09 sierpień 2022
Złoty medal AMP we wspinaczce sportowej
26 kwiecień 2011

Po raz kolejny reprezentacja naszej uczelni we wspinaczce sportowej zawitała do katowickiego „Transformatora,” gdzie w ostatni weekend zimy rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w tej konkurencji. Jak przystało na faworyta zawodnicy AZS AGH nie mieli sobie równych i stanęli na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej.

Dla większości zwolenników ruchu, wspinaczka sportowa nie jest zbyt dobrze znaną formą aktywności fizycznej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej ta konkurencja również nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Jednak jak dobrze wiadomo nie liczy się ilość, ale jakość. I właśnie na naszej uczelni istnieje stosunkowo niewielka, kilkunastoosobowa sekcja we wspinaczce sportowej, która kolejny rok z rzędu zdobywa medale na AMP.

fot. arch. AZS AGH

Ponad 350 zawodników z 46 uczelni z całej Polski walczyło o medale w zakończonych 20 marca AMP. Akademicki Związek Sportowy AGH reprezentowała sekcja w składzie: Ewa Żyła (MSIB), Sylwia Buczek (MSIB), Natalia Terlecka (EAIiE) oraz Wojciech Rachtan (GiG), Piotr Palka (IMiR), Mikołaj Suwada (EAIiE), Arkadiusz Millan (IMiR), Maciej Kalita (EAIiE) i Jakub Polak (EAIiE). Zawody były podzielone na dwie konkurencje. W sobotę odbyła się wspinaczka „na trudność”, natomiast w niedzielę przeprowadzono konkurencję wspinania się „na czas”. Po pierwszym dniu zawodów męski skład mógł się pochwalić aż trzema zawodnikami w finale, co dało nam po pierwszym dniu sporą przewagę nad pozostałymi uczelniami. Najlepiej zaprezentował się Mikołaj Suwada, który zdobył brązowy medal. Duży wkład w wynik kobiecej drużyny wniosła Sylwia Buczek, która jako jedna z trzech zawodniczek ukończyła obydwie drogi eliminacyjne i w konkurencji „na trudność” wywalczyła indywidualnie brązowy medal. W niedzielnej konkurencji „na czas” nie zawiedli Mikołaj Suwada i Sylwia Buczek awansując do ścisłego finału.

fot. arch. AZS AGH

W ogólnym rozrachunku dziewczyny zajęły drugie miejsce w uczelniach technicznych, a siódme w klasyfikacji generalnej. Skład męski zatriumfował w klasyfikacji generalnej i udowodnił, że jest najlepiej wspinającą się drużyną wśród wszystkich uczelni w kraju. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Magdalena Żaba

fot. ZS