09 sierpień 2022
Telekomunikacja Polska SA - podpisanie porozumienia o współpracy
21 kwiecień 2011

W dniu 24 lutego 2011 roku w murach naszej uczelni odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z Telekomunikacją Polską SA.

Telekomunikacja Polska SA jest liderem na polskim rynku telefonii stacjonarnej, internetu i transmisji danych. Jako jedyny operator, oferuje kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne dostępne w całym kraju. Klientom dostarcza również usługi telewizyjne oraz wideo na życzenie. Posiada dwa własne kanały telewizyjne, od 2007 roku angażuje się również w koprodukcje filmowe. Współtworzy największą grupę telekomunikacyjną w Europie Centralnej, Grupę TP. Jest częścią światowej grupy telekomunikacyjnej France Telecom.

fot. ZS

TP SA prowadzi aktywną współpracę badawczą z środowiskami naukowymi oraz innymi jednostkami naukowymi w kraju i za granicą. Skupia środowiska badawcze i tworzy warunki korzystne dla rozwoju nowych technologii, co pozwala oferować wszystkim klientom przystępne i niezawodne szerokopasmowe usługi telekomunikacyjne. Za osiągnięcia w Programach Ramowych UE w latach 1999–2009 Telekomunikacja Polska została dwukrotnie nagrodzona Kryształową Brukselką. W ciągu minionej dekady polskie Orange Labs zrealizowało i pozytywnie rozliczyło 7 międzynarodowych projektów badawczych dofinansowanych ze środków 6-go Programu Ramowego UE. Obecnie uczestniczy w 9 projektach w ramach 7-go Programu Ramowego UE.

Pion Centrum Badawczo-Rozwojowego Telekomunikacji Polskiej – od 3 grudnia 2009 należy do międzynarodowej sieci Orange Labs, w skład której wchodzi 15 jednostek badawczo-rozwojowych i laboratoriów Orange, rozmieszczonych w 9 państwach (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska, Chiny, Japonia, Egipt, Jordania oraz USA). Polskie Orange Labs stanowi 10% potencjału badawczego całej sieci. Ma na swoim koncie blisko 50 zgłoszeń patentowych.

fot. ZS

Porozumienie ma na celu swobodną wymianę poglądów i doświadczeń, działając jednocześnie w ramach uczciwych, odpowiedzialnych i dopuszczalnych praktyk odnoszących się do praw własności intelektualnej. Strony Porozumienia podejmą kroki by wspierać współpracę w obszarze kształcenia, badań i rozwoju szeroko rozumianej telekomunikacji.

Porozumienie w imieniu Prezesa Macieja Wituckiego podpisał Piotr Muszyński – Wiceprezes Zarządu TP SA ds. Operacyjnych oraz ze strony akademii, w imieniu Rektora AGH prof. Antoniego Tajdusia, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju AGH – prof. Jerzy Lis.

Koordynatorzy porozumienia:

– ze strony TP SA: Krzysztof Kozłowski – Dyrektor Pionu Centrum Badawczo-Rozwojowego

– ze strony AGH: prof. Andrzej Pach – Kierownik Katedry Telekomunikacji, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki

Łukasz Wójcik