30 czerwiec 2022
Małopolska Noc Naukowców 2010

Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbyła się 24 września 2010. Wspaniała inicjatywa przyciągnęła rzesze odwiedzających, którzy mogli bliżej poznać fascynujący świat nauki.

Każdy z uczestników miał szansę wyruszyć ku przygodzie wespół z opiekunem – naukowcem, aż w trzech miastach regionu – w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Tej wyjątkowej nocy, organizatorzy zadbali by każdy odwiedzający w możliwie najpełniejszy sposób mógł przekonać się, jaki interesujący potrafi być każdy dzień w uczelni.

By przybliżyć skalę przedsięwzięcia przytoczmy tylko ogólne liczby: 400 naukowców, 10 kół naukowych i ok. 100 studentów. Odbyło się około 55 pokazów, eksperymentów i prezentacji, 47 warsztatów, blisko 50 wykładów, otwarte zostały drzwi 41 laboratoriów. Nie zabrakło gier, konkursów a nawet widowisk teatralnych.

Wydarzanie jest doskonałą promocją środowiska naukowego, które jest barwną, atrakcyjną i kreatywną grupą. Przedstawienie pracy naukowców, przede wszystkim najmłodszym jest znakomitym przykładem drogi życiowej, która stanowi alternatywę dla rozreklamowanych wizji karier w świecie biznesu, rozrywki, polityki czy mediów.

Oczywiście nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej uczelni, którą bardzo aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie. Bardzo interesujący program zaproponowały Wydziały Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki i Fizyki i Informatyki Stosowanej, Energetyki i Paliw oraz Szkoła Inżynierii Biomedycznej. Nie można też nie wspomnieć o Ośrodku Historii Techniki z Muzeum. Nasze prezentacje cieszyły się ogromną popularnością, pytań nie było końca.

Organizatorem Małopolskiej Nocy Naukowców 2010 był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przedsięwzięcie dobyło się dzięki współudziale i wsparciu partnerów – Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Sztuk Pięknych, Instytutu Fizyki Jądrowej, Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Mościckiego Centrum Kultury w Tarnowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego.

Podsumowując wydarzenie należy podkreślić rozmach i skalę oraz świetną organizację.

Dla wszystkich osób i studentów z Kół Naukowych Biomed, Bozon, Integra zaangażowanych w to wyjątkowe wydarzenie należą się słowa uznania i serdeczne podziękowania.

Maciej Okoń
Autorzy fotografii: Maciej Tomczyk, Dariusz Marchewka, Bartłomiej Lis