29 maj 2022
Typewriter – historia maszyn biurowych

W dniu 21 września 2010 roku, w Muzeum Historii AGH i Techniki, otwarto nową wystawę zatytułowaną „Typewriter – historia maszyn biurowych”. Gościem Muzeum był kolekcjoner – Pan Jan Kałuża z Tych, który w dniach 21–24 września prezentował wszystkim zwiedzającym swoją cenną kolekcję dawnych maszyn piszących i liczących. Zainteresowanie tematem było większe niż mogliśmy oczekiwać, zarówno wśród młodzieży szkolnej, jak i starszych pasjonatów historii techniki. Prezentacji towarzyszyły interesujące pogadanki kolekcjonera, połączone z nauką pisania i liczenia na dawnym sprzęcie biurowym.

Kolekcja maszyn Pana Kałuży liczy ponad 250 unikatowych egzemplarzy, z których najstarszy – maszyna do pisania Smith Premier z 1908 roku – zapoczątkował rozwój jego pasji kolekcjonerskiej. Obejrzeliśmy liczne egzemplarze maszyn piszących firmy Remington, Olympia, Erica, Olivetti, Ideal, Mignon, a także piszących alfabetem Braille’a. Najwięcej jednak czasu spędzili goście muzeum eksperymentując z maszynami liczącymi i sortującymi monety. Inspirujące w swej prostocie i niezawodności okazały się obliczenia dokonywane na liczydle europejskim i chińskim. Nauce, połączonej z dobrą zabawą, nie było końca.

fot. ZS

Punktem kulminacyjnym stały się wydarzenia Małopolskiej Nocy Naukowców (w nocy z 24 na 25 września 2010). Podczas tego wieczoru muzeum nasze odwiedziło ponad 600 osób (wycieczki szkolne, studenckie, liczne rodziny z dziećmi w różnym wieku). Oprócz wyżej wymienionych prezentacji kolekcjonera, połączonych z możliwością udziału w licznych konkursach z nagrodami, można było także zobaczyć wystawę radiową i wysłuchać historii polskiej radiotechniki, w której znaczną rolę odegrali profesorowie Akademii Górniczej – Jan Stock i Mieczysław Jeżewski. Ponadto, w Sali Modelarium można było obejrzeć modele o tematyce górniczej i hutniczej, dawne urządzenia laboratoryjne i wynalazki profesorów AGH, a w Sali Historii AGH – zapoznać się z 50-letnią historią muzeum i przeszło 90-letnią historią uczelni.

dr Maria Korzec
Kierownik Ośrodka Historii Techniki z Muzeum