06 lipiec 2022
Ewolucje podniebne i mentalne

Tym razem na pasie startowym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach w Krakowie odbył się czwarty Integracyjny Studencki Piknik Lotniczy. Zabawa jak co roku była odlotowa, a odbyła się 5 lipca 2010.

Mimo, że pogoda tego dnia była od rana nieco kapryśna, około 11.00 – kiedy konferansjer wypowiedział do mikrofonu: „Witam wszystkich serdecznie” – pojawiły się pierwsze promienie słońca, a z każdą minutą było już tylko goręcej (nie tylko w odniesieniu do temperatury powietrza).

Adrenalina znacząco podniosła się wszystkim, gdy pierwsi wyczytani wystąpili ze zgromadzonego tłumu, aby przygotować się do skoku spadochronowego. Główną atrakcją imprezy były właśnie tandemowe skoki spadochronowe osób niepełnosprawnych. Natomiast aktywni uczestnicy Pikniku, uczestniczący w przygotowanych zadaniach mieli szanse na loty turystyczno-krajobrazowe samolotem nad Krakowem.

1, 2, 3 i lecimy!

Po krótkim szkoleniu na ziemi wszystko wydawało się stosunkowo proste: „Podchodzimy do progu samolotu spięci w tandemie, delikatnie musimy się rozhuśtać, a potem kierujemy się na skrzydło samolotu i lecimy w dół, musisz wygiąć ciało jak banan i ewentualnie zasłonić nos przed strugami pędzącego powietrza, po jakichś 10 sekundach rozkładam spadochron, zaczynamy krążyć spokojnie nad miastem, a po chwili lądujemy” – tłumaczył mi Paweł Zgierski, tandem pilot, członek sekcji spadochronowej WKS „Wawel”, od lat współpracującej przy realizacji imprezy.

Chociaż pierwsze spojrzenie za burtę lecącego Antonowa AN 2 przyprawia o zawroty głowy, każde następne odczucie jest przyjemne i wyjątkowe. Dynamiczny pęd powietrza, obroty w chmurach i unoszenie się pod niebem. Wszyscy uczestnicy kwitowali te kilka minut w słowami: „Super, fantastyczne, niezapomniane” lub: „Ja chcę dłużej, ja chcę jeszcze raz”. Niewątpliwie aby to zrozumieć, trzeba poczuć na sobie.

fot. ZS

Nie samym lataniem żyje człowiek

Zaraz po locie można było twardo stanąć na ziemi, a odwiedzając namioty rozstawione przy Czyżyńskim pasie startowym zapoznać się z możliwościami pomocy i komunikacji z osobami o różnych rodzajach niepełnosprawności. Gościły tam organizacje i firmy pracujące na co dzień na rzecz tych osób (m. in. Biura ds. Osób Niepełnosprawnych krakowskich uczelni, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, firmy Altix oraz Vector). Odwiedzając ich uczestnicy próbowali swoich sił m.in. w mini-kursie języka migowego, pokonywaniu toru przeszkód na wózkach, szermierce na wózkach, wycieczce na handbike’u (rowerze napędzanym dłońmi) oraz innych sportach. Do zobaczenia i wypróbowania na sobie były również ciekawe nowinki techniczne służące wsparciu edukacji i codziennego funkcjonowania niepełnosprawnych.

Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiły słuchawki z pętlą indukcyjną dostarczające dźwięk wolny od szumów oraz prosty klips, który zapięty na kubek sygnalizuje dźwiękiem wlanie wystarczającej ilości wody.

Podczas pikniku można było również bezpłatnie zbadać słuch oraz wziąć udział w minikursie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. O przydatności tej ratującej życie umiejętności mówią wszyscy, opanowało ją niewielu, a choć nie jest trudna zdecydowanie warto trenować ją na fantomie, aby mieć pewność, że skutecznie i bezboleśnie potrafi się pomóc człowiekowi. Systematyczne wykonanie zadań przygotowanych na każdym ze stoisk, gwarantowało ukończenie potwierdzonego zaświadczeniem szkolenia pt. „Pierwszy kontakt z osobami niepełnosprawnymi”.

fot. ZS

Jak piknik to Piknik

Oprócz dawki wrażeń i praktycznej wiedzy nie zabrakło również czegoś smacznego dla żołądka i ciekawego dla oczu – także tych którzy nie unosili się w powietrze. Poza jedzeniem grillowanej kiełbaski i podziwianiem lądujących kolegów można było wybrać się na spacer i zwiedzić znajdujące się nieopodal hangary krakowskiego Muzeum Lotnictwa, a tam czekało całe stado „metalowych królów przestworzy” z różnych okresów. Impreza zakończyła się o 20.00, by to wszystko zobaczyć i we wszystkim wziąć udział nie należało tracić ani chwili, więc na nudę na szczęście nie starczyło czasu.

Organizatorami pikniku były Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH, PK, UEK, UJ, UP, UPJPII oraz Fundacja Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie „Academica”, Referat ds. Problematyki ON Urzędu Miasta Krakowa oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach w Krakowie.

Już dziś zapraszamy za rok!

Relacjonował: Paweł Rozmus
BON AGH