Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
06 lipiec 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Złoto dla Orkiestry Reprezentacyjnej

W dniach 18–20 czerwca 2010 Orkiestra Reprezentacyjna AGH brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Mażoretek „Złota Lira” w Rybniku, prezentując się wśród 18 orkiestr pochodzących z Francji, Grecji, Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Irlandii Północnej i Polski. Festiwal rozpoczął się w piątek uroczystym przemarszem barwnego korowodu składającego się z orkiestr i mażoretek. Na płycie Rybnickiego rynku wszystkie orkiestry wykonały wspólnie utwory: „Hejnał Miasta Rybnika”, Hymn Europy „Oda do radości” oraz „Poloneza A-dur” Fyrderyka Chopina – w związku z przypadającymi na 2010 rok uroczystościami obchodów Roku Chopinowskiego. Wieczorem dyrygent Orkiestry – Karol Pyka oraz prezes ORAGH – Małgorzata Zatorska uczestniczyli w uroczystym spotkaniu władz miasta Rybnika z przedstawicielami wszystkich orkiestr biorących udział w festiwalu.

fot. Michał Pyka

W sobotę odbyła się część konkursowa festiwalu. ORAGH zaprezentowała przed międzynarodową komisją repertuar konkursowy:

1. The Phil Collins Collection – arr. Peter Kleine Schaars.

2. Pirates of Caribbean – arr. Ted Ricketts.

3. Chattanooga Choo Choo – arr. Naohiro Iwai.

4. Latin Celebration – arr.John Tatgenhorst.

5. Janosik – arr. Bartłomiej Szułakiewicz.

ORAGH w ramach występów festiwalowych prezentowała się w sobotę podczas parady orkiestr w chorzowskim Parku Kultury i Rozrywki. Orkiestra zagrała również godzinny koncert, który został przyjęty przez słuchaczy z wielkim entuzjazmem. Prezydent Miasta Chorzowa, Marek Kopel wręczył wówczas na ręce dyrygenta pamiątkową statuetkę.

fot. Michał Pyka

W niedzielę w Rybnickim Centrum Kultury odbył się koncert laureatów konkursu festiwalowego. Decyzją jury, Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie została uhonorowana „Złotym PasMem” festiwalu. ORAGH miała zaszczyt wystąpić na koncercie finałowym wyróżnionych grup muzycznych obok znakomitych Orkiestr: „Keil Erno” z Węgier (Budapeszt) oraz „Vlado Kumpana” ze Słowacji. Doceniony został również dyrygent ORAGH Karol Pyka, który otrzymał wyróżnienie indywidualne dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

Małgorzata Zatorska

fot. Michał Pyka
fot. Michał Pyka