Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
29 maj 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Absolwenci AGH w mediach

Wiadomości Naftowe i Gazownicze 5.08.2010

41 lat w pilskiej Nafcie przepracował Stanisław Wais. Jest absolwentem Wydziału Wiertniczo-Naftowego AGH. Pracę rozpoczął w 1969 roku i zajmował kolejno stanowiska od stażysty poprzez asystenta, kierownika wiertni, specjalisty ds. cementowań i specjalisty ds. instrumentacji. Pracował również na kontraktach zagranicznych w Iraku i Nigerii z włoską firmą „Saipem” oraz w Indiach dla firmy ONGC jako inżynier wiertnik. Zdobyte tam doświadczenie bardzo się później przydało w przekształcaniu „spółki krajowej” w spółkę działającą na rynku międzynarodowym jaką od paru lat jest pilska Nafta. Od 1993 do 1997 roku był naczelnym inżynierem, później przez rok dyrektorem naczelnym, a od 1998 do 2010 prezesem spółki. Tadeusz Rzemykowski, kolega Stanisława Waisa od 41 lat tak o nim napisał: „Podziwiamy go, szczególnie wtedy, gdy staje do „apelu” w pięknym górniczym galanciku ozdobionym generalskimi szlifami i licznymi medalami, z siwą i już nieco przerzedzoną czupryną przykrytą skrzętnie… zielonym pieprzem. Fajny z niego gość, nic więc dziwnego, że na pożegnalny wieczór przybyło ponad 100 osób”.

Builder 18.08.2010

Wojciech Gątkiewicz jest absolwentem krakowskiej AGH. Posiada tytuł MBA, uzyskany w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów we współpracy z Rotterdam School of Management. Od stycznia 2008 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Monier Sp. z o.o. (poprzednio pod nazwą Lafarge Dachy).

Echo dnia 13.09.2010

Andrzej Babiec ukończył studia na Wydziale Górniczym AGH w 1998 roku. Po zmianach administracyjnych kraju i reorganizacji w straży był kolejno zastępcą naczelnika Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Miejskiej straży, naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego, zastępcą komendanta miejskiego w Tarnobrzegu, wreszcie komendantem miejskim. Podczas uroczystości wojewódzkich z okazji Dnia Strażaka odebrał nominację do stopnia brygadiera.

Gazeta Wyborcza 13.09.2010

Profesor Józef Neterowicz studiował w krakowskiej AGH. Ponad 30 lat temu wyjechał do Szwecji i rozpoczął pracę jako konsultant i kierownik projektów związanych z ochroną środowiska i sektorem energii odnawialnej. Jest doradcą sejmowym i ekspertem Związku Miast Polskich.

Forbes 30.09.2010

Bartosz Chytła prezes Zarządu norwesko-niemieckiego banku w Europie północno-wschodniej – DnB NORD jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu AGH. Karierę zawodową rozpoczął w 1995 roku w firmie Excogito zajmującej się projektowaniem systemów informatycznych. Od 1996 roku był związany z Pierwszym Polsko-Amerykańskim Bankiem, później z Fortis Bankiem, początkowo wdrażając produkty bankowe oraz elektroniczne kanały dystrybucji. Następnie jako dyrektor departamentu rozwoju usług był odpowiedzialny również za marketing, call center i karty płatnicze. Od 2004 roku był wiceprezesem Zarządu Fortis Banku, w którym odpowiadał za segmenty bankowości detalicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zarządzał siecią oddziałów i dodatkowo od 2007 roku ryzykiem kredytowym. Równocześnie pełnił funkcję członka komitetu zarządzania Retail Banking Grupy Fortis, członka rady nadzorczej Fortis Private Investments (dawniej Fortis Securities) oraz członka rady nadzorczej PTE Aegon. W Zarządzie banku Dn NORD zasiada od września 2008 roku. Na stanowisko prezesa został desygnowany w grudniu 2009 roku. Posiada dyplom MBA Ecole Nationale des Ponts et Chausses w Paryżu oraz Bristol University.

Bankier.pl 1.10.2010

Jarosław Kolankowski ukończył Informatykę na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki w 1996 roku, ponadto w 1999 roku studia MBA, Executive Master of Business Administration. Zajmował kolejno stanowiska jako analityk-programista w Polkomtel SA, starszy konsultant w PriceWaterhauseCoopers, architekt rozwiązań w HP i manager w IBM. W latach 2005–2007 został prezesem Zarządu, dyrektorem generalnym w Softdata Sp. z o.o. Od 2007 roku pełni funkcję wiceprezesa Zarządu COPI SA. Od 1 października został powołany na członka Zarządu Spółki B3System.

Dziennik Polski (rubryka: Nowosądecka) 15.10.2010

„Do zarządzania gminą potrzebna jest przede wszystkim sprawna głowa, a nie nogi” – przekonuje Piotr Wojtas, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Gmina Grybów na wójta. Absolwent kierunku Zarządzania i Marketingu AGH, mieszkający w Białej Niżnej porusza się na wózku inwalidzkim, co nie przeszkadza mu w sięganiu po miliony złotych z unijnych funduszy dla Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach i stawiania sobie ambitnych celów. Jednym z nich jest start w listopadowych wyborach samorządowych.

Polska Dziennik Zachodni (rubryka: Sosnowiec) 15.10.2010

Kazimierz Górski od 2002 roku jest prezydentem Sosnowca. W 1983 roku ukończył studia na Wydziale Mechanicznym AGH. Do 1990 roku pracował w dozorze technicznym w KWK „Porąbka-Klimontów”, następnie prowadził działalność gospodarczą i kierował spółdzielnią mieszkaniową. Zasiadał w radzie miejskiej, był też wiceprezydentem. Zbiera znaczki i porcelanę kobaltową. Lubi spacerować, grać na gitarze i reperować samochody. „Myślę, że jesteśmy jednym z nielicznych miast, które tak szybko poradziło sobie z problemem wykorzystania terenów poprzemysłowych. Udało się zagospodarować tereny po kopalni Sosnowiec, są już plany dotyczące kopalni Niwka Modrzejów, gdzie znów będzie wydobycie” – mówi prezydent.

Polska Głos Wielkopolski 15.10.2010

Śpiew jest moim życiem, a malarstwo pasją – zapewnia Wiesław Ochman, który otrzyma 16 października doktorat honoris causa poznańskiej Akademii Muzycznej. „To mój drugi doktorat honorowy, bo rok temu otrzymałem ten tytuł od uczelni, którą ukończyłem – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ale jest to pierwszy doktorat nadany mi przez uczelnię artystyczną. Doktorat to coś szczególnego dlatego, że jest to uznanie i podkreślenie wysiłku i osiągnięć artystycznych. A jeśli nadaje to uczelnia tak poważna, to jest to naprawdę wydarzenie i przyznaję się, że jestem bardzo wzruszony i dumny” – podkreśla artysta.

Super Express 15.10.2010

Joanna Trzaska jest nieformalnym rzecznikiem głowy państwa. Piszą o niej: jest piękna, inteligentna, kompetentna i młoda. „To prawda, prezydent zaproponował mi kierowanie biurem prasowym kancelarii. Zgodziłam się” – mówi. Z Sejmem związana jest blisko 10 lat. Najpierw jako specjalista od zamówień publicznych, potem jako pracownik, wicedyrektor i p.o. dyrektora biura prasowego Sejmu. Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych (specjalizacja: nauki o polityce). Ukończyła Marketing i Zarządzanie w AGH oraz szkołę muzyczną. Jest mężatką i ma 10-letnią córkę.

Opracowała: Małgorzata Krokoszyńska