01 paĽdziernik 2022
Inżynierem być, czyli Dzień Otwarty w AGH
26 kwiecień 2011

1 kwietnia Akademia Górniczo-Hutnicza zorganizowała Dzień Otwarty. Odwiedziło nas niemal 5 tys. osób. Wszyscy zainteresowani mogli sprawdzić, jaką mamy ofertę edukacyjną, zwiedzić wydziały i poznać pracowników naukowych AGH. Inauguracyjnym wykładem przywitał młodzież Prorektor ds. Kształcenia prof. Zbigniew Kąkol. Nasi studenci oprowadzali gości po uczelni, mówili o stypendiach socjalnych i naukowych oraz o studenckich wymianach zagranicznych.

Dzień Otwarty rozpoczął się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, która zagrała światowe przeboje, m.in. Dancing queen ABBY, czy Street of Philadelphia Bruce’a Springsteena.

fot. ZS

W holu głównym A-O każdy wydział miał swoje stoisko. Tam nasi goście mogli uzyskać od studentów i pracowników poszczególnych jednostek szczegółowe informacje o kierunkach studiów, specjalnościach, kołach naukowych, czy licznych klubach sportowych. Życie studenta to nie tylko nauka, ale również zabawa, sport i rozwijanie własnych zainteresowań. To rajdy, mnóstwo ciekawych koncertów i spotkań kabaretowych. Potrafimy w AGH na najwyższym poziomie uczyć, ale też bawić się i zaskakiwać.

„Dziewczyny zostańcie inżynierami!” – pod tym hasłem zachęcaliśmy uczennice szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych. W akcji „Dziewczyny na Politechniki” AGH bierze udział już czwarty raz. W 1919 roku akademia była jednowydziałowa – wtedy na Wydziale Górniczym rozpoczęło studia 80 osób, w tym jedna kobieta. Obecnie jest ich nieco ponad trzydzieści procent.

fot. ZS

Teraz struktura Akademii Górniczo-Hutniczej składa się z 15 wydziałów i Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej. 34 kierunki studiów i ponad 200 specjalizacji, w tym wiele unikatowych w skali całego kraju, z pewnością robi wrażenie. Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia jest m.in. to, że wygrywamy liczne prestiżowe polskie i zagraniczne konkursy, stypendia oraz nagrody, zarówno w dziedzinie dydaktycznej, jak i naukowej.

Co niezwykle istotne, nasza uczelnia jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Żeby sprostać oczekiwaniom ponad 400 osobowej grupy takich studentów służy m.in. nowoczesny, mieszczący się w środku kampusu AGH akademik, który jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Niesłyszącym pomaga w nauce tłumacz języka migowego. Ponieważ nie samą nauką człowiek żyje, nasi niepełnosprawni studenci mogą uprawiać szermierkę, czy koszykówkę.

fot. ZS

Akademia Górniczo-Hutnicza ma największe Miasteczko Studenckie w Polsce, a w nim ponad 9 tys. miejsc w 20 domach studenckich. Pokoje mają zapewniony dostęp do Internetu oraz telewizję kablową. Na terenie kampusu znajdują się m.in. nowoczesny basen, hale sportowe, korty tenisowe, boiska, przychodnia, kluby studenckie, radio akademickie, poczta, bank, przedszkole i supermarket. Aby zwiększyć bezpieczeństwo studentów uruchomiono system ciągłego monitoringu terenu.

Ilona Trębacz