Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
29 listopad 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
FIRN reaktywowany
28 grudzień 2012

3 Lutego 2012 roku, decyzją Rektora AGH zarejestrowany i reaktywowany został w Akademii Górniczo-Hutniczej „Studencki Klub Narciarski Firn AGH”. Założony został przez grupę studentów z Martą Ryłko na czele, trenujących narciarstwo w ramach sekcji AZS AGH. Reaktywowaliśmy dzięki temu Klub działający w naszej uczelni w latach 70. Wszystko tak naprawdę zaczęło się trzy lata wcześniej, kiedy to Wojciech Frycz (już absolwent AGH), wziął sprawy w swoje ręce i dzięki wsparciu ówczesnego trenera Juliana Izdebskiego, firmy Murdza oraz wkładu własnego grupy studentów, zakupił podstawowy zestaw sprzętu do treningu – 40 cienkich tyczek, klucz i wiertło. Rozpoczęliśmy własne treningi giganta i slalomu na śniegu. Trenowaliśmy w Polsce i zagranicą, zorganizowaliśmy obozy treningowe na Pitztalu, w Mszanie Dolnej oraz jedno- i dwudniowe treningi. W międzyczasie dzięki kolejnemu sponsorowi – firmie VSOFT, zakupiliśmy wiertarkę i płachty gigantowe. Równocześnie braliśmy udział w wielu zawodach narciarskich oraz snowboardowych – Akademickich Mistrzostwach Polski, Akademickim Pucharze Polski oraz Lidze Małopolski. Postanowiliśmy sformalizować działania naszej grupy i tak właśnie powstał SKN „FIRN”. Opiekunem naszego klubu zgodził się zostać mgr inż. Łukasz Wzorek, którego pomoc w procesie rejestracji była nieoceniona. Od tego czasu nie próżnujemy – odbyliśmy obóz treningowy na Pilsku (luty 2012), zorganizowaliśmy zawody o Puchar Dziekana dla wydziałów: (ówczesnego) EAIiE oraz IMIR. Równocześnie sami braliśmy udział m.in. w Akademickim Pucharze Polski, w którym zajęliśmy drużynowo, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Dobrze wypadliśmy również w Akademickich Mistrzostwach Polski – dziewczyny drużynowo zajęły II miejsce w klasyfikacji Politechnik, natomiast 5 w generalnej, mężczyźni – III miejsce w klasyfikacji Politechnik, natomiast 8 w generalnej. To było fantastyczne ukoronowanie sezonu treningów.

Żeby nie spocząć na laurach, cały czas braliśmy udział w treningach na sali w ramach sekcji AZS AGH, prowadzonych przez naszą trenerkę – Paulinę Rogóż. Równocześnie udało nam się uzyskać w tym roku, dzięki władzom uczelni, fotocelę, czyli urządzenie do pomiaru czasu, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy również dla naszego opiekuna mgr. inż. Łukasza Wzorka za nieocenioną pomoc w pozyskaniu tego sprzętu. Chcąc jak najszybciej przetestować nowy nabytek – zorganizowaliśmy dwa obozy treningowe na rozpoczęcie sezonu. Pierwszy z nich odbył się na lodowcu Pitztal w terminie 31 października – 4 listopada, w trakcie niego ośmiu członków naszego klubu odbyło czterodniowy trening w slalomie gigancie. Kolejny z wyjazdów, zorganizowany wspólnie z sekcją narciarską UJ, odbył się w Kaprun w terminie 6–11 grudnia. Tutaj również członkowie „FIRN-u” trenowali gigant, testując przy tym w warunkach 25 stopniowego mrozu fotocelę, która sprawdziła się świetnie.

fot. arch. autorki

Sezon treningów już rozpoczęliśmy, 21 grudnia czekają nas pierwsze zawody Akademickiego Pucharu Polski. Kilka dni później, w terminie 27–29 grudnia odbędzie się obóz treningowy w Poroninie. Plany na najbliższy rok akademicki są bardzo ambitne – starty w zawodach, organizacja treningów, wyjazdów narciarskich i snowboardowych oraz zawodów uczelnianych i wydziałowych. Mamy nadzieję, że wszystko to uda się zrealizować i serdecznie zapraszamy wielbicieli narciarstwa oraz snowboardu do współtworzenia SKN „FIRN”. Dodatkowe informacje o Klubie można znaleźć na naszej stronie internetowej:

www.firn.agh.edu.pl

Dorota Jeziorowska

fot. arch. autorki
fot. arch. autorki