lat, gdzie zgłoszone wydziały walczą o uznanie i prym na uczelni w tych właśnie konkurencjach.

Novum w LMW

Z pewnością dla wielu zawodników jak i obserwatorów nowością w tegorocznej lidze będzie fakt, że rozgrywki w futsalu zostaną przeniesione na sztuczne boisko na trenie Miasteczka Studenckiego AGH i tam będą przeprowadzane. Organizatorzy wykorzystali powstanie nowego obiektu sportowego, który cieszy się dużą popularnością wśród studentów i jest bardzo pozytywnie komentowany. Biorąc pod uwagę samą formułę zawodów w tej dyscyplinie, to jeśli zainteresowanie będzie tak duże jak w zeszłym sezonie, to na początku zostaną przeprowadzone dwa turnieje jednodniowe. Zaproponowane zostały dwa terminy, przypadające na soboty: 17 grudnia 2011 roku i 7 stycznia 2012 roku. Docelowa liga w futsalu ma ruszyć z początkiem marca. Interesującym jest również fakt, że do rozgrywek w siatkówce mężczyzn w tym sezonie ma dołączyć drużyna Pracowników AGH, która zapewne będzie mocnym przeciwnikiem.

Promocja

Obecnie jeszcze trwają prace nad przygotowaniem samodzielnego Logo LMW, które będzie znakiem rozpoznawczym tych rozgrywek. Głównym źródłem informacji na temat całej ligi jest nasza strona www.azs.agh.edu.pl, gdzie będzie można między innymi znaleźć aktualności, terminarze rozgrywek, czy zdjęcia. W planach jest również zdecydowane zwiększenie aktywności na Facebook’u, który stał się nieodzownym elementem komunikacji, szczególnie wśród młodych ludzi. AZS posiada funpage, który będzie systematycznie rozbudowywany i wszyscy zainteresowani będą mogli również poprzez ten portal uzyskać wszelkie informacje na temat ligi. Zamiarem organizatorów jest również nawiązanie współpracy z Wydziałowymi Radami Samorządu Studentów startujących wydziałów. Trzeba zaznaczyć, że z roku na rok zainteresowanie rozgrywkami rośnie. Coraz więcej studentów przychodzi dopingować przedstawicieli sowich wydziałów. Powyższe działania mają na celu utrzymanie tej tendencji oraz jeszcze większe rozpowszechnienie rozgrywek międzywydziałowych.

Grono faworytów

We wszystkich dyscyplinach system rozgrywek raczej nie ulegnie zmianie. Zgłoszone drużyny zostaną podzielone na dwie grupy. Cztery najlepsze wydziały zakwalifikują się do fazy play-off, gdzie zwycięzcy poszczególnych grup zmierzą się z drugimi miejscami grupy przeciwnej. Do faworytów w futsalu mężczyzn należą obrońcy tytułu – EAIiE, w których szeregach znajduje się kilku zawodników z sekcji piłki nożnej AZS-u. Z pewnością nie należy lekceważyć zawsze silnych ekip Odlewnictwa, Zarządzania czy Metali Niezależnych. Stawiając pod lupę rozgrywki w koszykówce mężczyzn od lat dominują zawodnicy z Odlewnictwa. Miejmy jednak nadzieję, że w tym roku wyłoni się równie silna drużyna, która stawi czoła pogromcom ligi i będzie walczyć o zwycięstwo. Do drużyn z takim potencjałem możemy zaliczyć między innym GiG, IMiR czy EAIiE. W siatkówce kobiet, faworytkami są siatkarki z Zarządzania, jednak jak pokazała historia nawet najmocniejszy przeciwnik jest do pokonania. W ubiegłym roku znakomitą dyspozycję w finale pokazały dziewczyny z MSiB, które ostatecznie zwyciężyły. W rozgrywkach mężczyzn nie możemy zapomnieć o reprezentacjach Zarządzania (obrońcy tytułu), IMIP-u, EAIiE, czy GiG-u.

Każdy nowy sezon jest pełen niespodzianek. Takiego przebiegu zdarzeń nie można wykluczyć. Wielu zawodników kończy studia, z drugiej strony pojawia się nowy narybek, który może zasilić dany wydział i przeważyć szalkę na jego stronę. Dużą rolę odgrywa motywacja oraz praca włożona na treningach. Z niecierpliwością czekamy na przebieg tegorocznej Ligii Międzywydziałowej AGH, która być może będzie obfitować w szereg zwrotów akcji lub potwierdzi dominację najlepszych drużyn. Ale jaki będzie prawdziwy scenariusz, tego dowiemy się po zakończeniu rozgrywek.

Magdalena Żaba