10 grudzień 2016
Z wizytą w Centrum Alternatywnych Technologii Energetycznych w Walii
31 styczeń 2011

W dniach 5–8 października 2010 roku w Centrum Alternatywnych Technologii Energetycznych w Walii (Center for Alternative Technologies, CAT) odbyły się dwa seminaria zorganizowane przez międzynarodowe organizacje, Low Carbon Societies Network oraz International Network for Sustainable Energy (INforSE-Europe)1. W seminariach brał udział Wojciech Goryl, student IV roku Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej, jako członek Polskiego Klubu Ekologicznego (PKE), który wchodzi w skład sieci INforSE.

Seminaria były zorganizowane przez Gunnar Boye Olesen i Judit Szoleczky z INforSE-Europe wraz z CAT oraz Wales Institute for Sustainable Education (WISE). Uczestniczyli w nich przedstawiciele organizacji pozarządowych z kilkunastu krajów (Dania, Francja, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Bułgaria, Hiszpania, Portugalia, Rosja, Grecja, Ukraina, Rumunia, Macedonia i Turcja).

Widok ze wzgórza na Centrum Alternatywnych Technologii Energetycznych - fot. arch. autora

Centrum CAT powstało w 1975 roku; jest ono usytuowane na malowniczym wzgórzu, nieopodal miejscowości Machynlleth w środkowej Walii. Głównymi celami CAT są demonstracje technologii odnawialnych źródeł energii oraz promocja ekologicznego trybu życia. Na terenie ośrodka można zapoznać się z projektami takimi jak: pierwszy w Wielkiej Brytanii dach wykonany z paneli fotowoltaicznych, różnego rodzaju turbiny wiatrowe oraz turbiny wodne. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się niekonwencjonalne metody ocieplania budynków z wykorzystaniem słomy lub wełny owczej, a także kogeneracyjny kocioł na zrębki drzewne o mocy 250 kWt i 100 kWe. Centrum wyposażone jest w dodatkowe atrakcje, takie jak kolejka linowo-terenowa (nie zasilana energią elektryczną) wykorzystująca siłę grawitacji obciążanych wodą wagoników oraz ogród z żywnością organiczną.

Seminaria odbyły się w nowo wybudowanym budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię. W pierwszym dniu przedstawiono proponowane oraz obecnie realizowane metody wycofywania paliw kopalnych z sektora energetycznego w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Węgry oraz wpływ tych działań na ich ekonomię. Wyniki analiz zaprezentowano w postaci scenariuszy, np. całkowitej rezygnacji z energii jądrowej, paliw kopalnych oraz wdrożenia technologii sekwestracji dwutlenku węgla, Carbon Capture and Sequestration (CCS). Na uwagę zasługuje też brytyjska inicjatywa o nazwie „ZeroCarbonBritain2030”, która zakłada wycofanie paliw kopalnych z sektora energetyki do 2030 roku.

,
Kolejka linowo-terenowa - fot. arch. autora

Kolejne dni upłynęły na przedstawieniu czym zajmują się i jakie działania podejmują organizacje w poszczególnych krajach. Gunnar Boye Olesen zaprezentował nową politykę energetyczną Unii Europejskiej. W trakcie paneli dyskusyjnych debatowano jak ograniczyć biurokrację w zakresie np. handlu emisjami CO2, która jest problemem we wszystkich krajach europejskich. Odbyły się także warsztaty, podczas których uczestnicy budowali modele w oparciu o moduły fotowoltaiczne. Zorganizowana została tura studyjna po Centrum Alternatywnych Technologii Energetycznych, prowadzona przez głównego inżyniera, pana Jaise Kuriakose, który przedstawił wiele ciekawych informacji na temat funkcjonowania ośrodka i danych technicznych poszczególnych urządzeń (m.in. kotła na biomasę, turbiny Peltona i kolektorów słonecznych).

W ostatnim dniu uczestnicy wzięli udział w konferencji rozpoczynającej pracę Walijskiego Zespołu ds. Polityki Klimatycznej. Głównymi prelegentami byli pani Jane Davidson, Minister ds. Zmian Klimatu w rządzie Walii oraz pan Carwyn Jones, Pierwszy Minister rządu Walii. W ramach konferencji zaprezentowano nową politykę klimatyczną Walii, której głównym celem jest redukcja emisji CO2 w różnych sektorach gospodarki oraz w gospodarstwach domowych do 2020 roku.

Wojciech Goryl

1 Prof. dr hab. Adam Guła (Wydział Energetyki i Paliw AGH) był współzałożycielem sieci INforSE w czasie Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w roku 1992.