Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
06 lipiec 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Media o AGH

Masowe oblężenie studiów w Krakowie
Dziennik Polski 1.7.2010

Mimo że wyniki matur do wczoraj nie były jeszcze znane, już pojawili się zapobiegliwi maturzyści, którzy hurtowo wybrali wiele kierunków studiów. Na Uniwersytecie Jagiellońskim rekordzista zarejestrował się na jedenastu. Hurtowe zapisy nie są możliwe na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie wprowadzono ograniczenia. – W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej kandydat może rejestrować się na pięć wybranych kierunków – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. Opłata wynosi 70 zł. Za pomocą elektronicznego systemu maturzysta tworzy ranking kierunków. Na pierwszym miejscu wybiera najważniejszy. Jeśli się nań dostanie, pozostałe są automatycznie odrzucane przez system.

Wakacje, a na krakowskich uczelniach
praca wre
Polska Gazeta Krakowska 5.7.2010

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej będą mogli wyjechać na roczny staż na Uniwersytecie Hokkaido i zdobyć dyplom obu uczelni. Prace magisterskie i doktoranckie pisane i oceniane będą w języku angielskim. Na początku w programie weźmie udział dziesięciu studentów – pięciu z uczelni krakowskiej, pięciu z japońskiej. Umowa między uczelniami zostanie podpisana w najbliższy wtorek na AGH. Obie uczelnie współpracują od 2007 roku, lecz dotąd skupiały się głównie na promowaniu wzajemnej wymiany akademickiej i naukowej. Poza możliwością zdobycia podwójnych dyplomów, zacieśnienie współpracy umożliwi także: wymianę kadry wydziałowej oraz partnerów badawczych, wymianę studentów, wymianę w obszarze materiałów dydaktycznych, publikacji i wszelkich informacji oraz prowadzenie wspólnych projektów naukowych i organizację sympozjów.

Pokonał 778 innych wybitnych studentów
Rzeczpospolita 7.7.2010

Studencki Nobel to konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest promowanie wybitnych studentów, którzy mają osiągnięcia naukowe, wyróżniają się wiedzą, działalnością naukową i społeczną. W tym roku do konkursu stanęło 779 osób. Studenckiego Nobla 2010 wręczono w poniedziałek w Belwederze w Warszawie. Otrzymał go Mirosław Zajdel, absolwent informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, student trzeciego roku zarządzania i inżynierii produkcji na tej uczelni oraz jednocześnie jej doktorant. Zajdel jest autorem artykułów, m.in. na temat optymalizacji sieci transportowych, zachowań stadnych. Jest laureatem licznych konkursów i stypendiów. Nagrodzony został przez rektora AGH Złotą Odznaką Stanisława Staszica. Zajął trzecie miejsce w konkursie na najlepszego studenta Primus Inter Pares 2009. Jest dwukrotnym stypendystą ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Należy do stowarzyszenia Mensa Polska.

Geolodzy z AGH
na tropie najgłębszego kanionu
Polska Gazeta Krakowska 12.7.2010

Geolodzy i wulkanolodzy z AGH z innymi naukowcami z polskich uczelni wyznaczają granice parku narodowego w kanionie rzeki Colca w Peru, najgłębszym kanionie świata. Dostali to zadanie „w spadku” po swoich kolegach z AGH, którzy 29 lat temu jako pierwsi na świecie przepłynęli kanion. – Pracujemy wokół miasteczka górniczego Orcopampa to na północ od kanionu-informuje dr Andrzej Gałaś geolog i wulkanolog z AGH. Żeby odpowiedzieć na pytanie, co porabiają w Peru polscy naukowcy, trzeba się cofnąć do 1981 roku. Wtedy pięciu studentów AGH z klubu kajakowego Bystrze przepłynęło kanion, którego ściany wznoszą się z prawej strony na 4 tys. 200 metrów powyżej rzeki Colca, zaś z lewej na ponad 3 tys. 200 metrów. Później studenci poprosili o audiencję u prezydenta Peru, by oznajmić mu, że ma w swoim kraju najgłębszy kanion na świecie. O swym osiągnięciu powiadomili też National Geographic. Jeden z odkrywców, Jurek Majcherczyk, spotkał się z prof. Paulo w 2002 roku. Padła propozycja, by badacze z krakowskich uczelni kontynuowali eksplorację kanionu Colca i okolicy oraz podjęli dzieło tworzenia tam parku narodowego. Po odkryciu Polaków sprzed 29 lat kanion Colca stał się sławny. Rocznie przyjeżdża tam 150 tys. turystów i jest to drugie, po Machu Picchu, miejsce najczęściej odwiedzane. – Okoliczni mieszkańcy poczuli przypływ gotówki, wygrzebali ludowe stroje i zaczęli zarabiać pieniądze – mówi prof. Andrzej Paulo, geolog i wulkanolog z AGH. Poprawiła się sytuacja materialna ludzi, ale zagrożona jest przyroda. W okolicy kanionu jest około 90 obiektów, w których mogą nocować turyści, tylko dwa z nich mają szambo. Nieczystości lądują w rzece Colca. Deweloperzy chcą budować hotele, gdzie się da, najlepiej blisko kanionu. Park ma chronić środowisko przed dewastacją. Teraz naukowcy oprócz prac badawczych biorą udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Peru. Będą przekonywać władze, że trzeba stworzyć park. Zadanie nie jest proste. – Jesienią będą tam wybory, a wiadomo, że przed wyborami podejmowanie decyzji przychodzi politykom z trudem – mówi prof. Paulo.

AGH buduje Centrum Informatyki
Onet.pl 14.7.2010

W środę odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję. Jak poinformował rektor AGH prof. Antoni Tajduś, czterokondygnacyjny budynek pomieści sale wykładowe, seminaryjne, laboratoria, pomieszczenia dla doktorantów i osób pracujących przy realizacji projektów europejskich oraz pokoje gościnne dla zapraszanych wykładowców.

Budynek pozwoli pomieścić specjalistyczną aparaturę i sprzęt komputerowy Katedry Informatyki AGH. Według władz uczelni nowa inwestycja jest odpowiedzią na konieczność zwiększenia liczby kształconych inżynierów informatyków. Rozwój tej gałęzi przemysłu znalazł się wśród strategicznych działań podejmowanych przez władze województwa małopolskiego i krakowskiej uczelni. Budowa Centrum Informatyki AGH otrzymała 55 mln zł unijnego wsparcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym została wpisana na listę zadań szczególnie istotnych dla rozwoju regionu.

W sumie AGH otrzymała wsparcie z MRPO na sześć projektów, których łączna wartość wynosi ponad 96 mln zł, z czego unijne dofinansowanie przekracza 66 mln zł.

Centrum Informatyki AGH
Gazeta Wyborcza 15.7.2010

U zbiegu ulic Nawojki i Kawiory AGH wmurowała wczoraj kamień węgielny pod budowę Centrum Informatyki. Uczelnia będzie mogła kształcić więcej inżynierów informatyków, na takich jest bowiem wielkie zapotrzebowanie.

Dziś rozwój przemysłu IT jest już jednym z najważniejszych kierunków, w jakim chcą pójść nie tylko małopolskie uczelnie techniczne, ale i władze regionu. Dlatego AGH przekonuje, że centrum, którego budowa ruszyła już kilka miesięcy temu, jest w Krakowie niezbędne. Ponad 7 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni (z czego prawie połowa przystosowana zostanie na potrzeby dydaktyczne) wyposażonej w specjalistyczną aparaturę i sprzęt komputerowy, sale wykładowe i konferencyjne, a także pokoje pracowników naukowych mają zapewnić właściwe warunki kształcenia wciąż rosnącej liczbie studentów. – W 15 specjalistycznych laboratoriach prowadzone będą badania, które mogą wiele wnieść w rozwój przemysłu informatycznego w Krakowie. Obecnie jedna czwarta tej branży jest zlokalizowana właśnie w naszym województwie – mówi prof. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH, która będzie zarządzać nowoczesnym centrum. Centrum Informatyki jest kolejną rozpoczętą w tym roku inwestycją realizowaną przez AGH, pozostałe to: Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii oraz nowy budynek Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Ku końcowi zbliża się powoli budowa Multimedialnego Centrum Językowego AGH. To z kolei odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy, wymagającego od absolwentów technicznych kierunków znajomości specjalistycznego języka obcego. Centrum powstaje zmyślą o studentach kierunków technicznych oraz matematyczno-fizycznych.

Na AGH powstaje Centrum Informatyki
Polska Gazeta Krakowska 15.7.2010

Sale wykładowe mogące pomieścić kilkuset słuchaczy, laboratoria, pracownie dla doktorantów – już za dwa lata studenci i pracownicy naukowi Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będą mogli korzystać z nowoczesnego Centrum Informatyki, który powstaje przy zbiegu ulic Nawojki i Kawiory. Budynek, którego całkowita powierzchnia ma wynosić ponad 10 tys. mkw. został dofinansowany z unijnej kasy – kwotą prawie 55 mln zł. Wczoraj oficjalnie ruszyła jego budowa. – Chcemy się rozwijać, otwieramy kolejne kierunki na naszej uczelni. Dzięki budowie Centrum będziemy mogli zwiększyć ilość studentów i prowadzonych tutaj prac badawczych – podkreśla rektor AGH prof. Antoni Tajduś. Centrum Informatyki AGH będzie miało cztery kondygnacje. Znajdą się tutaj m.in. dwie sale wykładowe dla 350 słuchaczy oraz dodatkowa sala konferencyjna dla 200 osób. Jak podkreśla wykonawca projektu, będzie on również przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Zakończenie jego budowy planowane jest w trzecim kwartale 2012 roku.

Oblężenie kierunków technicznych
Gazeta Wyborcza 19.7.2010

Na AGH radość. Ponad 15,5 tys. chętnych, o 4 tys. więcej niż przed rokiem i wszystkie miejsca obsadzone podczas pierwszej rekrutacji. W Akademii największą popularnością cieszyły się: budownictwo (8,4 osoby na jedno miejsce), geodezja i kartografia (7,8), kulturoznawstwo (6,4), socjologia (6) oraz mniej znane kierunki, jak inżynieria akustyczna (5,2), inżynieria biomedyczna (4,8), zarządzanie (4,5) oraz turystyka i rekreacja, gdzie na jedno miejsce było prawie 4 chętnych. Władze uczelni ogromnej popularności kierunków technicznych upatrują w obowiązkowej matematyce na maturze. – Wielu maturzystów stwierdziło zapewne, że jeśli mają maturę z matematyki, mogą spróbować swoich sił na uczelni technicznej – mówi prof. Andrzej Tytko, przewodniczący Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. – Poza tym marka AGH zaczyna się pokazywać poważnie na rynku, no i coraz powszechniejsze wśród młodych jest myślenie, że po studiach trzeba też coś będzie robić, a tytuł inżyniera daje lepszą przepustkę do pracy niż popularny kierunek humanistyczny – podkreśla.

Krakowskie uczelnie oblężone
Dziennik Polski 20.7.2010

Medycyna, filologia angielska, dziennikarstwo, psychologia – w takich branżach najchętniej widzą się tegoroczni maturzyści, którzy chcą studiować w krakowskich uczelniach. Do łask powracają również nauki ścisłe i przyrodnicze. Ponad 50 tys. rejestracji odnotowała Akademia Górniczo-Hutnicza. Kandydatów na studia stacjonarne I stopnia było 16 tys. Tegorocznymi hitami zostały: budownictwo (8,41 kandydata na miejsce) oraz geodezja i kartografia (7,76). Jak co roku, oblegana była też informatyka. O jeden indeks na inżynierii akustycznej walczyło około 5 osób. Popularne były również kierunki humanistyczne. Ponad sześciu kandydatów starało się o jedno miejsce na socjologii oraz kulturoznawstwie.

Po hiszpańsku w AGH
Dziennik Polski 28.7.2010

W Akademii Górniczo-Hutniczej jak co roku o tej porze trwają Letnie Kursy dla studentów z Meksyku. W tym roku bierze w nich udział 27 studentów i wykładowców z instytutu technicznego ITESM w Queretaro. Program pobytu meksykańskich gości obejmuje m.in. wykłady z budowy maszyn, języka polskiego i polskiej kultury, a także zwiedzanie Krakowa i Małopolski. Zajęcia prowadzone są w języku hiszpańskim i angielskim przez pracowników AGH. Podczas inauguracji kursów obecny był ambasador Meksyku w Polsce dr Raphael Steger Catano, który wyraził radość, że młodzi Meksykanie mogą zdobywać wiedzę i poznawać tak ciekawy kraj, jakim jest Polska. – Dziękuję wam, że zechcieliście tu przyjechać, że wybraliście Polskę i Kraków. Jestem przekonany, że wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla naszych krajów – mówił prorektor AGH ds. współpracy i rozwoju prof. Jerzy Lis. Meksykańscy studenci przeszli między uczelnianymi budynkami do senackiej auli śpiewając piosenkę w rodzimym języku i powiewając narodową flagą. Na miejscu powitani zostali chlebem i solą przez władze uczelni i wydziałów oraz studentów z Koła Naukowego Blabel, którzy przygotowali dla nich krótki występ. Kursy Letnie dla studentów zagranicznych rozpoczęły się w AGH w 2000 r. W ciągu dziesięciu lat wzięło w nich udział 450 studentów oraz 43 profesorów z Meksyku.

Student krakowskiej AGH wygrywa 3-miesięczną praktykę w firmie Cisco
Gazeta.pl 21.8.2010

Do konkursu przystąpiło 60 studentów z 8 miast w Polsce. Uczestnicy musieli przygotować odpowiedzi na trzy pytania związane z rozwojem technologii informatycznych i sieciowych. Główną nagrodą, za zajęcie pierwszego miejsca, jest możliwość odbycia 3-miesięcznych, płatnych praktyk w biurze firmy Cisco w Warszawie. Praktyka studencka będzie odbywała się w zespole technicznym firmy Cisco. Zwycięzcą pierwszego miejsca w tegorocznej edycji konkursu jest Wojciech Gertz, student AGH. Drugie miejsce w konkursie zajął Grzegorz Świstowski, również z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. – We współpracy z polskimi uczelniami inwestujemy w kształcenie przyszłych inżynierów i wzbogacanie ich wiedzy – naszym zdaniem wykwalifikowane kadry inżynierskie przyczyniają się w znacznym stopniu do budowy społeczeństwa informacyjnego w naszym kraju – powiedział Paweł Malak, dyrektor generalny firmy Cisco w Polsce.

Polskie uczelnie
chcą uczyć chińskich studentów
Gazeta.pl 25.8.2010

Zrzeszone uczelnie dzięki wspólnej pracy będą się starać, by wzrosła pozycja polskich szkół w Chinach, a zmniejszyły się koszty związane z promocją i prowadzeniem działalności w tamtym kraju, w tym koszty prowadzenia biura przedstawicielskiego w Pekinie, które pełnią bardzo ważną rolę. – Dzisiaj wszyscy rywalizują o studentów z Azji, zwłaszcza z tych najdynamiczniej rozwijających się potęg XXI wieku czyli z Chin i Indii – mówi Jarosław Gowin, rektor WSE w Krakowie. Potencjał wśród chińskich studentów widzi również Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa. Uczelnia ta od kilku lat poszerza współpracę z tamtejszymi szkołami wyższymi. – Dziś współpracujemy z pięcioma uczelniami technicznymi z Chin, każdego roku mamy kilkunastu studentów. Rokrocznie przyjmujemy też na wymianę kilku doktorantów i pracowników naukowych – wylicza Bartosz Dembiński, rzecznik AGH w Krakowie, i dodaje, że wymiana z uczelniami chińskimi to sprawa rozwojowa. – Ostatnio przystąpiliśmy też do polsko-azjatyckiego programu stypendialnego, we współpracy z chińskimi uczelniami widzimy dużą szansę – mówi.

Bartosz Dembiński
Rzecznik Prasowy AGH