01 paĽdziernik 2022
Od Redaktora
30 październik 2014

W murach naszej uczelni z początkiem października zawrzało jak w ulu – pierwsze zajęcia, kilkanaście inauguracji wydziałowych i ta najważniejsza – inauguracja roku akademickiego w AGH. Uroczystość odbyła się tradycyjnie 4 października. W tym roku był to termin o tyle nietypowy, że wypadał w sobotę. Jednak, aby tradycji stało się za dość władze uczelni zdecydowały nie przesuwać inauguracji na inny dzień.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się jak zwykle mszą św., odprawioną przez Metropolitę Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza. Zaraz po mszy na ulicy Akademickiej zaczął formować się uroczysty orszak inauguracyjny. Władze wszystkich wydziałów, społeczności wydziałowe i przedstawiciele innych jednostek wyruszyły punktualnie o godzinie 10:30 w uroczystym przemarszu do auli głównej AGH w pawilonie A-0. Do marszu przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna AGH, która wcześniej odegrała koncert.

Licznie zgromadzonych gości powitał Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, wygłaszając przemówienie inauguracyjne, którego treść znajdziecie Państwo na str. 4–6.

Kulminacyjnym punktem uroczystego posiedzenia Senatu z okazji inauguracji 96. Roku Akademickiego w AGH była oczywiście immatrykulacja studentów pierwszego roku. Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz nagrody imienia: prof. Władysława Taklińskiego, prof. Antoniego Rodziewicza-Bielewicza, prof. Zbigniewa Engela. Uhonorowano również laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH” jak i stypendystów Fundacji im. Heleny i Tadeusza Zielińskich.

Punktem wieńczącym każdą inaugurację jest wykład inauguracyjny, który tym razem wygłosił prof. Władysław Dąbrowski (treść wykładu na str. 12–13).

Napisałem, że wykład został wygłoszony. Nie do końca tak było. Właśnie do wykładu całość inauguracji przebiegała uroczyście, pięknie i dostojnie. Miało się już ku końcowi, gdy na korytarzach pawilonu A-0 pojawiły się służby mundurowe. Nie zrobiło to na nikim wielkiego wrażenia do momentu, kiedy owe służby nakazały ewakuację budynku. Pomyślałem sobie, że to żart i nie zamierzałem się nigdzie ruszać. Okazało się, że niestety był to prawdziwy alarm. Rektor musiał przedwcześnie zakończyć posiedzenie Senatu, wszyscy w pośpiechu opuścili budynek, a pas jezdni przed pawilonem A-0 został zablokowany przez samochody straży pożarnej i policji. Sprawdzanie budynku na okoliczność materiałów wybuchowych trwało jeszcze parę godzin.

W takiej to wybuchowej atmosferze, ale na szczęście bez żadnych detonacji, zainaugurowany został rok akademicki 2014/2015 w AGH.

Zbigniew Sulima

fot. Zbigniew Sulima
Na okładce: Jakub Rydkodym na tle muru Chińskiego – Podróżnik z wielkim sercem tekst str. 54–56 – fot. arch. podróżnika

Na okładce: Jakub Rydkodym na tle muru Chińskiego