09 sierpień 2022
Dzień Energetyki Odnawialnej na AGH
26 kwiecień 2011

OZE DAY – organizowane przez SKN Grzała święto odnawialnych źródeł energii już za nami, było niezwykle ciekawie – rozpoczęło się od tłumu zwiedzających, który 8 kwietnia rano zaczął szturmować gmach główny AGH.

Międzynarodowa publiczność z wielkim zapałem zapoznawała się z zakresem działania wystawców – przedsiębiorców reprezentujących najróżniejsze podejście do OZE oraz studentów ze Studenckich Kół Naukowych: Grzała, Eko-Energia oraz Caloria. Nie brakowało dociekliwych pytań o sprawność Silnika Stirlinga, działanie ogniw paliwowych, zasadę użycia termowizji do diagnostyki cieplnej budynków, które były dokładnie wyjaśniane przez wystawców.

Kolejną częścią OZE DAY, była seria wykładów dotyczących geotermii, energii słońca, biomasy i wody. Każdy z powyższych bloków był zakończony prezentacją firm z branży. Zaprezentowały się takie firmy jak: Ochsner, Watt, Junkers, Hertz, CES, Cedi, Termocent, czasopismo Globenergia. Przedmiot swojego działania przedstawiły także: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej i Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne.

fot. Jan Graczyński – KSAF AGH

Wielką atrakcją była premiera OZI – ekologicznego pojazdu o napędzie hybrydowym. Zwiedzający mogli dotknąć niezwykłego połączenia trójkołowego pojazdu napędzanego zarówno siłą mięśni niczym rower oraz silnikiem zasilanym energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych.

Uczestnicy spotkania mogli odbyć podróż „Szlakiem OZE po AGH” zawierającą w sobie zwiedzanie laboratoriów wydziałów związanych z badaniem OZE. Jednym z punktów na mapie Szlaku był kocioł na biomasę znajdujący się na Wydziale Energetyki i Paliw.

fot. Jan Graczyński – KSAF AGH

Duże zainteresowanie wzbudził jacht promujący ekologiczne podróżowanie. W ramach współpracy Akademickiego Klubu Żeglarskiego z SKN Eko-Energia prowadzone są prace nad projektem wykorzystania odnawialnych źródeł energii do zasilania jachtu.

Z perspektywy wystawcy z SKN Eko-Energia można śmiało powiedzieć, iż budujące jest rosnące zainteresowanie alternatywnym podejściem do energetyki oraz wsparcie dla podobnych inicjatyw władz uczelni, przedstawicieli przemysłu oraz mediów. OZE DAY poświęcono audycję „Eko Spotkania” w Radiu Kraków, a samo spotkanie odbyło się pod patronatem Rektora AGH prof. Antoniego Tajdusia.

Najbliższe spotkanie poruszające zbliżoną tematykę odbędzie się już w dniach 19-21 maja 2011 na VI Konferencji Naukowej „Energia-Ekologia-Etyka”, na którą zapraszamy.

Jarosław Przybyła, Mateusz Morawski