16 sierpień 2018
Koncert i KRASP na 100-lecie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka postanowił uczcić przypadającą na 2013 rok setną rocznicę powołania naszej uczelni. W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia zaplanowano szereg wydarzeń m.in. w dniach od 25 do 27 kwietnia Akademia Górniczo-Hutnicza była gospodarzem niezwykle istotnej dla szkolnictwa wyższego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektorzy z ponad stu uczelni debatowali nad problemami dotyczącymi środowiska akademickiego w Polsce.

Aby uświetnić obchody jubileuszu 100-lecia powołania Akademii Górniczo-Hutniczej, Rektor AGH zaprosił uczestników KRASP i pracowników Akademii na wspaniały koncert muzyki wiedeńskiej, który odbył się w Centrum Dydaktyki AGH. Podczas koncertu goście usłyszeli najpiękniejsze dzieła kompozytorów XIX wieku w wykonaniu Orkiestry Straussowskiej Obligato pod kierownictwem Jerzego Sobeńki. Arie, duety operowe i operetkowe wykonali znakomici soliści: sopranistka Edyta Piasecka i Jarosław Kitala (baryton). Natomiast znany krakowski aktor Jacek Romanowski odczytał archiwalne dokumenty przedstawiające starania o założenie Wyższej Szkoły Górnictwa i Hutnictwa w Krakowie w latach 1861–1914.