09 sierpień 2022
Rekomendacje kulturalne

Chciałabym zachęcić Państwa do odwiedzenia wystawy pani Marii Baster-Grząślewicz, którą można oglądać od 4 do 30 listopada w Klubie Profesora AGH. Wydarzenie zapowiada się bardzo ciekawie .

Kim jest osoba, która malarstwem pasjonuje się od młodości? Maria Baster-Grząślewicz jest doktorem fizyki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i wieloletnim nauczycielem akademickim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej specjalność naukowa to teoria oddziaływań w nanostrukturach magnetycznych.

W latach 70. była silnie związana ze studenckim ruchem kulturalnym tzw. Młodą Kulturą. Tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Słowianki”. Współtworzyła Teatr Pleonazmus, w którym występowała na scenie. Grała też w filmach. Czasem pisze wiersze. Niektóre z nich publikowała w Res Publice, Arce i w nielegalnych Wydawnictwach Stanu Wojennego. Przez dwa lata uczęszczała do młodzieżowej pracowni plastycznej prowadzonej przez Zdzisława Lewandowicza w krakowskim Domu Kultury „Pod Baranami”. Obecnie jest członkiem SPNZK.

Artystka lubi różne techniki malarskie: olej, akryl, pastel, ale szczególnie upodobała sobie tusz i techniki mieszane. W swoich pracach często zawiera elementy realistyczne, stara się wyrażać własne emocje i przedstawiać raczej ideę obiektów niż ich fotograficzny opis. Dotychczas prezentowała swoje prace na ponad trzydziestu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Zapraszam na wystawę malarstwa, rysunku i poezji Marii Baster-Grząślewicz pt. „O srebrnych kolorach”, którą przygotowała Jolanta Juszczak.

Ilona Trębacz

W blasku świec