09 sierpień 2022
SFW Energia – umowa o współpracy
26 kwiecień 2011

W dniu 21 marca 2011 odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy z firmą SFW Energia sp. z o.o.

Umowa ma na celu wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego akademii oraz potencjału i pozycji SFW Energia dla dalszych działań. Dokument otwiera drogę do realizacji wspólnych projektów. Między innymi z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii – głównym inicjatorem spotkania, którego przedstwiciele zamierzają rozszerzyć wspomnianą współpracę.

SFW Energia jest spółką ze 100% udziałem spółki Evonik New Energies GmbH powstałej z połączenia spółek RAG Saarberg, Saar Energie oraz SFW GmbH.

W 1996 roku spółka SFW GmbH wkroczyła na rynek polski. Dokonując niezbędnych inwestycji po ogłoszonym przez NFI1 przetargu na ciepłownię Izo Erg w Gliwicach, w ramach nowej, utworzonej w 1997 roku spółki Izo-Energo Sp. z o.o. rozpoczęła zasilanie gliwickiego zakładu Opla. Następnie Izo-Energo przejęła zasilanie Zakładów Tworzyw Sztucznych Izo Erg SA, supermarketu Tesco, Centrum Onkologii i innych odbiorców energii. Po dwóch latach założono następną spółkę z całkowitym kapitałem zagranicznym – i tak powstała SFW Energia Sp. z o.o.

fot. ZS

Rozwijając się przez lata SFW Energia prowadzi także projekty, które były pionierskimi przedsięwzięciami na polskim rynku. Jednym z nich było zaprojektowanie i wykonanie dla KWK Krupiński siłowni na gaz metanowy. Dzięki tej inwestycji kopalnia zaczęła wykorzystywać własny gaz metanowy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej co redukuje koszty eksploatacji i obniża emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Pomysł sprawdził się także dla KWK Pniówek, gdzie zainstalowano dwukrotnie większą siłownię zasilaną gazem metanowym. W przypadku tej instalacji wprowadzono jeszcze jedną innowację – zrealizowano transformację wytwarzanego ciepła na chłód w chłodziarkach absorpcyjnych i sprężarkowych dla podziemnej klimatyzacji kopalni.

Obrazem firmy są jej zrealizowane, udane przedsięwzięcia. SFW Energia bardzo poważnie i dalekowzrocznie traktuje polski rynek ciepłowniczy, co uwydatnione jest przez wielkość przeprowadzonych inwestycji oraz zaangażowanie koncernu.

fot. ZS

Porozumienie zostało podpisane przez: Antoniego Słomiany – Prezes Zarządu, Bernarda Barteczko i Wolfganga Nay – Członków Zarządu. Akademię reprezentował prof. Antoni Tajduś – Rektor AGH wraz z przedstawicielami Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii: prof. Piotrem Czają – Dziekanem WGiG i dr. hab. inż. Stanisławem Nawratem, prof. nadzw. – koordynatorem umowy. W spotkaniu uczestniczył również: prof. Piotr Tomczyk – Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw.

Koordynatorzy umowy:

– ze strony akademii: dr hab. inż. Stanisław Nawrat, prof. nadzw. – Wydział Górnictwa i Geoinżynierii,

– ze strony SFW Energia: mgr inż. Bernard Barteczko

Aleksandra Wojdyła