29 listopad 2022
IX Turniej o Puchar Rektora AGH
28 grudzień 2012

Niedziela 25 listopada 2012 roku była szczególnym i długo wyczekiwanym dniem przez wszystkich miłośników tańca. W Krakowie odbył się wówczas IX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Rektora AGH, organizowany przez Studencki Klub Taneczny AGH. Wydarzenie to corocznie obejmowane jest patronatem Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej.

W gościnnym występie Sergiu Rusu i Dorota Makar II v-ce Mistrzowie Świata 2012 - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

Tradycję w 2004 roku zapoczątkował ówczesny rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz. Dzieło zostało kontynuowane przez kolejnego rektora prof. Antoniego Tajdusia. W tym roku patronat imprezy objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Oficjalne otwarcie turnieju przez panią Prorektor ds. Studenckich dr hab. Anna Siwik, prof. nadzw. - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

Pierwsze turnieje organizowane przez SKT AGH odbywały się w siedzibie klubu przy ul. Reymonta 15, jednak z czasem liczba osób chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu ciągle rosła i dostępna sala z trudem mieściła wszystkich uczestników. Za czasów kadencji prof. Antoniego Tajdusia przeniesiono turniej na halę sportową SWFiS AGH, mieszczącą się przy ul. Piastowskiej 26 a. Turniej SKT AGH to jedno z większych wydarzeń tanecznych w Polsce. Z roku na rok cieszy się coraz większym prestiżem.

Prezentacja komisji sędziowskiej - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

Warunki w jakich odbywa się Turniej Tańca o Puchar Rektora AGH można śmiało porównać z najlepszymi imprezami w Polsce jak również w świecie. Profesjonalny, duży parkiet, odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie pozwoliło parom na pełną prezentację swoich umiejętności tanecznych.

Całości dopełniała scenografia, która przemieniła halę sportową w piękną balową salę, pozwalając przenieść się w krainę tańca. Nie bez znaczenia jest fakt, że na przestronnym zapleczu również panowały komfortowe warunki dla uczestników. Druga sala, na której tancerze mogli przetańczyć swoje choreografie przed prezentacją turniejową na parkiecie jak również przestronne szatnie z łazienkami, przyczyniły się do sprawnego przebiegu zawodów tanecznych.

Prezentacja par - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

Zawodnicy, którzy przybyli z terenu całej Polski, oceniani byli przez komisję sędziowską o najwyższych uprawnieniach, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym. Niezależnie od stopnia zaawansowania, występującym tancerzom towarzyszyła burza oklasków i wyrazy uznania ze strony publiczności, miłośników tańca.

Sergiu Rusu i Dorota Makar w zmysłowym tangu - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

W tym dniu mury uczelni technicznej gościły jedną z najznakomitszych par tanecznych w świecie, Sergiu Rusu i Dorotę Makar. Występ pary mogącej poszczycić się najwyższymi umiejętnościami, zajmującej finałowe miejsca na najbardziej prestiżowych turniejach tańca na świecie takich jak: Blackpool Dance Festival, UK Championships, International Championships w Wielkiej Brytanii, dodał blasku imprezie. Dzięki nim, publiczność mogła poczuć taniec w swoich sercach, co stanowiło fascynującą ucztę dla zmysłów każdego wielbiciela piękna.

Zwycięska para SKT AGH Emil Wiśnios i Aleksandra Kapczuk - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

W końcowej klasyfikacji, pary z SKT AGH okazały się nie do pokonania, co potęgowało radość gospodarzy turnieju oraz ich sympatyków. Najlepsi uczestnicy otrzymali puchary, a pozostali pamiątkowe upominki. Widzowie dziękowali uczestnikom konkursu gromkimi brawami za wspaniałe i pełne emocji widowisko.

Nagrody dla finałowych par tanecznych wręczała reprezentująca rektora AGH Prorektor ds. Studenckich dr hab. Anna Siwik, prof. nadzw., której towarzyszył sędzia główny turnieju Stanisław Smoroń.

Tańce latynoamerykańskie w wykonaniu par klasy B - fot. Stanisław Ziaja, www. fotodance.pl

Mamy nadzieję, że za rok na jubileuszowym X TTT o Puchar Rektora AGH, gdy Hala Sportowa AGH znów zmieni się w profesjonalną salę taneczną, a magię tańca towarzyskiego, oprawionego w świetnie dobraną muzykę i grę świateł przyciągnie swoich wielbicieli, turniej z zasięgu ogólnopolskiego stanie się turniejem międzynarodowym.

Agnieszka Jamrozik
Małgorzata Smoroń

PS. Wiadomość z ostatniej chwili. Para, która swym występem uświetniła turniej tańca O PUCHAR RAKTORA AGH, Sergiu Rusu i Dorota Makar na Mistrzostwach Świata WDC w Paryżu w dniu 8 grudnia 2012 zdobyła brązowy medal. Gratulujemy!

Klasa: E, kombinacja 8 tańców

1. Wiśnios Emil, Kapczuk Aleksandra – SKT AGH Kraków