09 sierpień 2022
Mistrzowie białego szaleństwa wyłonieni
22 kwiecień 2011

Znamy już wyniki kolejnej edycji Mistrzostw AGH w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie zorganizowanych przez Akademicki Związek Sportowy AGH, które odbyły się w dniach 2–3 marca 2011 roku w Kluszkowcach. Do rywalizacji stanęło 57 studentów i pracowników naszej uczelni, którzy walczyli o zwycięstwa w pięciu różnych kategoriach.

Mistrzostwa po raz czwarty odbyły się w Krainie Śpiącego Wulkanu w Kluszkowcach i ten fakt w dużej mierze przyczynił się do wysokiej frekwencji uczestników. Malowniczo zlokalizowana stacja narciarska, swoim niesamowitym urokiem oraz pięknymi widokami zachęcała do szusowania na stokach góry Wdżar. Jeszcze ważniejszą przesłanką do wzięcia udziału w zawodach była chęć rywalizacji i zdobycia tytułu najlepszego narciarza lub snowboardzisty AGH.

Rozpoznanie terenu

W pierwszym dniu pobytu już od porannych godzin każdy z uczestników miał okazję zapoznać się ze stokiem oraz panującymi warunkami. Wspaniała aura wprawiła zawodników w bardzo dobre humory, które towarzyszyły im przez cały pobyt. O godzinie 13 przewidziana została krótka przerwa w Karczmie „Strusia Koliba” na rozgrzanie się i zebranie sił na dalszy trening. Skąpani w słońcu, jeździliśmy do wieczora – komentował Rafał Janik, jeden z organizatorów imprezy z ramienia AZS AGH. O godzinie 19 uczestnicy przenieśli się do Ośrodka Wypoczynkowego „Orle Gniazdo”, gdzie czekała już na wszystkich kolacja. Wieczór upłynął pod znakiem relaksu. Po odprawie technicznej, dla wszystkich chętnych zorganizowano zabawę integracyjną w postaci quizu.

Przebieg zawodów

Dzień zawodów rozpoczął się o godzinie 9 śniadaniem na stoku. Następnie rozdano numery startowe i o godzinie 10 ruszyły mistrzostwa. Znakomicie przygotowany stok oraz piękna pogoda mobilizowały zawodników do dobrego występu. Każdy z uczestników miał przed sobą dwa przejazdy czerwoną trasą. Obydwa wyniki na koniec zostały zsumowane i tak zostali wyłonieni mistrzowie. W kategorii studentów najlepszy czas w zjeździe na nartach uzyskał Marcin Lis, wyprzedzając zaledwie o 1,5 sekundy Piotra Ścisłowskiego i o ponad 3 sekundy trzeciego na mecie Pawła Sołtysika. Najlepszym snowboardzistą wśród studentów bezapelacyjnie został Jędrzej Derda. Ze stratą 14,5 sekundy drugi czas uzyskał Krzysztof Buławski. Na trzecim stopniu podium stanął Artur Porowski. Najlepszym narciarzem w kategorii pracowników został Witold Kowol, który wyprzedził o 4 sekundy drugiego Krzysztofa Wasilewskiego i o 12 sekund trzeciego Piotra Kadłuczkę. Wśród Pań najszybciej na nartach trasę pokonała Dorota Radomańska. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Płonka, natomiast na trzeciej lokacie uplasowała się Marta Michlowicz. Jeśli chodzi o snowboard kobiet, zwyciężyła Katarzyna Kanclerska, nad drugą Dorotą Radomańską i trzecią Moniką Zyzak.

Uroczysta dekoracja

Zanim uczestnicy zgromadzili się na uroczystym rozdaniu nagród i dyplomów, dla wszystkich przygotowano pyszny obiad w stylowej gospodzie „Pod Śpiącym Wulkanem”. Po chwili oddechu i wzmocnienia można było przejść do dekoracji mistrzów. Gościem honorowym był prezes AZS Kraków – Lech Pankiewicz, który gratulował wszystkim zwycięzcom. Najlepsi zostali uhonorowani medalami i dyplomami, rozdano również symboliczne koszulki, dzięki wsparciu współorganizatora URSS AGH. Na koniec organizatorzy podziękowali za liczny udział w zawodach. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, cała zadowolona ekipa mogła spokojnie wrócić do Krakowa.

Podsumowując należy stwierdzić, że Mistrzostwa AGH w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie były nie tylko dobrze zorganizowanym widowiskiem sportowym, ale również doskonałą formą relaksu, propagowania sportu oraz dobrej zabawy. Niewątpliwie całej imprezie przyświecała także znana idea olimpijska Pierre’a de Coubertina, która głosi, że nie jest najważniejszy ostateczny wynik, ale liczy się sam start w zawodach i rywalizacja w duchu fair-play.

Magdalena Żaba

fot. arch. AZS AGH