06 lipiec 2022
Tańcem po puchar rektora
07 kwiecień 2010

Pod koniec 2009 roku odbył się po raz szósty, turniej tańca towarzyskiego „O Puchar Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej”. Impreza ta, organizowana przez Studencki Klub Taneczny AGH, zajmuje stałe miejsce w kalendarzu imprez tanecznych.

Pierwszy turniej „O Puchar Rektora AGH” został zorganizowany w grudniu 2004 roku podczas kadencji rektorskiej prof. Ryszarda Tadeusiewicza. To dzięki niemu tancerze z całej Polski mogli spotkać się w Krakowie w AGH.

Nad ubiegłorocznym turniejem honorowy patronat nad objął Rektor AGH prof. Antoni Tajduś.

Ilość par biorących udział w turnieju oraz ich poziom tańca, wzrasta z roku na rok. W trzech częściach turnieju rywalizowały pary taneczne, reprezentujące 56 klubów tańca z różnych miast Polski. W dwóch pierwszych częściach turnieju wystąpiły dziecięce i młodzieżowe pary taneczne. Wieczorem swój taniec prezentowały pary amatorów powyżej 15 lat. Od początkujących do zawansowanych par klasy A.

Na turnieju panuje specyficzna, kameralna atmosfera, której nie można osiągnąć w olbrzymich halach sportowych. Tutaj tancerze są blisko widzów i dla nich tańczą. Przepiękne suknie tancerek i eleganckie fraki tancerzy wprowadzają w tańcach standardowych atmosferę wytwornego balu. Tańce latynoamerykańskie przenoszą nas pod gorące tropikalne niebo, gdzie trwa karnawał.

Tancerzy oceniała siedmioosobowa komisja sędziowska Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Przewodniczył jej Stanisław Smoroń – trener SKT AGH. Zarówno zwycięzcy jak i wszystkie finałowe pary otrzymały pamiątkowe puchary. W imieniu fundatora, Rektora AGH prof. A. Tajdusia wręczał je Prorektor ds. Nauki AGH prof. Tomasz Szmuc, wraz z wielką miłośniczką tańca, panią mgr Małgorzatą Porębską.

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy na kolejny turniej tańca towarzyskiego „O Puchar Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej”, który tradycyjnie odbędzie się w listopadzie.

Anna Smoroń
Katarzyna Smarzyńska