09 sierpień 2022
Różnorodne brzmienia ORAGH
22 kwiecień 2011

W kwietniu ubiegłego roku członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej długie godziny spędzili w studiu nagrań Nowohuckiego Centrum Kultury. Rezultatem kilku dni wytężonej pracy, a także wielomiesięcznych przygotowań jest płyta z bardzo zróżnicowanym repertuarem.

Bo różnorodnością charakteryzuje się ORAGH – obok utworów marszowych (hołd dla tradycji i uroczystości z życia uczelni) zespół wykonuje największe hity muzyki pop (ukłon w stronę studentów). Okazuje się, że można to z łatwością pogodzić. Najlepszym dowodem na to jest właśnie najnowsza płyta zespołu.

W związku z tym, że członkami orkiestry są studenci, a co za tym idzie – skład zespołu ciągle się zmienia, modyfikacji podlega również repertuar. Aby utrwalić ten konkretny moment z życia orkiestry, a także dobrą formę muzyków, zapadła decyzja o nagraniu płyty. Oczywiście takie pomysły nie rodzą się w próżni – potrzebne są przede wszystkim środki finansowe na realizację materiału. Dużą rolę w ich pozyskaniu odegrał zarząd orkiestry, a decyzję o wsparciu podjęły władze uczelni. O tych szczęśliwych okolicznościach mówi prezes ORAGH, Małgorzata Zatorska: „Orkiestra z ogromnym entuzjazmem podeszła do projektu nagrywania nowej płyty. Wszyscy członkowie sumiennie zaangażowali się w przygotowania materiału muzycznego. Wymagało to wielu poświęceń: mieliśmy szereg nadprogramowych prób całościowych, konieczne było szlifowanie utworów w sekcjach oraz dodatkowe ćwiczenia indywidualne. Wsparciem dla nas była akceptacja pomysłu ze strony Prorektora AGH prof. Zbigniewa Kąkola oraz pomoc Fundacji Studentów i Absolwentów Academica”.

Wspomniana dobra forma zespołu to przede wszystkim zasługa dyrygenta orkiestry – Karola Pyki. Objął on kierownictwo orkiestry na początku 2009 roku. Rok intensywnej pracy z nowym dyrygentem sprawił, że wiosną 2010 roku muzycy byli gotowi na nagranie materiału. ORAGH zadbała o to, żeby na płycie została oddana różnorodność repertuaru, jaki wykonuje. I tak na trwającej godzinę płycie słuchacz odnajdzie m.in. utwory Phila Collinsa, standardy jazzowe, muzykę z filmu Piraci z Karaibów czy energiczny utwór Stayin Alive. Nie mogło jednak zabraknąć marsza oraz nieśmiertelnego Janosika. Wystarczy posłuchać składającej się z dziesięciu utworów płyty, by wyrobić sobie zdanie o grupie (krążek nabyć można w Sklepiku AGH oraz siedzibie Uczelnianej Rady Samorządu Studentów).

Choć materiał nagrany został w kwietniu, płyta oddana została dopiero jesienią. Prace nad realizacją dźwięku nie należały do łatwych – w studiach nagraniowych rzadko goszczą tak liczne grupy. W sukurs realizatorom dźwięku pospieszył dyrygent. Sukces orkiestry to zasługa m.in. jego pracoholizmu – w pozytywnym tego słowa rozumieniu. Choć Karol Pyka mieszka w Katowicach (wykłada na tamtejszej Akademii Muzycznej, także w Cieszynie) do Krakowa przyjeżdża trzy razy w tygodniu, a zdarza się, że i częściej. Przy takim tempie i intensywności prac, kolejna płyta to tylko kwestia czasu.

Zachęcamy do kupowania nowej płyty ORAGH. Większość nagranego repertuaru na żywo zaprezentowana zostanie na Jubileuszowym Koncercie w Klubie Studio, który odbędzie się 14 kwietnia.

Maciej Sabal