Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
29 listopad 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Szopki – 70. edycja
28 grudzień 2012

Kiedyś zapytałem Stanisława Malika, który raz zrobił szopkę na konkurs? Zastanawiał się dłuższą chwilę, w końcu stwierdził, że nie pamięta. Powiedział mi, że zrobił już tyle szopek, że policzenie wszystkich naprawdę nie byłoby łatwe. Stanisław co roku późnym latem zabiera się za pracę nad kolejną szopką. Już wtedy nie ma zbyt wiele czasu do pierwszego czwartku grudnia, kiedy to trzeba ustawić kolorowe cacko na pomniku Mickiewicza. Powiedziałem, że mógłby zaczynać wcześniej żeby później nie spieszyć się z koronkową robotą i zdążyć w terminie. Odpowiedział, że wcześniej nie ma odpowiedniej atmosfery, bo niby jak robić szopkę gdy w domu trzeba włączać wentylator, żeby zrobiło się chłodniej? I tak tradycyjnie, od lat niewiadomo dokładnie ilu, swoim rytmem, Stanisław wykonuje, sobie tylko znane zabiegi, z których powstaje szopka. Zabiegi nie są pewnie tajemnicze, ale szopkarze nie są zbyt skorzy do tego, żeby zdradzać tajemnice swojego warsztatu. Nie ma jakiegoś formalnego cechu szopkarzy, to praca bardzo indywidualna, w domowym zaciszu, przy wykorzystaniu niekiedy tradycji wielopokoleniowej, tak jak to jest w przypadku Stanisława, powstają szopki, tak tłumnie oblegane w każdy pierwszy czwartek grudnia danego roku.

fot. Maciej Gądek

Na tegoroczną, 70. edycję Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 163, które były oceniane w czterech grupach. Stanisław jak zwykle zbudował szopkę do drugiej grupy, czyli szopek średnich i w tejże kategorii jury przyznało jego szopce drugą nagrodę (w zeszłym roku szopka Stanisława zajęła pierwsze miejsce). Jak już wspomniałem, szopkarstwo w rodzinie Stanisława to tradycja pokoleniowa, która zaczęła się od jego dziadka Włodzimierza, a kontynuowana jest przez syna Andrzeja, który w tym roku otrzymał trzecią nagrodę w kategorii szopek małych. To nie wszystkie sukcesy Malików w kategorii szopek dużych wyróżnienie otrzymały Anna i Rozalia (bratowa i bratanica Stanisława).

Stanisław i Andrzej Malikowie - fot. Maciej Gądek

fotografie z konkursu szopek znajdują się pod adresem:
foto.agh.edu.pl/thumbnails.php?album=290

Inną tradycją Malików są jasełka wystawiane rokrocznie w różnych krakowskich salach. No ale to już opowieść na po świętach. Nigdy nie widziałem tego przedstawienia dlatego wybieram się najbliższe jasełka Malików i napiszę o nich za miesiąc. Napiszę też o wystawie przedstawiającej ród Malików, którą można zwiedzać w Domu Zwierzynieckim na ulicy Królowej Jadwigi.

Zbigniew Sulima

fot. Maciej Gądek
fot. Maciej Gądek
Stanisław po zdjęciu szopki z pomnika A. Mickiewicza - fot. Zbigniew Sulima
Rozalia, Jan i Anna Malikowie - fot. Maciej Gądek
fot. Zbigniew Sulima