29 listopad 2022
Spotkanie dotyczące współpracy z Chinami
21 kwiecień 2011

W dniu 16 lutego 2011, odbyło się spotkanie poświęcone współpracy naukowo-badawczej oraz edukacyjnej między Akademią Górniczo-Hutniczą i Chińską Republiką Ludową, któremu przewodniczył prof. Jerzy Lis, Prorektor AGH ds. Współpracy i Rozwoju. W spotkaniu wzięli udział prodziekani oraz przedstawiciele wydziałów zainteresowanych współpracą z Chinami. Ponadto obecni byli także studenci z Chin aktualnie studiujący w Akademii Górniczo-Hutniczej na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz dr Chen Qinghua obecnie przebywający na stażu naukowym na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Podczas obrad prof. Stanisław Nawrat, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Chinami, przedstawił sprawozdanie z działań podjętych w 2010 roku oraz omówił plany na kolejne lata współpracy, między innymi:

fot. arch. autora

– podjęcie współpracy bezpośredniej z uczelniami w Chinach w celu pozyskania studentów na studia pierwszego i drugiego stopnia w AGH,

– przyjęcie przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii grupy z Chin na zajęcia w ramach Summer School of Mining Engineering,

– podjęcie działań w celu zorganizowania w Akademii Górniczo-Hutniczej International Mining Forum 2012.

Profesor Jerzy Lis, przedstawił zadania uczelni w zakresie rozwijania współpracy badawczej i edukacyjnej z innymi państwami i zwrócił uwagę, że szczególnie ważna jest współpraca z Chinami głównie w zakresie kształcenia studentów z Chin w AGH. W dyskusji głos zabrali m.in. prof. Andrzej Gołaś, prof. Tadeusz Pisarkiewicz, prof. Stanisław Nawrat.

Spotkanie było także okazją do uczczenia rozpoczętego w dniu 3 lutego 2011, Chińskiego Nowego Roku, Roku Królika. Prof. Jerzy Lis, złożył życzenia noworoczne, a studenci podziękowali za możliwość studiowania w AGH i wręczyli prorektorowi maskotkę królika – znak rozpoczętego Nowego Roku Chińskiego.

Stanisław Nawrat

fot. arch. autora