06 lipiec 2022
Prezydenci Polski i Niemiec uczcili pamięć ofiar obozu koncentracyjnego Sachsenhausen

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Christian Wulff uczcili w piątek pamięć ofiar nazistów na terenie byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen; prezydenci złożyli m.in. wieńce w celi komendanta głównego AK, generała Stefana Grota-Roweckiego.

Prezydentom towarzyszyli rektorzy krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego – Karol Musioł i Akademii Górniczo-Hutniczej – Antoni Tajduś. Pracownicy naukowo-dydaktyczni tych uczelni zostali wywiezieni do obozu Sachsenhausen na początku II wojny światowej.

– Przyjechaliśmy tu na te pół godziny, spędzając 12 godzin w samochodzie, po to, żeby być z panami prezydentami, bo to (wizyta głów państw w tym obozie – PAP) jest nie do przecenienia – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Musioł.

Tablica pamięci w Sachsenhausen - fot. ZS

Bronisław Komorowski mówił niemieckiemu prezydentowi, że chciałby, aby stało się zwyczajem takie wspólne przeżywanie tego dramatu z udziałem np. polskich i niemieckich studentów czy profesorów.

Wulff z kolei podkreślał jeszcze przed wyjazdem z Berlina, że udaje się do Sachsenhausen przede wszystkim żeby uczcić polskie ofiary nazistowskiej tyranii. „Ważne jest, byśmy z tego, co było, wyciągnęli właściwe wnioski, które będą służyły na przyszłość do budowy naszych relacji, naszych stosunków” – zaznaczył prezydent Niemiec.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że jest to miejsce symboliczne, ważne dla historii Polski. Przypomniał, że właśnie tam zgładzony został dowódca polskiej armii podziemnej Stefan Grot-Rowecki. Podkreślał wagę tego, że razem z niemieckim przywódcą uczci ofiary straszliwego reżimu nazistowskiego. – Zaświadczymy jednocześnie o tym, że mamy silną wolę działania z myślą o przyszłości – podkreślił.

źródło: www.prezydent.pl