22 listopad 2019
Spotkanie Gwarków AD 2010
31 styczeń 2011

w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

Już 16 raz, zgodnie z górniczą tradycją, Katedra Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, w dniu 17 grudnia 2010 roku zorganizowała Spotkanie Gwarków. Pracownicy Katedry, studenci V roku specjalności MZ i MPSW oraz zaproszeni goście spotkali się w malowniczej, zimowej i mroźnej scenerii gościnnego dworu w Tomaszowicach, aby przy kuflu piwa i wesołą zabawą podsumować swoje dokonania i górnicze trudy w 2010 roku. Główny organizator spotkania – Stara Strzecha prof. Krzysztof Krauze, jak zwykle zadbał o to, aby dla każdego gwarka nie zabrakło przedniego jadła i bursztynowego trunku z browaru Żywiec w okolicznościowych kuflach, a oprawa spotkania zadowoliła wszystkich. Było to w dużej mierze możliwe dzięki pomocy organizacyjnej i finansowej przyjaciół z Firm współpracujących z naszą katedrą. Były to firmy KOPEX, Hydromel, Mine Master, PKL, Damel, Stomil Wolbrom, Bucyrus Polska, Sandvik, Vacat, Komplet, KAZ, Phoenix Busines, Becker-Warkop, Compensus, Centrum Hydrauliki i Eurotech. Spotkanie, poza bardzo liczną grupą pracowników z przemysłu górniczego oraz z zagranicy, zaszczyciły swoją obecnością władze uczelni, na czele z Rektorem AGH prof. Antonim Tajdusiem, prorektorami Ryszardem Lisem, Tomaszem Szmucem i Zbigniewem Kąkolem oraz z Dziekanem Wydziału IMiR, prof. Januszem Kowalem i z Dziekanem Wydziału GiG, prof. Piotrem Czają

fot. arch. autora

Spotkanie rozpoczął Kierownik Katedry MGPiT, prof. Antoni Kalukiewicz, który ukonstytuował Wysokie Prezydium (rys. 1) oraz zarządził w pierwszej kolejności wręczenie zasłużonym pracownikom Wydziału IMiR stopni i odznak górniczych, a następnie skok przez skórę dla wybranych studentów V roku WIMiR i GiG – młodych adeptów sztuki górniczej. Ceremonię skoku przez skórę po raz pierwszy poprowadził Stara Strzecha Wacław Andrusikiewicz (rys. 2). Po pasowaniu młodych lisów na gwarków rozpoczęła się przednia zabawa. Przewodnictwo nad gwarkami objął już po raz piąty, zaprawiony w piwnych bojach Prezes Mirosław Kańtor ze swoim wspaniałym zespołem. Wspomagał ich z ramienia Katedry MGPiT kontrapunkt naukowy Stara Strzecha Krzysztof Kotwica. Wiodącym tematem spotkania, poza konsumpcją piwa oraz wybornego jadła, było przygotowanie się do EURO 2012 (rys. 3). Powołano specjalny Piwny Związek Przyjaciół Nauki – PZPN, w skład którego weszli członkowie Wysokiego Prezydium oraz sztab szkoleniowy pod wodzą Starej Strzechy Kotwicy.

fot. arch. autora

Po przetestowaniu spożywanej na spotkaniu bursztynowej ambrozji z Żywieckiego Browaru rozpoczęto poszukiwanie wśród uczestników spotkania wzmocnień dla naszej futbolowej kadry. Nie zapomniano o hojnych sponsorach, którzy umożliwili zorganizowanie piwnego zgrupowania. Zostali oni uhonorowani tradycyjnym już upominkiem w postaci napoju górali łąckich oraz okolicznościowymi publikacjami o WIMiR oraz AGH. Specjalnie powołani sędziowie techniczni rychło wyłapali osobników, którzy przybyli na zgrupowanie bez godnego stroju sportowego lub wymaganej kondycji. Wytypowani do testów gwarkowie, posiadający wymagany ekwipunek, nie szczędzili sił, aby przypodobać się sztabowi szkoleniowemu oraz Zarządowi PZPN. Podczas oraz pomiędzy poszczególnymi testami kontrapunkci rozgrzewali gwarków pieśnią do takiego stopnia, że atmosfera udzieliła się i Wysokiemu Prezydium, które zainicjowało spontaniczny występ acapella.

fot. arch. autora

Spośród przeprowadzonych testów na uwagę zasługiwały: strzelanie karnych bez użycia rąk i nóg, rzuty wolne egzekwowane ręcznie za pomocą rękawic bokserskich czy sprawdzenie przydatności dla polskiego zespołu ściągniętych z Niemiec posiłków z firmy Thiele. Ich techniczną sprawność sprawdziła reprezentacja władz – Stara Strzecha Tajduś, Kowal oraz Kalukiewicz (rys. 4). Niemiecka ekipa okazała się lepsza, za co została nagrodzona odśpiewaniem niemieckiej pieśni górniczej „Glückauf”. Przeprowadzano również zajęcia roztrenowywujące np. jazdę na nartach (rys. 5). W rywalizacji tria z przemysłu oraz z AGH wyższość wykazała tym razem reprezentacja naukowców.

fot. arch. autora

Rozegrano również „mecz kontrolny” reprezentacji Polski Południowej z reprezentacją AGH Kraków. Nasza akademia wystawiła skład młodzieżowy z nowo powołanych do górniczego stanu gwarków. Wystarczyło to jednak do odniesienia przekonywującego zwycięstwa. Na zakończenie zgrupowania należało wybrać najlepszego zawodnika, zdobywcę „Złotego Kufla”. Przeprowadzono zatem główny Konkurs Piwny, w którym uczestniczyli przedstawiciele Wysokiego Prezydium, przemysłu, studentów oraz król piwny „Spotkania Gwarków 2009”. Zwycięzca ubiegłoroczny, Stara Strzecha Andrzej Kasprusz, nie obronił tytułu króla piwnego. Został pokonany przez nowego i młodego mistrza, debiutanta w takiej imprezie – gwarka studenta Adriana Lepszego, który zademonstrował jak na swój wiek bardzo wysoką technikę wlewania trunku w przełyk (rys. 6). Futbolowa atmosfera spotkania, podtrzymywana przez wspaniałych kontrapunktów i rywalizacja w Tablicach Lewej i Prawej, tak mocno rozgrzała wszystkich gwarków, że po ponad czterogodzinnej zabawie nikt nie myślał o zakończeniu spotkania. Zarządzono nawet dogrywkę. Jednak obsługa obiektu zagroziła zgaszeniem jupiterów i zgrupowanie musiało, przy pieśni Casablanka i świetle zimnych ogni, dobiec końca. Chociaż większość uczestników jeszcze długo nie chciała opuścić gościnnych pomieszczeń Tomaszowickiej oranżerii i z kuflem w ręku oraz pieśnią na ustach wspominali miło spędzone chwile. Wszyscy uczestnicy Spotkania zgodzili się z jednym, zgrupowanie stało na światowym poziomie i na takie imprezy zawsze bardzo chętnie zgłoszą swój akces. Nie omieszkali potwierdzić swojego udziału w przyszłym roku. Do zobaczenia w grudniu 2011. Szczęść Boże.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Krauze
dr inż. Krzysztof Kotwica,