Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
01 paĽdziernik 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
ParaPhrase

wsparcie dla technologii obliczeniowych wykorzystywanych w programowaniu

ParaPhrase to trzyletni projekt, w który zaangażowanych jest ośmiu partnerów akademickich z kilku krajów europejskich, między innym z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch czy Węgier. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej dołączyli do zespołu w zeszłym roku. Otrzymali oni grant ze środków Unii Europejskiej w wysokości 200 000 euro na wsparcie technologii obliczeniowych wykorzystywanych w programowaniu.

Projekt ma na celu przede wszystkim ułatwienie procesu programowania poprzez:

– redukcję kosztów programowania;

– konstrukcję tzw. wzorców (przeznaczonych do programowania systemów równoległych, to znaczy wykorzystujących jednocześnie wiele procesów);

– wzorce te mogą być następnie wielokrotnie wykorzystywane przez wielu różnych programistów co znakomicie ułatwi i usprawni im pracę;

– na szczególną uwagę zasługuje fakt ułatwienia wykorzystania wielu procesorów (aktualnie na rynku dostępne są komputery wieloprocesowe; praktycznie każdy laptop ma dwa lub cztery procesory, a rzadko oprogramowanie jest w stanie optymalnie wykorzystać dostępny sprzęt).

Zastosowanie rozwiązania, nad którym pracują naukowcy jest właściwie dowolne, ograniczone wyobraźnią programisty i końcowego użytkownika. Ulepszone technologie obliczeniowe mają wpływ na wiele dyscyplin, począwszy od projektowania samochodów czy prognozowania pogody do wykrywania oszustw i eksploracji kosmosu.

W dalszej perspektywie wyniki projektu zostaną wykorzystane do programowania superkomputerów i przeprowadzania obliczeń wielkiej skali. Oprócz partnerów naukowych, w projekcie uczestniczą firmy z Wielkiej Brytanii oraz Austrii, które będą testować rozwiązania zaproponowane przez naukowców.

Aleksander Byrski
Wydział IEiT, Katedra Informatyki AGH