Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
06 lipiec 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Sportowe sukcesy studentów AGH

Sezon sportowy 2009/2010 można zapisać jako udany w kartach historii Akademickiego Związku Sportowego AGH. Po raz kolejny nasza uczelnia zwyciężyła w klasyfikacji końcowej w Małopolskiej Lidze Akademickiej, wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego i Uniwersytet Jagielloński. Dalej utrzymujemy się także w czołówce polskich uczelni wyższych, o czym świadczy wysokie, siódme miejsce w generalnej rywalizacji Akademickich Mistrzostw Polski. Jakie medale dołożyli w minionym sezonie studenci AGH do imponującej już kolekcji?

Badminton, biegi przełajowe, brydż, kolarstwo górskie, pływanie, siatkówka oraz wspinaczka sportowa, to dyscypliny, w których stawaliśmy na podium w AMP. Najlepiej zaprezentowała się między innymi ekipa we wspinaczce sportowej mężczyzn, która bezprecedensowo, drugi raz z rzędu, zdobyła złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Cały finał wspinaczki w ubiegłym sezonie zawitał do Katowic, gdzie w dniach 18–20 kwietnia najlepsi zawodnicy z całej Polski walczyli o najwyższe laury w tej dyscyplinie. Nie zabrakło tam również naszych zawodników, którzy należeli do faworytów. I jak przystało na faworytów nie zawiedli i tym razem, stając na najwyższym stopniu podium. Indywidualnie w zawodach na czas srebrny medal zdobył Maciej Kalita, jednocześnie zdobywając trzecie miejsce w konkurencji „na trudność”. W klasyfikacji uczelni technicznych poza Maciejem Kalitą medale wywalczyli także: Mikołaj Suwada i Bartosz Zasadny.

Wybornie spisali się również zawodnicy w finale AMP w biegach przełajowych, które miały miejsce w Łodzi w dniach 9–10 kwietnia. Męska reprezentacja AGH w składzie: Łukasz Augustyn, Maciej Broniatowski, Grzegorz Dela, Janusz Latała, Maksymilian Piasecki, Kacper Piech, Rafał Snochowski, Jakub Woźniak, Paweł Wszołek wywalczyła drużynowo złoty medal w biegu na dystansie 6 kilometrów w klasyfikacji generalnej wśród 50 startujących uczelni, jednocześnie wygrywając klasyfikację uczelni technicznych. Indywidualnie najlepiej spisał się Jakub Woźniak, który w tym samym biegu zdobył złoty medal w kategorii uczelni technicznych.

Znakomity występ w AMP w kolarstwie górskim zanotowała także reprezentacja AGH. Zawody zostały rozegrane w Chełmie w dniach 21–23 maja. Jak co roku, najważniejsza była dla zawodników klasyfikacja drużynowa, w której mężczyźni w składzie: R. Bogacki, M. Jemioło, A. Miazga, D. Miś, Roman Pietruszka, J. Szczepański i W. Wantuch wywalczyli drużynowo, po rocznej przerwie znowu złoty medal w klasyfikacji uczelni technicznych. Wyprzedziliśmy bardzo mocną w tym roku Politechnikę Białostocką (srebro) oraz corocznych rywali – Politechnikę Śląską (brąz). W generalnej klasyfikacji uczelni wyższych AGH zajęła wysokie, drugie miejsce. Równie dobrze w mistrzostwach spisały się panie, które w składzie: B. Kalemba, D. Radomańska, M. Ryłko i J. Szombierska zdobyły drużynowo srebrny medal w kategorii uczelni technicznych. Był to jeden z najlepszych występów naszej uczelni w historii Akademickich Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie.

Robert Guzik - fot. Katarzyna Rams

Warszawa była gospodarzem AMP w pływaniu, które miały miejsce w dniach 23-25 kwietnia. Znakomite występy pływaków zaowocowały w postaci 26 krążków, w tym: 17 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medal. Reprezentacja kobiet w składzie: Natalia Borek, Aleksandra Cisowska, Katarzyna Kowalczyk, Jagoda Mózgowska oraz Jagoda Piechocka uplasowała się drużynowo na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Natomiast męska drużyna w składzie: Piotr Jachowicz, Michał Klupa, Sebastian Krawczyk, Krzysztof Wilk oraz Jakub Zych ostatecznie zajęła wysokie, trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji. Zarówno drużyna żeńska i męska wygrały drużynową klasyfikację uczelni technicznych. Złote medale w kategorii Open powędrowały indywidualnie do Natalii Borek, Jagody Piechockiej w dwóch konkurencjach oraz do Aleksandry Cisowskiej, Katarzyny Kowalczyk i Jagody Mózgowskiej. Spośród panów złoty medal indywidualnie zdobył Piotr Jachowicz.

Po raz kolejny we Wrocławiu, w ramach siatkarskich AMP, zmierzyły się najlepsze, żeńskie drużyny z całej Polski. W tym gronie znalazły się również zawodniczki AZS AGH w składzie: J. Chochorowska, G. Gasidło, M. Mokrzycka, A. Nowak, A. Olszonowicz, S. Rusinek, J. Rzepka, P. Stojek, N. Środa, K. Tokarczyk oraz M. Żaba. Podczas trzydniowego turnieju nasze siatkarki obroniły ubiegłoroczny sukces, zdobywając srebrny medal w kategorii uczelni technicznych. W klasyfikacji generalnej zawodniczki uplasowały się na piątym miejscu.

Złoty medal w klasyfikacji uczelni technicznych oraz szóste miejsce w klasyfikacji generalnej – takie wyniki osiągnęła reprezentacja AGH na AMP w Badmintonie, które rozgrywane były w dniach 23–25 kwietnia na naszej hali SWFiS AGH. W turnieju wzięło udział prawie 150 zawodników z 16 uczelni z całej Polski. Skład reprezentacji AGH: Ewelina Łach, Karolina Neska, Katarzyna Płonka, Aleksandra Domagała, Kornel Apostolik, Tomasz Urbanik, Robert Gałek i Przemysław Wyszkowski.

W dniach 11–13 grudnia 2009 roku we Wrocławiu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Brydżu Sportowym. Wystartowało 164 zawodników z 34 uczelni. Drużynę AGH z dobrym skutkiem reprezentowali: M. Holeksa, B. Igła, G. Sikorski, G. Andrzejowski, J. Naruszewicz i M. Jarosz. Zacięta rywalizacja trwała do ostatniego rozdania. Ostateczna klasyfikacja ulokowała naszych zawodników na czwartym miejscu, natomiast w klasyfikacji uczelni technicznych stanęliśmy na najniższym stopniu podium.

Aleksandra Metryka - fot. Wojciech Dubiel

Powyższe sukcesy napawają dużym optymizmem na kolejny, sportowy sezon AZS AGH. Będziemy dalej liczyć na naszych doświadczonych sportowców, których aspiracje są coraz wyższe. Życzymy powodzenia siatkarzom, aby ponownie dołączyli do grona najlepszych, akademickich drużyn w Polsce, którzy w ubiegłym roku niestety szybko odpadli z rywalizacji zarówno na hali jak i w zawodach na plaży. Bardzo mocna konkurencja w futsalu nie pozwoliła również naszym zawodnikom na awans do finału AMP, co miało miejsce w poprzednim roku. Ale wszystko przed nami. Trzymamy także kciuki za nowe dyscypliny i nowy narybek, które już rokują na przyszłość. Najważniejsze, aby idea zawodów sportowych i rywalizacja w duchu fair-play towarzyszyła w zmaganiach zawodników, a przy tym propagowała aktywność fizyczną.

Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom oraz ich trenerom i życzymy dalszych sukcesów.

Magdalena Żaba