06 lipiec 2022
Orkiestra AGH w Luksemburgu
Luksemburg – jedno z najmniejszych państw Europy i siedziba organów Unii Europejskiej stało się celem kolejnej zagranicznej wyprawy Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Długą drogę na miejsce, autobusem wypakowanym po brzegi instrumentami, bagażami i sprzętem rozpoczęliśmy już w czwartek 8. lipca w nocy, by po 17 godzinach podróży dotrzeć do niewielkiej miejscowości Differdange, około 20 km od stolicy, słynącej z hutnictwa i odbywającego się co 2 lata w lipcu festiwalu muzycznego „Diffwinds” organizowanego przez European Campus of Miami University.

Na koncercie inauguracyjnym wystąpiły orkiestry z Luksemburga, Francji, Włoch i Holandii. W sumie w festiwalu brało udział 10 zespołów. W sobotę 10. lipca odbyły się nagrania kilku naszych utworów na wspólną, pamiątkową festiwalową płytę. Tego samego dnia zwiedzaliśmy miasto Luksemburg i poznaliśmy krótką, lecz burzliwą historię tego niewielkiego, ale bardzo dumnego ze swej odrębności państwa, które wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk z powodu trudnego położenia pomiędzy silniejszymi mocarstwami.

fot. Agnieszka Piątczak

Pomimo wielkiego upału i ogromu wrażeń, w programie mieliśmy jeszcze jeden ciekawy punkt – w niedalekim Lasauvage tuż przy granicy francuskiej miała miejsce impreza towarzysząca „Bluess Express Festiwal” z takimi światowymi gwiazdami jak Tower of Power ze Stanów Zjednoczonych czy Mungo Jerry z Wielkiej Brytanii. Fani piłki nożnej nie przegapili także półfinałowego meczu mistrzostw świata.

W niedzielę zagraliśmy na rynku konkursowy koncert, prezentując głównie utwory z najnowszej płyty. Występowały również orkiestry z Holandii, Włoch oraz z Polski – zaprzyjaźniona Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej. Byliśmy pod wrażeniem bardzo wysokiego, wyrównanego poziomu wszystkich uczestników. Spotkał się wówczas z nami polski konsul ambasady w Luksemburgu – pani Ewa Sufin, której wręczyliśmy pamiątki związane z naszą uczelnią i orkiestrą.

Na uroczystej gali zakończenia wysłuchaliśmy zespołów ze Szwajcarii, Danii, Holandii i składającej się z muzyków z różnych krajów warsztatowej orkiestry festiwalowej. Przyznano nam nagrodę za największą muzykalność, co świętowaliśmy wieczorem na imprezie z udziałem wszystkich uczestników festiwalu i mieszkańców Differdange, połączoną z transmisją finału mundialu (Luksemburczycy, w przeważającej części kibice Holandii, byli zdruzgotani jej przegraną).

W poniedziałek 12. lipca z samego rana po krótkim, ale bardzo intensywnym pobycie, przyszło nam wracać do domu. Kolejny raz mieliśmy możliwość promować Orkiestrę i AGH na międzynarodowym polu, a zdobyte doświadczenia będą niezwykle przydatne w dalszym rozwijaniu naszych umiejętności muzycznych. Świetna atmosfera była okazją do jeszcze lepszej integracji, a wspaniałe wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci. Warto też zaznaczyć, że kilkoro członków ORAGH przerwało swoją pracę za granicą i przyjechało specjalnie, aby nas wesprzeć w festiwalowych zmaganiach, z Anglii, Belgii i Francji.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom festiwalu za zaproszenie oraz Rektorowi AGH za wsparcie finansowe.

Szczegóły festiwalu są dostępne na stronie: www.diffwinds.lu

Agata Ibrom